Владислав Христов бе отличен в Международния конкурс за хайку "Мариока" в Япония
“Хайку има много входове, затова е толкова популярна поезия в момента” - споделя писателят Владислав Христов пред Свободна Европа.
Изкуството да кажеш всичко в три реда - това е хайку, най-късата поетична форма в световната литература и характерен представител на традиционната японска лирическа поезия.
Българският поет Владислав Христов бе отличен в третото издание на Международния конкурс за хайку „Мориока” в Япония с произведението:
winter solstice
the horse's eyelashes
hold the lightзимно слънцестоене
конските мигли
задържат светлината*Превод: Марина Карчинова
Международният конкурс „Мориока” е състезание по хайку на японски и английски език, в което ежегодно участват хиляди поети от цял свят. Конкурсът се организира в чест на 130-ата годишнина от независимостта на град Мориока - столицата на префектура Ивате, разположена в района Тохоку в Северна Япония.
Източник: Културни Новини
Владислав Христов вече се е утвърдил като един от най-талантливите хайку автори - създател е на първия учебник по хайку на български език "Основи на хайку", а произведенията му са преведени на 17 езика, част от които влизат в учебната програма на университета Кумамото в Япония през 2016 година.
В началото на 2021 година Владислав Христов става първият българин, който спечели хайку наградата "Basho-an" в третото издание на конкурса, кръстено в чест на бащата на хайкуто в Япония - Мацуо Башо.
"Несъмнено българското хайку през последните години е във възход. Има редовно българско присъствие в престижни хайку издания." - сподели поетът в интервю за Евгений Милов. - "В Европейския Топ 100 на най-креативните хайку автори за миналата година (2020 г.) имаше цели осем наши сънародници".
Владислав Христов работи дълго време като журналист и фотограф и е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Три поредни години е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Член e на "The Haiku Foundation". Негови хайку са публикувани в изданията на Американската хайку асоциация "Frogpond", Световния хайку клуб "World Haiku Review" и мн. др.
Жури на конкурса са били Тору Киучи – професор в университета Нихон, Япония, и Майкъл Дилън Уелч – един от водещите световни хайку поети, лектор и вицепрезидент на Американската хайку асоциация.
Източник на корица: Евгений Милов