Успелите

Защо 38% от българите не четат и как да променим това?

Опростачване на нацията: 38% от българите не са прочели нито една книга за година

Духовна бедност: 38% от българите не са прочели нито една книга

Близо 40% от българите не са прочели нито една книга през последната година

ТРЕВОЖНО: 38% от българите не са чели нито една книга през последната година

Стряскащи данни за нагласите на българите към четенето

ВСЕ ПО-МАЛКО БЪЛГАРИ ЧЕТАТ КНИГИ

Това са част от заглавията (по-колоритните) в медиите във връзка с проучването на Алфа рисърч и Асоциация “Българска книга” по повод нагласите на българите към четенето. Данните бяха представени в Международния ден на грамотността и сочат, че 38% от българите не са прочели нито една книга през последната година, 12% смятат, че няма смисъл от четене, а 10 на сто – нямат нито една книга вкъщи. И преди да решите, че защото съм прочела 28 книги от началото на годината и съм някъде в другите проценти, съм седнала да се вайкам, този текст не е за това. За мен данните не са нито изненадващи, нито шокиращи, нито стряскащи - тези думи предполагат нещо неочаквано. Но да започнем от самите резултати.

Можем ли да вярваме на цифрите?

Малко по-рано тази година, през месец август, някои медии оповестиха резултатите от Национално изследване на нагласите на четенето сред българските граждани от различни възрастови групи, според които 20% от българите не четат (или не са прочели нито една книга в последната година). Доколкото разбирам това са две различни проучвания, инициирани от АБК (тъй като настоящото се казва “Българинът и четенето”). И в двата случая не знам за каква представителна извадка говорим и защо има почти двойно разминаване в цифрите, но можем да заключим, че процентът е висок. Защо обаче българите не намират смисъл в четенето, къде можем да търсим вината за това и има ли как тенденцията към нечетене да бъде променена?

Равенство е всеки да получи книга

За да могат всички да четат, най-важното е да има РАВЕН достъп до книги. Животът става все по-скъп и за много хора дори продуктите от първа необходимост се превръщат в лукс. В такъв случай не можем да очакваме средностатистическият българин да отделя от бюджета си за 1 или 10 книги на месец (или на година). Но за да четем, няма нужда да купуваме книги. И тук трябва намеса от държавата - повече средства за библиотеките и читалищата, особено в малките населени места, където често, дори да има книжарница, в нея се продават предимно канцеларски материали. В интернет също можем да намери, изтеглим и прочетем хиляди книги напълно безплатно - технологиите могат и да помагат, няма нужда да ги сочим с пръст. Но все пак от политиката зависи ВСИЧКИ да имат равен достъп до книги. От държавата зависи да помогне (или да попречи) на тенденциите към (не)четене. Затова гласувайте по съвест на 2 октомври.

Разнообразие е всеки да получи различна книга

На следващото ниво идват издателствата, писателите, преводачите, инфлуенсърите, книжните блогъри и всички, които се занимават със стимулиране на четенето. Защото щом хората не четат, всички ние не сме успели да грабнем (и задържим) вниманието им. Хората не са еднакви и не всеки иска да чете “важна” или “задължителна” литература. На пазара има предостатъчно книги за всеки вкус, но те невинаги стигат до читателите. Дори аз, която се занимавам с книги, често не съм разбрала, че нещо е излязло на български език. Няма как да очакваме, че хората ще четат това, което ние им кажем, защото…

Справедливост е всеки да получи книга, която му пасва

Любовта към книгите започва от най-ранна детска възраст и ако четенето не се възпита у дома, в детската градина и в училище, след това се случва много по-трудно. Но от нас зависи да предоставим на всички достатъчно варианти извън задължителните списъци за лятото. Бунтът е нещо съвсем естествено в тази възраст - има деца, които обичат да четат и “още преди да е станало топло” вече са изчели всички книги от списъците със задължителната и препоръчителната литература. Но има и много други, които няма да се докоснат до тези книги на инат (тук вдигам ръка, макар че се опитвам с времето да наваксвам). 

