Успелите

"Скрити лимонки" и женският футбол с кауза, или какво е да играеш в отбора на доброто

Днес ще те запозная с цели девет страхотни жени накуп (и бонус двама мъже). Преди около седмица наша читателка (поздрави, Ина!) ни писа за свои приятелки, които се подвизават с името "Скрити лимонки" - аматьорски женски футболен отбор, който участва в благотворителни турнири. "Девет луди по футбола момичета", както се описват те самите, които решават да играят и взело, че им се получило. Много рядко толкова бързо се случват нещата от първи имейл до публикуване на самото интервю, но в случая и това взе, че ни се получи, тъй като веднага харесах момичетата (girl power!) и нещата, които правят. А и не е ли "Скрити лимонки" едно страхотно име за женски футболен отбор?

От книги разбирам много повече, отколкото от футбол (ок, реално от футбол все разбирам нещо покрай ентусиазма на запалянковците вкъщи, но като малка един мач с резултат 0:0 много ме разочарова и оттогава нищо не е същото :) и се радвам, че скритите лимонки се вълнуват и от двете. И докато редовно чуваме за световни футболни звезди, които помагат и играят освен в клубовете си, и в отбора на доброто, се радвам, че днес ще можем да научим повече за българските "Скрити лимонки". Още повече се радвам, че те са жени и показват, че спортът и каузите са за всички.

Представете се на нашите читатели - кои са Скритите лимонки, от къде сте и как дойде идеята за името?

Здравейте! „Скрити лимонки“ е дамски футболен отбор, съставен от девет момичета и две момчета (нашите треньори). Повечето от нас живеят в София, с изключение на две момичета от Кюстендил и Перник. В столицата тренираме отборно поне веднъж в седмицата и се включваме в различни благотворителни инициативи.

Върнахме се много назад във времето, подтикнати от въпроса Ви за името „Скрити лимонки“ - и като кръстник на отбора можем да считаме нашия капитан – Мария Оракалиева. Името избрахме с много смях, породен от различните предложения, които всяка от нас даваше (по-голямата част от тях никога не трябва да излизат от общия ни чат!), но и с голямо желание да е интересно и запомнящо се. И май успяхме... Все по-често усещаме, че това, което правим, е вече разпознаваемо и се приема чудесно от хората. През последните две години се включваме във футболни турнири, търгове с благотворителна цел, както и в най-различни инициативи, които целят да помагат на хора в нужда. 

Как се събрахте заедно и решихте да сте отбор?

И тук главен виновник е нашият капитан Мими, която през 2018 година ни покани на благотворителен турнир, където се включихме в демонстративен мач. Бяхме в много по-различен състав от днес, но идеята за този отбор датира от тогава. Година по-късно, вече под името „Скрити лимонки“, чийто рожден ден ще празнуваме март месец, се събрахме в този си състав и както се казва – останалото е история. 

Днес смеем да твърдим, че сме повече от отбор, и няма ден, в който да не комуникираме помежду си. Казват, че хубавите неща ставали бавно, а при нас точно обратното – усетихме се от първите минути и така и до днес – гледаме в една посока. Всяка една от нас искрено обича футбола и винаги е искала да играе, но по една или друга причина все не е успявала.. Докато „Скрити лимонки“ не ни даде този шанс.

Женският футбол все още не е много популярен у нас сякаш, има ли много други отбори като вашия? Какви са тенденциите като цяло?

Да, така е. Женският футбол не е достатъчно развит в България за момента, но сме сигурни, че това скоро ще се промени. Към днешна дата нещата изглеждат доста по-добре отпреди 10 години. Самият факт, че се организират турнири за дами любителки, е показателен. А има и много професионални отбори, които показват желание за израстване.

Като нашия отборите също не са малко , все повече са желаещите дами. Това си личи най-много на турнирите, където взимаме участие, защото новите лица са все повече. 

Защо решихте да играете за благотворителност, коя беше първата кауза, която подкрепихте? 

Както казахме и в предния въпрос – всяка една от нас винаги е искала да играе футбол, но просто нещата не са се получавали. До лятото на 2018 година, когато се събрахме за демонстративен мач на турнира „Заедно можем“, чиято кауза беше да подпомогне лечението на две деца – Марая и Тони. Фактът, че имахме възможността да поритаме, помагайки на деца, добави допълнителна стойност към безценното изживяване – истинска сбъдната мечта. А това от своя страна нямаше как да не продължи.

Разкажете ни повече за инициативата ви "Книги за усмивки" - на кого помага и как?

„Книги за усмивки“ като идея се зароди много спонтанно през септември и неочаквано за нас постигна такъв голям, поне в нашите очи, успех. Всяка от нас е активен читател и книгите са една от основните ни и любими теми за разговор. Първоначалната ни идея беше всяка от нас да отдели от личните си книги, които да продадем, и сумата, която съберем от това, да дарим за избрана от нас кауза.

Не сме избирали конкретни каузи, които да подкрепяме. Всъщност те сами се появяваха под някаква форма около нас и ние просто единодушно приемахме това да е „каузата ни“. Първите два месеца основните купувачи бяхме ние самите, нашите близки и приятели. На третия месец обаче освен че хората изкупиха книгите ни почти на момента, започнаха и да ни изпращат от своите – безвъзмездно! От началото на януари получихме толкова много книги, че често се шегуваме относно все по-голямата нужда от склад.

Какви са резултатите дотук?

За краткото време от октомври, когато стартирахме „Книги за усмивки“, продадохме повече от 150 книги. Със събраните от тях почти 1000 лева подкрепихме сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“, „Криле за Радо“, малкия Гого от Хасково, пет дечица от ДЦ за деца и младежи с увреждания „Света Неделя“, гр. Сандански, получиха желаните коледни подаръци чрез „Операция плюшено мече“, кученцата Шаро и Севинч от Кърджали, Теодора Петкова и Анастасия Георгиева.

Подробности за точните суми качваме в края на всеки месец, защото държим на прозрачността и на доверието, което хората ни имат. А най-хубавото е, че в момента имаме още няколко пъти по толкова книги, които са прекрасни!

Как могат нашите читатели да се включат в "Книги за усмивки" или нещо друго, което организирате? 

На първо място могат да ни подкрепят, като харесат и споделят нашата фейсбук страница „Скрити Лимонки“, за да може каузата ни да достигне до повече хора, и разбира се, да си изберат поне една от „нашите“ книги. По този начин една книга ще намери своя нов дом, а един нуждаещ се човек ще е крачка по-близо до пълноценния живот. Също така въпреки големия брой книги, които събрахме до момента, все още приемаме и нови, тъй като към днешна дата не искаме да спираме с дейността си. Важно е да кажем, че книгите не е задължително да са нови. Към старите, но запазени издания интересът също е голям.

Оставете послание за финал.

Доброто е безвъзмездна кауза. Усмихвайте се и нека бъдем по-задружни, защото така можем да постигнем много повече!

И дано новата 2021 година бъде много по-успешна и споделена!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара