10 добри новини от света, с които да започнеш 2022 г.
2021 година отлетя, но остави след себе си добри новини, които ще променят света. Заредете се с позитивността на 10 от най-четените статии за изминалата година и се гответе за още по-добри новини през 2022!
1. Героично куче спечели награда за спасяването на повече от 100 коали при пожарите в Австралия
6-годишното куче Беър е обучено в Университета на слънчевия бряг в Куинсленд, Австралия. То използва обонянието си, за да намира ранени коали. За спасяването на повече от 100 коали Беър е награден с отличието на Международния фонд за благополучие на животните и е признат за куче-герой. Той продължава работата си по откриване на коали в нужда в различни спасителни мисии съвместно с местни природозащитнически групи.
2. Първи голям успех за Ocean Cleanup - събра над 9 тона отпадъци от Тихия океан наведнъж!
„Ocean Cleanup” е неправителствена организация начело с Боян Слат, който заедно с екипа му се захваща с разрешаването на глобалния проблем - Голямото тихоокеанско сметище. То представлява плаващ боклук, който циркулира в централната част на Северния Тихи океан на територия от над 1.5 милиона кв. км. Голямото тихоокеанско сметище вече има 9 тона по-малко плаващи отпадъци, а целта е водите да бъдат напълно почистени до 2040 г.
3. "Запълни празнината в живота си": Как румънските футболисти насърчават осиновяването на кучета
Румънската федерация по футбол започна инициатива, която ще помогне на изоставени и улични животни да си намерят нов дом. За целта в началото на всеки мач футболистите ще излизат на терена, придружени от бездомни кучета, за да насърчат своите фенове да осиновят домашен любимец от приют. В случай че някой от публиката на стадиона или пред екрана поиска да стане новият стопанин на някое от кучетата, има възможността да задейства процедурата по осиновяване още по време на мача. Идеята се реализира със съвместно решение на окръг Илфов, който обгражда румънската столица Букурещ, и професионалната футболна лига в страната.
4. Първата общинска съветничка във Франция със синдром на Даун иска да прави хората щастливи
35-годишната Елинор Лалу е от Град Арас, разположен в северната част на Франция. Тя е първият човек със синдром на Даун в историята на страната, който заема публична длъжност. Елинор е избрана от съгражданите си по време на предизборната кампания за местните избори във Франция с идеите си за по-справедливо общество, чиста градска среда и равен достъп за хората в неравностойно положение.
Младата жена се изявява и като активен доброволец. Тя има почасова работа в болница и заема една от най-високите позиции в ръководството на неправителствената организация Down Up, създадена от баща ѝ за подкрепа на хората със синдром на Даун и техните семейства. На 15 октомври 2021 година Елинор Лалу бе отличена с Националния орден за заслуги - най-престижната награда, която гражданин на Франция може да получи.
5. Нова надежда за пациенти с бъбречна недостатъчност: Прототип на изкуствен бъбрек бе тестван успешно
Екипът на The Kidney Project е създал изкуствения бъбрек, съчетавайки две отделни части – хемофилтър и биореактор. Целта на хемофилтъра е да отдели вредните вещества и токсините от кръвта, а на биореактора – да изпълнява други функции на бъбрека, сред които поддържането на баланса на електролитите в кръвта. Идеята на изкуствения бъбрек е да осигури пълна мобилност за пациентите и по-добри физиологични резултати в сравнение с диализата. За този свой успех The Kidney Project спечели финансиране в размер от 650 000 долара за превръщането на тази надежда в реалност.
6. Домът, който всеки заслужава: Къщички на открито приютяват уличните котки в Истанбул
Специални къщички, изградени от местни доброволци, подслоняват котките при студено и дъждовно време и увеличават шансовете някоя от тях да бъде осиновена. Инициативата е започната през 2008 г. от интериорната архитектка Дидем Гокгоз, която първоначално поставя пластмасови кутии из един от парковете на Истанбул. Кутиите обаче са премахнати от властите с обяснението, че нарушават приятния облик на градската среда и това подтиква Дидем да създаде план за изграждането на по-хубави и облагородени постройки за уличните котки.
7. Големият бариерен риф се оцвети - учени успяха да заснемат природното чудо
Най-голямата коралова система в света се оцвети заради започналото размножаване на коралите, а учени успяха да го заснемат в Тихия океан край Кеърнс през нощта на 23 ноември 2021 година. Това чудо на природата се състои от над 2900 отделни рифа и 900 острова, простиращи се на повече от 2600 км, като общата им площ е около 344 400 кв. км. Изключително впечатляваща е и възрастта му, която според специалистите е цели 18 милиона години.
8. Зимен К2 без О2: Как Нимс и деветимата му сънародници пренаписаха историята на алпинизма
Първото зимно изкачване на К2 в историята е дело на Нирмал Пурджа - Нимс, единствен преминал по маршрута без кислород, Гелие, Сона, Мингма Давид, Мингма Джи, Мингма Тензи, Пем Чири, Дауа Темба, Кили Пемба и Дауа Тензинг. Вторият по височина връх в света е считан за най-трудния осемхилядник със своите 8611 метра надморска височина и достигането му в свирепи зимни условия изглеждаше абсолютно невъзможно. Непалският отбор се събира десет метра под върха, за да изпее химна на Непал.
9. Първата в света трансплантация на ръце и рамене бе извършена успешно във Франция
Исландецът Феликс Гретарсон на 48 години е претърпял първата в света трансплантация на ръце и рамене в Лион, Франция. Операцията е продължила близо 15 часа, а в нея са се включили четири медицински екипа и персонал от близо 50 души. Не могат да бъдат дадени предположения до каква степен ще бъде възвърната мобилността на пациента, но перспективите са добри.
10. Най-недоносеното бебе в света отпразнува първия си рожден ден с рекорд на Гинес
Ричард Скот Уилям Хътчинсън се ражда пет месеца по-рано в детската болница в Минесота, Минеаполис. Той тежи по-малко от половин килограм. Според Гинес Ричард бил толкова мъничък, че родителите му можели да го държат в дланта си. Лекарите не му дават никакъв шанс да оцелее. Година по-късно той не само че надвива живота, но и поставя световен рекорд на Гинес за най-недоносеното оцеляло бебе на планетата!