Социално предприемачество и селски туризъм в България | Втора част
В първата част на този страхотен материал на нашите приятели от Българска наука ни запознаха с основите на социалното предриемачество в селата. И докато в предходния текст ставаше дума за социалното предприемачество и неговото развитие в България, тук по-скоро ще се фокусираме върху добри примери за страхотни бизнеси и инициативи по селата, които имат социална насоченост.
Село Татарево и кампанията „Unlock the stage“
Тази инициатива е дело на Наско Атанасов – актьор и сценарист. Завършил в Холивуд, той сега живее в Берлин. По негова идея се възстановява голямата зала на читалището в село Татарево, където той е израснал. В рамките на две години Наско успява да мобилизира голяма обществена подкрепа, да събере средства за ремонт, да доведе в страната ни много свои колеги и приятели. След успешния ремонт на голямата театрална зала на читалището, в нея се провежда музикален фестивал. По негова идея е организиран и импровизиран фестивал за лятно кино, на който се показват класически български филми.
Той е подкрепен от кампанията „Резиденция Баба“ на „Фабрика за идеи“. В селото в момента има 550 жители. Няма все още място за настаняване, но в близост се намира атрактивна винарска изба, където се развива туризъм. Много символично за селото е, че сградата на училището е ремонтирана и превърната във фабрика за пижами. Наско Атанасов успява да събуди артистичния дух на своите съселяни, които вече активно участват в културните събития. Ролята му на социален предприемач е безспорна.
Община Горна Малина и референдумът
През 2010 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството дава разрешение за проучване и търсене на земни богатства на две строителни фирми между две села на общината, в съседство с къщите на хората. Създаден е инициативен комитет, който активно провежда информационна кампания сред жителите на общината. На 25 юни 2011 г. с огромно мнозинство жителите казват „не“ на възможността за добив на земни богатства. Като резултат от това община Горна Малина се развива успешно в посока създаване на успешен модел за селски и еко туризъм.
В някои от селата има запазени къщи с характерна архитектура, които са били декор и за филмови продукции. През 2015 г. в село Негушево, което е било пряко застрашено от добива на земни богатства, е издигнат първия по рода си паметник на пряката демокрация. Проектът и изпълнението на монумента са на художника Михаил Танев. Той е сред активните членове на гражданската инициатива, която запазва зеления облик на общината.
Активната гражданска позиция и подкрепата от страна на местните власти дават резултати. Общината вече е тръгнала по устойчив път на развитие в посока създаване на селски туризъм, възможности за инвестиции в леката промишленост и зелените технологии. Тя е символично определяна като „зелената община“, в която живеят над 7000 души.
Село Киселчово и сдружение „Артел-13“
По инициатива на поетесата Мона Чобан за създаване на резидентен център за артисти. Тя се озовава там случайно преди години. Купува една порутена стара каменна къща и я ремонтира за лични нужди. Постепенно нейни приятели я мотивират да открие място за творчески ваканции. Купува съседна къща и я ремонтира. За да продължи с инициативата, се налага да продаде първата къща. Така почти стартира отначало, но благодарение на голям ентусиазъм и много доброволен труд успява да завърши планираните ремонти.
В момента има къща за гости, където организира арт ателиета. През лятото на 2016 г. организира първото издание на фестивала „Бардово бърдо фест“. Отзивите за него са изключителни. Планира да продължава в същата посока – събития, арт ателиета, образователни лагери за деца с фокус върху традиционни местни занаяти. Всичко това оживява селото, което в момента има население 14 души.
Киселчово се намира в долината на Горна Арда, където са сред пионерите на селския туризъм в страната. Чрез социално предприемачество в района продължават да се организират много полезни инициативи. Един от двигателите на тези процеси е Илия Годев, социален предприемач, председател на сдружение „Добро утре“, който консултира много от идеите за проекти в долината. Той живее и работи в Смилян. Съвместно с „Артел-13“ сега подготвят едно много интересно събитие, което се казва „Родопска попрелка“, с което искат да разширят сезонността на селския туризъм в района.
Село Климент и наследството в Долината на розите
Ролята на кмета на селото Мано Манов като социален предприемач е решаваща за изключителната активност на местната общност. В последните години, откакто той е кмет, са осъществени поредица от проекти с външно финансиране, като може би най-значим е единствената по рода си в страната „Алея на родовете“. Чрез нея са показани родословните дървета на всичките местни родове, проследени до създаването на селото преди около 400 години.
В читалището има изграден етнографски кът, където се организират демонстрации на седенки – тъкане, месене на хляб, варене на сапун. В селото живеят 1300 жители. На място има и сдружение за селски туризъм в селото, което е собственик на хижа за зелени училища и въжен парк. То организира поредица от събития за деца и възрастни, които добавят стойност към цялостния туристически продукт на селото и общината. Председател на това сдружение е кмета на селото.
Автор: Гавраил Гавраилов
Редовен докторант по социология в ПУ “Паисий Хилендарски“
Бел.ред. Материалът е съкратен от Венелин Добрев от екипа на Uspelite.bg