Успелите

Сдружение 365 на 10 години: Тук сме, защото имаме кауза! (Част 2)

Вече ви запознахме с Томислав, Стефан и навършилия 10 години Free Sofia Tour. Какво още стои зад организацията им Сдружение 365, ще научите тук.

Разкажете за Сдружение 365 и организацията, която се ражда от Free Sofia Tour.

Томислав: Сдружение 365 е шапка на много проекти и инициативи, които целят да отворят България както към света, така и към местната общност. Ние организираме по-тематични туристически обиколки, свързани с комунистическото ни минало, с културните ни устои. Имаме основен проект и в Пловдив - Free Plovdiv Tour, а преди години провеждахме и Free Varna Tour. Идеята ни винаги е била чрез проектите на Сдружението хората да се запознават не само с една минидействителност на балона, в който са попаднали, но и да имат някаква по-голяма перспектива какво е България.

Тоест, България не е само столицата, а място, което крие необятни богатства и си заслужава гостите ни да се завръщат отново и отново, за да ги откриват и подреждат като повече парчета от един голям пъзел. 

Стефан: Освен с туристически обиколки, свързани с разкриването на историята и културата ни пред чуждестранните гости на София и Пловдив, ние имаме и доста други странични дейности. Още от самото зараждане на Сдружението имаме социална програма, която в началото се занимаваше с подпомагане на деца, лишени от родителска грижа. Впоследствие променихме програмата с фокус върху образователните дейности със средношколци, които ангажираме с методите на неформалното образование. Това е Free Sofia School.

В края на миналата година заедно с партньори осъществихме пиеса за София на английски език. Целта ни беше по още един различен начин да представим софийската действителност, културата и начина на живот на група местни младежи. 

Освен това в партньорство с архитект Валери Гюров миналата година стартирахме постоянна експозиция, посветена на последното десетилетие от социалистическия режим. Мястото се нарича The Red Flat и представлява апартамент, обзаведен изцяло с мебели и уреди от социалистическата епоха. Така искаме да покажем на чуждестранните ни гости човешкото лице на живелите по онова време.

В хода на Студената война из целия Източен блок хората на запад са били обрисувани като злодеи на принципа "човек за човека е вълк". Същевременно на запад Изтокът е наричан "Империята на злото". Нашата цел е да скъсим дистанцията, да прескочим тези предразсъдъци и да създадем мост между хората, за да осъзнаят, че от двете страни е имало едни и същи хора, които просто са искали да живеят добре и да бъдат щастливи.

Имате ли любим проект или инициатива сред многобройните неща, които правите?

Томислав: Нямам любим проект. По-скоро е интересно как Сдружението се храни от енергията на своя екип и всяка година сядаме заедно да дискутираме и в отворена форма на комуникация да решим кои проекти ще подемем като следваща инициатива. В началото винаги кипи страшен ентусиазъм, защото тези проекти се раждат от взаимната ни енергия, от идеите ни, от разнообразните ни качества. Опитът през годините ни помага за всеки един проект, но енергията, ентусиазмът и притеснението дали този проект ще има успешна реализация, са еднакви.

Какво превръща Сдружение 365 в една успешна и устойчива организация?

Стефан: Екипът. На първо, второ, трето и последно място. Хората, които изграждат екипа ни, създавайки една синергия помежду си, на практика доказват, че цялото е повече от сбора на съставните си части. 

Томислав: В нашата организация има най-различни хора, занимаващи се с различен вид дейност. Имаме членове, активни в сферата на ресторантьорството, на образованието, на мобилността. Имаме историци, педагози, актьори, режисьори. Когато приемаме нов член в екипа ни, процесът е сложен, дълъг и взискателен, а изборът ни се базира на това дали човекът ще бъде ценна част от синергията ни. Не толкова дали е различен от останалите, а дали виждаме у него този плам - да гори за София.

Как се отрази пандемията на туровете и Сдружението?

Томислав: Отразява се тежко не само в България, но и в световен мащаб. За всички има негативни последици, тъй като свободното пътуване в момента е силно ограничено предвид противоепидемиологичните мерки и притеснението на хората да са в непосредствена близост едни до други. От тази гледна точка спадовете са съществени, но ние не губим вяра в това, че проектите ни са стъпили на една здрава основа и когато мерките бъдат разхлабени, а рискът от заразата намалее, нещата ще се върнат в релси. 

Как се адаптирате към новите реалности и какво ново предстои?

Стефан: Имахме най-различни идеи, които да ни помогнат да разнообразим и адаптираме дейността си. Започнахме да развиваме онлайн куиз с въпроси за София и Пловдив. Целта ни е да ангажираме българите, местните хора, които искат да проверят познанията си и да научат нещо ново за двата най-големи града в България. 

Томислав: Започнахме експериментално да правим и обиколки на български език за местното население, защото, когато не можеш да си турист в чужд град, понякога е интересно да се потопиш в предизвикателството да си турист в собствения си град. Забелязахме, че много хора, които живеят и действат в София и Пловдив, нямат тази пълна картинка на градската среда, в която се развиват. За тях е много интересно също да опознаят града си чрез нов негов прочит. 

Експериментирахме с идеи и онлайн срещи, в които обсъждахме какво можем да направим, за да ангажираме хората наоколо, а не толкова хората, до които не можем да достигнем. Все повече и повече стигаме до заключението, че нашата сила и основен стълб на действие е ориентирана към това да представяме България на хора извън нея. В момента концентрираме голяма част от усилията си върху това да оптимизираме услугите, които сме развивали през годините, за да може, когато ситуацията се подобри, да сме още по-успешни.

Стефан: Разработихме и още един нов продукт, който наричаме Treasure Hunt. Там целта е да се ангажират хора, които работят или живеят заедно или са приятели. Такива, които са в постоянна комуникация, съответно се избягва рискът от събирането в групи с други непознати хора.

Идеята е, че участниците, разделени в отбори, решават определени загадки, достигат определени места в София и Пловдив. Преживяването има състезателен характер - по време на самия Treasure Hunt отборите трупат точки в зависимост от това колко загадки са решили и колко места са открили. Накрая има победител. Целта е хората да се забавляват, да откриват нови неща и да има тиймбилдинг елемент в приключението им. 

Къде виждате Free Sofia Tour и Сдружение 365 след още 10 години?

Томислав: На същите места - пред Съдебната палата в София и Общината в Пловдив, с един екип от млади таланти и ентусиазирани хора, които не правят това нещо механично ден за ден, ами го правят с перспектива и продължават да дълбаят в необятните възможности, които предоставя тази услуга. Не трябва да забравяме, че преди всичко ние не сме фирма, бизнес или нещо, което е тук с цел да изкара някакъв дивидент, ами по-скоро сме тук, защото имаме кауза.

Тази кауза привлича и ще продължава да привлича хора. Аз съм силно убеден в това. След десет години ние ще сме едни стари кучета, които ще отиват и ще гледат младите, свежи таланти, които със същия плам и ентусиазъм ще развеждат групи хора и ще им разказват за София и Пловдив.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Димитър Димитров

Обикновен разказвач на необикновени истории.

Оставете коментар

0 коментара