Успелите

Врагове на боклука спасяват книги и правят изкуство от отпадъци

„Любезната кофа“, „Спасители на книги“, „Боклук АРТ“ и осигуряване на обществен компостер са едни от реализираните през месец октомври екопроекти, на които могат да се радват жителите на няколко български града.

Проектите са осъществени по инициатива на екологично сдружение „За Земята“ - независима организация, водеща началото си от 1955 г. и обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на един по-природосъобразен живот на нашата планета. „За Земята“ за пореден път организира конкурса „Направи си сам: Живот без боклук!“. На 28 септември 2016 г. бяха оповестени победителите в есенното му издание. Те получиха 1 месец и 200 лева, за да осъществят идеите си и да дадат пример и на други млади хора, че промяната трябва да започне от самите тях.

Едни от основните цели на конкурса са намаляване на количеството и токсичността на отпадъците, образувани от домакинствата, преобразяване на местната среда, правейки я по-чиста и по-приветлива, въздействие върху възможно най-голям брой хора и, разбира се, това, без което всички усилия биха били напразни - дълготрайно влияние.

Всички инициативи са дългосрочни и са част от кампанията на сдружението за въвеждане на идеята за Нулеви отпадъци в България. Това  е стратегия за намаляване на отпадъците чрез разделно събиране, рециклиране, повторна употреба, поправяне, компостиране и промяна в дизайна на опаковките. Стратегията отхвърля напълно изгарянето на отпадъци и заравянето им в сметища.

През октомври участниците от София, Варна, Казанлък, Сливен и Асеновград имаха честта да осъществят на практика идеите си за намаляване на отпадъци и доказаха, че със скромната сума от 200 лв. на проект и за няколко седмици можеш да направиш положителна промяна в околната среда, стига да си изпълнен с достатъчно ентусиазъм и да вярваш в каузата, за която се бориш.

„Любезната кофа представлява контейнер за разделно събиране на отпадъци, който благодари, когато изхвърлиш отпадъка си. Засега има само една такава кофа и тя се намира в столицата, в пространството за млади артисти „Culture Lab - пресечната точка на култура и съвременно изкуство в София. Авторите й са момичетата от
ателие „Трион, които са обединени около идеята за вплитане на изкуство и дизайн като изразно средство за създаване на социални послания.


„Спасители на книги е продължение на дългогодишната кампания на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие във Варна за събиране на хартия „Лист по лист.  Доброволците от морската столица само за месец са успели да спасят 50 книги чрез събиране, реставрация, ремонт и възпроизвеждане на съдържание на стари такива.

Малкото градче Крън, сгушено в подножието на Стара планина, недалече от сърцето на Розовата долина - община Казанлък, вече има свой обществен компостер, благодарение на фермата WasteNoMo. Компостерът представлява приспособление, в което биологично се разграждат био отпадъци, събрани разделно, като се получава компост - богата на хумус почва. В него жителите могат да изхвърлят своите органични отпадъци, независимо дали градински или хранителни, и така да произвеждат компост. С цел това да не е просто еднократно дело, се проведе информационна кампания сред учениците в местното училище, за да им бъде обяснено какво точно означава компостер и как се компостира.

Два от реализираните проекта са насочени специално към малчуганите. Проектът „Боклук АРТ е бил осъществен от около
100 ученици в Сливен, които  са се включили в творчески работилници за повторна употреба на материали, някои
дори са ушили рокли от найлонови торби и са организирали модно ревю. Малките активисти от детска градина „Никола Вапцаров в Асеновград пък са отметнали много практически занимания за разделно събиране и повторна употреба, а накрая са завършили с парти „Враг голям съм на боклука.

Е, ако и вие се смятате за врагове на боклука, то тогава се замислете дали правите достатъчно за намаляването му, или все си казвате  „вече наистина започвам да събирам разделно!“. Ако по-скоро правите второто, тогава запомнете, че няма разлика между този, който иска да промени света, но не го прави и онзи, на когото дори не му и минава през ума.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Яница Христова

Един от най-големите фенове на чуждите езици, четенето на книги, пътуването и кафето!

Оставете коментар

0 коментара