Успелите

Село Медвен - спомен за миналото (ПЪТЕПИС)

Медвен е от онези малки старопланински села, които пазят спомени от едни други, стари времена. Отивам и аз да побродя в миналото и да видя как живеят днес 250-те души в селото.

Минавам покрай опустели къщи. Спуснатите им кепенци приличат на затворени клепачи. Опитвам се да си представя какви ли хора са живяли зад тях. Колко ли спомени, смях и сълзи се крият зад залостените порти?... А някои ще останат затворени завинаги.

selo,medven

До старите спящи къщи се издигат нови постройки, а току-що лакираните греди греят на слънцето. Красиви са, но не личи допирът на майсторска ръка, както при по-старите. Липсва голямата стряха, която хвърля тежка сянка върху прозорците. Няма ги и дървените подпори, с извивки като на млада мома.

Да построиш къща в онова време си е било цяло изкуство. Избирали са се най-хубавите дървета, секли са се през точно определен период. След това са се сушали години наред, за да бъдат здрави и издръжливи. Изработвали са се от майстори със златни ръце… и сърца. Защото освен с пари, къща се гради и с много любов. Може би затова вече 100, дори 200 години, тези домове напомнят за отминалото време.

selo,medven

С крайчица на окото виждам огнено оранжеви цветове, блещукащи в отсрещния храст. Добре, че беше той, иначе без малко да отмина къщата музей на Захари Стоянов. Зад високия ѝ зид се подава внушителният паметник на революционера. Студенината на камъка контрастира с топлите цветове в градината. За съжаление виждам всичко това, надигайки се на пръсти и търсейки малки пролуки в каменния зид. Причината е много прозаична – понеделник е, а в този ден музеят не работи. Обикалявам къщата от всички страни и с нескрито разочарование поемам към центъра на селото.

medven, zahari, stoyanov, muzey

Там отново ме посреща паметник на видния възрожденец. А зад него, обвити с кичеста лозница, се притаяват няколко стари къщи. Вече минава обед и спокойствието в селото заприличва на мъртвило. Единствените признаци на живот са: човекът магазин, превърнал багажника си в сергия; старците в импровизираната кръчма беседка и поклащащите се от вятъра ресни на смесения магазин, в който можете да намерите всичко от сирене до пирони.

Въртейки се на селския мегдан, забелязвам малка плоча, поставена на една от къщите:

medven, plocha

Господин Димов Бъчваров е много важен човек за моя роден град - Айтос. Преди 148 години създава първото училище в града, което днес носи името СОУ „Христо Ботев”. Година по-късно е изградено читалище „Избавител” – днес „Васил Левски”. Въпреки промяната в името, девизът му все още остава непроменен: „Повече сговор, повече сплотеност, повече просвета”. Родният дом на Господин Бъчваров за съжаление е изоставен и доста занемарен, като културния и просветния ни живот.

medven, selo

В този момент виждам развяващ се български трибагреник в един от дворовете. Замислям се, че май винаги държавата ни се е крепяла на няколко идеалисти, които дават мило и драго за Отечественото си. Няма да е зле да си имаме повече такива романтици и днес.

Тръгвам с бушуващо от емоции сърце. Напълвам вода от чешмата на мегдана и тихо се качвам в колата. Минавам по краткия път от Медвен за Котел, който почти не се използва. Потъвам в Котленския проход и в мисли за преживяното в Медвен...

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Боряна Кръстева

Пътешественик по душа и разказвач по призвание. Автор на блога "Пътеписаници".

Оставете коментар

0 коментара