"Резиденция Баба": Няма нищо по-ценно от това да бъдем заедно
"Резиденция Баба" е инициатива на иновативната Фабрика за идеи, която свързва младежи от градовете с възрастни хора от селата в България. В рамките на резиденцията младите хора прекарват един месец в домакинствата на възрастните, общуват помежду си и работят заедно, за да отговорят на конкретните нужди на жителите в родните села. За инициативата сме ти разказвали и през 2017 г., а по-късно Йоана Стоянова - съорганизаторка на резиденцията - ни сподели повече за нея в това интервю. След година прекъсване, през 2021 г. "Резиденция Баба" отново се завръща. Какво ѝ предстои - ще научиш в следващите редове.
Няма нищо по-ценно от това да бъдем заедно. В това вярват организаторите на инициативата "Резиденция Баба", която от 2015 г. насам свързва млади и възрастни в творческа симбиоза от поколенчески традиции. Целта? Неподправена човешка среща, прокарваща мост между поколенията и търсеща нови отговори на големите житейски въпроси.
Последните няколко години са изключително динамични за екипа, който стои зад инициативата. След поредица от резиденции, проведени в китни села в Родопите, Гоцеделчевско, Карловско и на брега на Дунав, организаторите от Фабрика за идеи се насочват към Северозападна България. От 2018 г. те работят предимно във Видинския регион.
"През 2020 г., когато пандемията взе превес над цялата страна, за нас беше доста динамично време. Първото нещо, което направихме, бе да се обърнем към нуждите на селата, с които работим", споделя пред Uspelite.bg Милица Джанджова от Фабрика за идеи. "Бяхме водени от това, да бъдем там, където вече сме развивали дейност. Така се родиха няколко кампании в подкрепа на селата от Северозапада, с които работим през последните години."
Една от тези кампании е посветена на достъпа на учениците в тези села до дигиталния формат на обучение, който беляза образователната система у нас през последната година и половина. В рамките на кампанията организаторите на резиденцията успяват да дарят 1000 устройства - лаптопи, таблети, смартфони - на децата от Северозапада. А освен с техника дарителите снабдяват домакинствата в селата с дрехи, санитарни продукти и дори нови дограми.
Поради пандемичните условия обаче през 2020 г. "Резиденция Баба" не се провежда в традиционния си формат. Вместо това от Фабрика за идеи стартират по-различна артистична резиденция, в която се включват 11 участници от България и Европа. Половината от тях живеят на място във видинското село Делейна, а останалите се присъединяват дистанционно в ролята на експерти и помощници.
В рамките на артистичната резиденция отворихме едно старо училище в селото, направихме фотографска изложба, положихме началото на проекта "Отворен гардероб", който показва истории на бабите от селата с техните чеизи. Също така направихме комикс върху една от емблематичните сгради в селото с карикатури на местните жители заедно с една от нашите артистки, която е илюстратор. Беше много интересно като преживяване, макар и да не се проведе в традиционния формат.
Обстоятелствата покрай пандемията подтикват организаторите да потърсят и други форми за развитие на инициативата. Това води до създаването на платформата "С ръце за село", която координира доброволчески акции в различни села в цялата страна. През изминалата година "Резиденция Баба" успява да обиколи 15 български села и да ангажира над 100 доброволци, които се включват в програмата. Те помагат за удовлетворяването на конкретни нужди на селските обитатели, свързани с облагородяването на обществени пространства, боядисването на огради, почистването на екопътеки и т.н.
Тази година "С ръце за село" продължава по успешния пример от миналата. Целта ни е да разширим дейността си, да бъдем в повече села и когато самите населени места имат конкретни нужди, да могат да се обърнат към нас и ние да отговаряме с доброволци.
И тази година инициативата "С ръце за село" продължава чак до есента и всеки желаещ да се включи като доброволец има възможността да го направи. Фабрика за идеи обаче не спира дотук и е решено през 2021 г. "Резиденция Баба" да се завърне в пълния си формат. За целта са необходими средства, които да допринесат в реализацията на инициативата - затова организаторите провеждат благотворителен минифестивал.
С огромно желание искаме да продължим да случваме "Резиденция Баба", да достигнем до още села и да постигнем по-голяма устойчивост. Затова сбъднахме една наша дълго бленувана мечта – да направим концерт на морето. Намерихме си чудесно място в Черноморец, където събрахме различни артисти от нашата мрежа. Те пяха и свириха в подкрепа на инициативата ни. Събитието беше нещо като минифестивал, в който имаше концертна част, диджейска вечер, изложба на открито, както и базар с кауза с ръкоделия, дело на бабите от "Резиденция Баба". Концертът мина много успешно - достигнахме до аудитория, която иначе не сме успявали да привлечем. Събитието беше изключително приятно като атмосфера, така че сме много доволни.
Благодарение на фондонабирателния концерт тази година "Резиденция Баба" ще бъде факт. Тя ще продължи три седмици и ще се проведе в края на месец септември, в няколко села в района на Белоградчик. Конкретните дати и населени места ще станат ясни съвсем скоро, така че ако имаш желание да се включиш, не пропускай да следиш страницата на инициативата във Facebook.
Темата тази година ще бъде влиянието на климатичните промени върху начина на живот на хората и върху земеделската продукция. Изобщо - по какъв начин ние, съвременните хора, се адаптираме към всички климатични промени, които настъпват в последните години. Ще поканим артисти от различни градове в страната, които ще могат да интерпретират своето виждане и опит по темата чрез методите на изкуството. Смятаме, че изкуството е най-добрият начин човек да разбере как се отразяват проблемите и промените в климата върху начина ни на живот. Ще бъде много интересно.
Милица Джанджова открехва вратата и към друг предстоящ проект на Фабрика за идеи. Той ще бъде свързан с правата на хората от селата и с достъпа им до определени полагаеми за всеки човек нужди като здравеопазване, образование, изкуство и култура. Така организаторите ще положат началото на една застъпническа кампания, с която се надяват дейността им да стане по-широка и разпознаваема. По този път "Резиденция Баба" ще повдигне темата за бъдещето на малките населени места, достойното им съществуване на картата на България и начините, по които животът на техните обитатели може да стане по-добър и пълноценен.
В тези наистина объркани времена, в които хората се научиха да живеят в дистанция и изолация, на нас ни се ще да се виждаме и чуваме по-често, да се срещаме на живо, да имаме възможност да пътуваме до тези красиви места в страната ни. В това се крие истинското общуване. Колкото и да стоим зад компютрите и да говорим по телефона, няма нищо по-ценно от една жива среща. Така можем да разберем много по-добре живота на другия, да влезем в обувките му и да почувстваме какво има от другата страна.
Затова и моята покана, моята молба към всички хора е да пътуват повече, да се срещат с близки и роднини, да търсят полза, взаимодействие и споделяне. Защото това ни прави човеци, това ни поддържа живи - когато споделяме с другия. И няма нищо по-ценно от това да бъдем заедно.