Успелите

Устойчивата мода е новото черно

На второ място по замърсяване след петрола се нарежда модната индустрия. Тя е отговорна за 20% от глобалното промишлено замърсяване на водата. За мнозина е изненадващо, че повечето дрехи, които обличаме, всъщност са изработени от пластмаса. Добавете към това хилядите вредни химикали, използвани в текстилните фабрики по света, които са опасни както за околната среда, така и за хората, работещи с тях. Настъпи моментът за глобална промяна и тя идва под формата на устойчива мода.

Все повече хора преосмислят пазаруването на евтини и некачествени дрехи, а големите брандове също знаят това и опитват по всякакъв начин да се включат в "новото модерно". Възможно ли е в действителност марките за бърза мода да говорят за "устойчивост" или това е поредният маркетингов трик? Днес ще си поговорим за това как можем наистина да станем част от промяната. 

За жалост с времето се е доказало, че колкото по-евтини са дрехите, толкова повече хора ги купуват. Манията по безконтролното пазаруване не е приключила, но през последните години се появи и нов вид потребител, този който истински се интересува от качеството на дрехите, начина, по който са изработени и са стигнали до него. Разбира се мултимилардните компании за бърза мода намериха решение на този проблем като започнаха да създават "зелени" или "устойчиви" колекции. Това обаче не спря производството им на некачествени дрехи, а просто беше опит да прикрият своя разрушителен бизнес модел. 

Вече е установено, че обещанията на етикетите от "устойчивите колекции" не са толкова правдиви:

  • Липса на вътрешна проверка или проверка от трета страна на екологични, социални и човешки права.
  • Липса на публична информация от цялата производствена верига.
  • Липса на разбивка на информация за материалите.
  • Подвеждащи твърдения за „кръгова форма“, разчитащи на рециклиран полиестер от пластмасови бутилки
  • Използване на „устойчиво“ или „отговорно“ върху материали, които са само малко по-добри 
  • Популяризиране на тъкани в смеси като полипамук, който не може да се рециклира.
  • Разчитане на промени в малък мащаб, когато са необходими големи промени в обемното производство.

Истината е, че бързата мода никога няма да бъде устойчива. Компаниите практически пишат свои собствени правила за устойчива мода. И докато продължават да печелят от производство 85% от дрехите се озовават на боклука всяка година. В световен мащаб един контейнер с текстил се изхвърля или изгаря всяка секунда.

Прочети още: "НЕ" на модата на боклука. "ДА" на устойчивия гардероб и дрехите втора употреба

Повечето дрехи от бързата мода съдържат изкопаеми горива

Пластмасата се прави от нефт и газ, а полиестерът е нишка, изработена от пластмаса, вплетена в плат. Смята се, че повече от половината дрехи, произвеждани днес, използват синтетични материали като полиестер. За обработката на тези материи модната индустрия произвежда 8–10% от глобалните емисии на въглероден диоксид (4–5 милиарда тона годишно). 

Дрехите са източник на микропластмаса

Както вече казах, полиестерът е основно пластмаса, а разграждането му отнема години. Когато достигне до сметищата, той замърсява въздуха, почвата и водата с пластмасови микрофибри и опасни химикали. Всяка година половин милион тона пластмасови микрофибри се отделят от прането на текстил на основата на пластмаса като полиестер, найлон или акрил, завършвайки в океана. Това се равнява на 50 милиарда пластмасови бутилки. Микропластмасата не само замърсява околната среда – тя попада в телата ни чрез вода и храна, дори чрез въздуха, който дишаме. 

Модата е създадена, за да стане отпадък

Модата трябва да е креативност и стил, практичност и издръжливост, но големите компании налагат нови тенденции и сезоните се движат по-бързо от всякога. Колекциите увеличават броя си и някои марки стигат до 24 на година. Компаниите създават повече дрехи, отколкото реалистично се нуждаем или които можем да изхвърлим безопасно. Всяка година се изхвърлят 92 милиона тона текстил. Това е достатъчно, за да запълни целия Емпайър Стейт Билдинг, да създаде купчина модни отпадъци с размера на Айфеловата кула или да запълни Бъкингамския дворец всеки ден.

