Тук-Там Кошер: Виж България по нов начин
"Едно кипящо от енергия място, което подтиква хората да видят България по един нов, различен начин." Така организаторите на Тук-Там Кошер описват иновативното мултидисциплинарно събитие, чието тазгодишно издание ще се проведе на 9 септември в Интер Експо Център, София. Част от програмата ще бъде достъпна и онлайн за тези, които не могат да присъстват физически.
За трети път Кошер ще срещне на едно място хора и идеи от цял свят и така ще създаде вдъхновяващи професионални перспективи за своите посетители. В събитието тази година ще се включат над 100 компании и повече от 40 лектори, които ще споделят ценните си опит и знания. Сред тях откриваме директорката на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, основателя на EnduroSat Райчо Райчев, създателката на Plan A Любомила Йорданова и много други.
В обещаващата си програма Кошер събира девет интерактивни зони, които свързват компании и личности в полезни контакти и партньорства. Лаборатория за таланти (Talent Lab) ще ти покаже какво е нужно за успешното позициониране на пазара на труда, Buzz Hive ще те срещне с професионалисти със сходен опит и образование, а Hot Hive ще те запознае с едни от най-иновативните български продукти, сред които и летящ мотор.
Ако всичко това те е заинтригувало и искаш да станеш част от магията на Тук-Там Кошер, можеш да го направиш на 9 септември в Интер Експо Център или онлайн от всяка точка на света. В следващите редове пък ти разказваме повече за историята и смисъла на кариерното събитие с помощта на Лилия Мерджанова, експерт комуникации в Тук-Там.
Защо точно „Кошер“? Как се роди идеята?
Искахме да направим нов вид събитие, което събира хора и идеи и е пресечна точка на различни дисциплини - бизнес и технология, образование и дизайн, култура и предприемачество.
Едно кипящо от енергия място, на което човек може да намери бизнес контакти и съмишленици, да чуе нови идеи или научи полезно умение, да се развие професионално, да се вдъхнови.
Търсейки обединяващия фактор на всички тези неща, решихме, че един кошер е идеалната аналогия. В момента, в който ни хрумна, всички си казахме "Това е!". И нямаше колебание.
Какво ще предложи Кошер на своите посетители през тази година? Как бихте убедили някой млад човек да се включи в събитието?
Тазгодишният Кошер ще предложи на своите посетители едно 360-градусово събитие с вдъхновяващи лектори, най-иновативни технологични продукти на българския и световен пазар, възможности за B2B контакти и среща с невероятни компании и бизнеси. Кошер е една своеобразна среща на идеи и личности.
Ако искаш да видиш България по един нов начин, да намериш вдъхновение или ново професионално предизвикателство, да почерпиш опит от доказали се професионалисти, Кошер е мястото.
На Кошер ще гостуват редица интересни лектори, сред които може би най-голямо впечатление прави Кристалина Георгиева, тъй като отдавна не е давала интервюта пред български медии. Какво означава това за вас като организатори на събитието?
Много сме развълнувани, че г-жа Кристалина Георгиева ще е на сцената на Кошер тази година. Тя е професионалист от световна величина и ще може да сподели богатия си опит с участниците на Кошер.
За нас това означава, че сме на правилния път и че нашата кауза има смисъл. Това е признание, но и отговорност.
Споделете любимо вдъхновяващо преживяване от предишно издание на Кошер.
Трудно е да се отличи едно, защото, за жалост, като организатори ние не виждаме Кошер в целия му блясък. Но ни радва, че след първия Кошер един от участниците дойде при нас и ни каза: "Сега разбрах защо сте го кръстили така. Просто като влезеш в залите, се чува едно позитивно и енергично жужене." Това се чува често и от други хора и ни прави много щастливи.
Каква е обратната връзка от инициативата до този момент? Какво успява да даде Кошер на своите посетители?
Кошер вдъхновява хората и позволява да видим България по нов, различен начин.
Кадър от миналогодишното издание на Кошер
Какво ви мотивира да организирате и развивате подобно събитие в България?
Мотивира ни желанието за промяна и тази неизмерима положителна енергия на глобалната общност от българи по света.
Кошер поставя акцента върху свързаността и приноса към България без значение къде по света се намираш и събира на едно място хора, идеи и възможности от цял свят.
По ваши наблюдения – какво свързва българската общност по света? Склонни ли са българите в чужбина да се върнат обратно, за да споделят пред родна публика опита и знанията, които са натрупали?
Свързва ги желанието да правят нещо полезно за България независимо къде се намират. Всички са тръгнали да търсят повече възможности за себе си и своите семейства, но това не значи, че са се отказали от България или че не искат да допринасят. Даже напротив.
Кошер доказва, че българите по света, независимо къде се намират, искат да останат свързани със страната си и да допринасят към това, България да бъде едно по-добро място за живот.
Затова и за нас не е на първо място хората да се връщат физически, тъй като живеем в 2021 г. с всички технологични възможности и физическото присъствие тук далеч не е единственият начин да допринасяш. Тук-Там е именно платформата, която дава шанс на всеки да се ангажира и да помага от разстояние.
Има ли рецепта за намиране на правилния професионален път? Какво бихте посъветвали младите хора у нас, които не са сигурни накъде да поемат и как да се ориентират на пазара на труда?
Няма точно определена рецепта за намиране на правилната кариерна реализация.
Бих посъветвала младите хора да приемат нови предизвикателства и да не остават твърде дълго в зоната си на комфорт. Само така ще могат да намерят своето място, на което да чувстват, че принадлежат.
Снимка: Екипът на Тук-Там Кошер