И тогава защо просто не кажем “нека всеки прочете 10 книги, които сам си хареса и разкаже за тях”. Така няма да се въртят едни и същи книги, а децата ще могат да си разменят препоръки. Разбира се, че в този случай малко от тях ще изберат да четат за турското робство, ако могат да четат за дракони, но какво от това? И какво, ако тийнейджърите искат да прочетат поредицата Бриджъртън, защото има сериал по Нетфликс? Ако искаме децата да четат, ако искаме всички да четат, защо толкова ни е страх да не прочетат “неправилните” книги? Или просто искаме да четат каквото им се каже? Четящите деца стават мислещи деца, които стават мислещи възрастни. И от нас зависи пред тези думи да няма частицата НЕ.

Приемане е да разберем, че всеки чете различни книги и жанрове

За съжаление, на четенето още се гледа като на елитно занимание. И ако искаме да стане масово, трябва да приемем, че всеки е свободен да чете това, което иска. Няма “задължителна” книга. Няма недостойно четиво. Няма значение, че не мога да сравнявам Венета Райкова със Стивън Кинг - аз не се и опитвам. Няма значение, че не си чел “Цар Плъх”. Дали четеш съвременна проза, чик-лит, научна фантастика, поезия, фентъзи, нехудожествена литература, комикси - всичко това трябва да е напълно нормално. Дори днес да четеш “Здрач”, утре Стивън Фрай, а другата седмица “Брулени хълмове”. 

Едно от най-важните неща, които “проповядвам” като човек, който се занимава със стимулиране на четенето е приемането. Докато се вярва, че има “висша класа” читатели, а останалите просто не разбират от книги, трудно ще излезем от зоната си на комфорт. Пътят към четенето е постлан с много книги, различни книги, защото ние сме различни хора. И ако аз не съм същият човек, който започна да пише този текст, как се очаква да чета едни и същи книги през целия си живот или да слушам друг освен себе си какво би паснало на моментната Деси-с-лава?

Принадлежност е да четем книгите, които искаме без да ни е страх, че ще ни съдят

Интернет е едновременно страхотно и ужасно място. Винаги може да намериш хора, които ще оплюят любимата ти книга, но и цели общности, където ще си приет и заедно ще обсъждате любимите си герои, моменти, цитати. Защото за да четем активно, трябва да се чувстваме не само приети, но и спокойни, че когато споделим какво четем, няма веднага да бъдем “хейтнати”. 

Страхът околните да не ни съдят е нормален и не всеки го изпитва в еднаква степен, но колкото по-млад си, толкова по-лесно се влияеш от чуждото мнение. Затова не казвайте на тийнейджърите, че нещо не е стойностна литература - за тях в този момент то има стойност и това е важното. Дали ще е така след 20 години няма значение - ако имаме късмет, дотогава ще са прочели стотици книги, ще са се променили стотици пъти, ще са извършили стотици подвизи между и извън страниците. Защото за да четем, просто трябва да продължаваме напред - книга след книга. И да грабваме тези, които ни грабват в момента. Дори на корицата да не пише Световна класика.

Ако 38% от българите не са прочели нито една книга през последната година, губим всички ние като общество. Защото четенето е лично занимание, но последиците от нечетенето са за всички ни.

От четенето има смисъл, но почти никой не може да ти каже какъв е той - всеки трябва да го открие за себе си, в това е смисълът. Четеш заради самото четене и в един момент разбираш защо го правиш всъщност. Велико, нали?

Защо аз чета (или поне малка част от причините ми) може да видиш ТУК.

 

    Успяхме ли да те вдъхновим?
    Подкрепи позитивната журналистика в България…

    Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

    Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

    Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

    Препоръчани статии

    Десислава Иванова

    Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

    Оставете коментар

    0 коментара