Тайните кътчета на Варна: Yo-Ho-Hostel
Снимки: Яна Пенева
Влизаме в поредното тайно кътче в центъра на Варна. Качвайки се по стълбите към общото помещение на хостела виждаме десетки снимки с най-разнообразни гости музиканти, а щом отваряме вртата ни посрещат усмихнатите домакини. Откриваме страхотна атмосфера, много смях и весели разговори с някои от италианските наематели в Yo-Ho-Hostel. Случайно към нашата обиколка се присъединиха и световноизвестните фотографи Илко Александров, който от години живее и работи в Япония и Saioh (JP), който е един от най-добрите в заснемането на екстремни спортове в света. Сядаме със Стефан Василев в едно от помещенията на хостела, за да чуем историята на това уникално място.
Стефан: Yо-Ho-Hostel беше плод на зараждане на два пъти на други места в България. Първата идея за хостел беше в русенското село Червен в резервата Русенски лом. Той е известен със своите скални манастири, църкви и крепости. Там решихме да направим своят първи хостел, като идеята ни беше да развиваме селски и културно-исторически туризъм, но се оказа, че има много малко хора, които посещават тези райони и се ориентирахме към големите градове. Работихме в стария град в Пловдив и там реално ни дойде идеята, че във Варна няма целогодишен хостел. Нямаше място, в което хората да идват зимата - всички подобни обекти за настаняване функционират само лятото. Видяхме нишата и решихме да се преместим и да си основем наш собствен хостел. Друг фактор беше, че и двамата с жена ми сме завършили ВИНС-а и познаваме много хора и заради това 2006-та дойдохме тук и направихме първия Yo-Ho-Hostel.
Имали сме хиляди гости. Нашият тип туристи са такъв род, че всеки един човек е интересен с нещо. Идвали са туристи от целия свят - от цяла Европа и Азия, от Южна и Северна Америка, също така и от Африка. Един от най-запомнящите се гости беше един японец, който беше тръгнал от Япония пеша и за да стигне до България беше изминал 10 500 километра с една рикша самостоятелно. Ползвал е обществен транспорт само между Япония и Китай и след това е преминал всичко това пеш. Дойде при нас през зимата на -18 градуса температура навън. Тогава нямаше фунциониращи автобуси, защото във Варна имаше обилен снеговалеж и всичко беше затрупано, но той дойде пеша, като сподели, че предната му нощувка е била на палатка до Балчик.
Някои гости остават над месец с нас. В момента имаме един холаднски колоездач, който е тук от близо половин година. За щастие впечатленията, които посетителите ни имат от Варна се подобряват. Предходните две години докато траеха ремонтите на центъра повечето туристи оставаха по-малко време. Сега нещата се промениха - ако някой направи резервация за две нощувки, то има вероятност той да остане за три или четири, защото градът е интересен. Хората могат да ходят на плаж, да посетят музей или на еднодневна екскурзия наблизо. Намираме се на централно място и това ни прави чудесна локация.
Първоначално моят колега Росен, който е музикант започна да си организира студио и си направи банда. Покрай него хората разбраха, че имаме музиканти в хостела. Първият музикант, който дойде и "повлече крак" на всички останали беше Сърмата Хари с неговата банда. Той ни препоръча на други варненски клубове за жива музика, като с тях започнахме да си партнираме и постигнахме уникални резултати - повече от 300 музикални банди от над 60 страни по света са ни гостували. Доста от тях са ни повторили повече от веднъж, триста е общата бройка. Отделно благодарение на това студиото ни се доразви. В момента в него репетират няколко групи, включително една от младите перспектвини варненски банди. Музикантите като разберат, че има студио остават още няколко дни след концертите си.
Разликата между нас и останалите хостели в България е, че сме малко по-алтернативни. Ние гледаме на нашия бизнес не само като хостелиерство и място за настаняване, а и като алтернативно място, където хората ако са достатъчно активни могат да намерят безплатно място, на което да се изразят. Основно това е музикалното студио, в което репетират различни групи. Общото помещение на хостела се пренарежда за различни събития. През последните шест години извън сезона правим допълнителни събития - лекции, арт ателиета, различни кухни. Изобщо гледаме да дадем поле за изява на всякакъв тип хора. Работили сме с община Варна и различни местни организации на този принцип във връзка с почистване на плажове, актуализиране на знанията за околната среда около града и това, което предлага Варна като ресурс. Трябва да бъдем активни и да поддържаме хората такива.
Имаме 13 стаи от всякакъв тип - единична, двойна, микс стая за момчета и момичета, както и стаи само за момчета или само за момичета. Имаме кухня, която гостите могат да ползват, за да си готвят нещо, алтернативни пространства - заден двор с градина, общо помещение. Опитваме се да предоставим различен тип пространство за различните хора, които идват. Напоследък работим с местни университети като те настаняват тук своите еразъм студенти, които си плащат месечен наем и стоят при нас един семестър. Имаме много такива - от Италия, Португалия и от Литва. През пролетта очакваме още повече такива студенти.
Успяваме да постигнем почти целогодишна заетост и последните шест години нямаме нито ден без нов турист. А това за летен курорт е добър успех, предвид, че голяма част от заведенията за настаняване работят само лятото. Всички хора възприемат хостела като нещо, което е поддържано и запазено, но не се вижда целият труд и усилия, с които сме постигнали и поддържаме нивото, което имаме. Имаме и лятна къща в Созопол. Тя е стандартна къща за гости, но е част от нашия брандинг. Имаме предложения за Русе да се направи подобен хостел. От Букурещ сме имали запитване за франчайз. Надявам се някой ден да направим още няколко обекта - дали ще са хостели или арт-кафета, ще следваме същата концепция, която прилагаме и тук.
Можете да се насладите на страхотната атмосфера в Yo-Ho-Hostel със следващите фотографии. Другите тайни кътчета, които посетихме можете да намерите в следващите редове: Averi Beers Contemporary Space Sweet Things by Anna Pavlova