Даряването НЕ е решението

Когато продължавате да пазарувате в големи количества, но дарявате старите си дрехи, не намирате решение на проблема, дори напротив. Рециклирането и даряването ни кара да се чувстваме по-добре, но всъщност не води до особени промени. Само 10–30% от дрехите, които дарите ще бъдат продадени. Останалите ще намерят мястото си в боклука или ще бъдат изпратени в чужбина. Около 15 милиона употребявани дрехи се изсипват в Акра (Израел) всяка седмица от Обединеното кралство, Европа, Северна Америка и Австралия, наводнявайки разрастващия се пазар на дрехи в града. Приблизително 40% са с толкова лошо качество, че се считат за безполезни и се изхвърлят на сметището. 

 

Какво можем да направим?

  • Пазарувайте по-малко. Ценете това, което вече имате и мислете преди да купувате. Не се увличайте по най-новите тендении, а пазарувайте тогава, когато наистина имате нужда от нещо ново. По-добре е да имате по-малко дрехи в гардероба, но да знаете, че изглеждат добре и ще ги носите дълго време. Внимавайте в изборите си и помнете, че съчетанието между качествени материи винаги изглежда по-добре. 
  • Пазарувайте втора употреба. Купуването на употребявани дрехи може да се превърне в истинско удоволстие, ако отделите достатъчно време и внимание. В магазините втора употеба винаги се крият съкровища, които ще направят гардероба ви различен и неповторим. Има винтидж магазини и онлайн сайтове, които предлагат изключително запазени (включително и нови) дрехи, които по нищо не отстъпват на тези в моловете, дори често се оказват по-качествени и издръжливи. 

Прочети още: Защо дрехите втора употреба са супер?

  • Пазарувайте на местно ниво. Купуването на дрехи от български брандове едновременно окуражава дизайнерите, подпомага местната икономика и намалява въглеродните емисии от корабоплаването. Е, какво по-хубаво от това?

Прочети още: Пет вдъхновяващи български модни марки, които да следите

  • Пазарувайте от устойчиви марки. Изберете етични марки, които са доказали, че се грижат за околната среда, плащат справедливо на работниците и са прозрачни в цялата си верига за доставка – не само в една част. 
  • Не се доверявайте сляпо на "eco" и "organic".  Купуването на дрехи, изработени от органични тъкани помага за намаляването на употребата на пестициди и хербициди, както и в поддържането на водните източници на Земята чисти. Много марки обаче злоупотребяват с еко и зеленото производство като го използват като маркетингов трик, затова винаги проверявайте бранда преди да купите.
  • Избирайте качествени материи. Обръщайте внимание на етикетите и проверявайте дали материите са естествени. Алтернативите на синтетичните тъкани включват памук, лен, бамбук, юта, коприна, вълна и алпака. Търсете и материали с ниско въздействие на модал и лиоцел и задължително избягвайте полиестер, найлон, спандекс и акрил. Както вече казахме, тези материи са вредни както за околната среда, така и за вас самите.
  • Разменяйте. Ако искате да сте сигурни, че ще удължите живота на дрехите си и те няма да се окажат на някое сметище, винаги можете да организирате размяна да дрехи с приятели. Така ще можете да се освободите от непотребните дрехи, но и да се сдобиете с нови без да стъпвате в магазина. 
  • Шийте, променяйте, прекроявайте. Можете да направите чудеса с чифт ножици, игла и конец и да дадете нов живот на старата дреха. Така ще спестите както собствените си средства, така и малко боклук на природата.

Прочети още: В подкрепа на устойчивата мода: Млади хора шият дрехите си сами
 

 

 

 

 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара