Успелите

Първи голям успех за Ocean Cleanup - събра над 9 тона отпадъци от Тихия океан наведнъж!

Мащабният проект „Ocean Cleanup” вече а факт, а преди дни успя да събере над 9 тона плаващи отпадъци от Голямото тихоокеанско сметище само с едно изтегляне! Голямото тихоокеанско сметище представлява плаващ боклук, който циркулира в централната част на Северния Тихи океан на територия от над 1.5 милиона кв. км.

Всяка година милиони тонове пластмаса навлизат в океаните, а по-голямата част от тях се разлива от реките. Част от тази пластмаса пътува до океанските боклуци, като се улавя във вихър от циркулиращи течения. Ако не се предприемат действия, пластмасата ще засегне все повече нашите екосистеми, здраве и икономики. С разрешаването на този глобален проблем се захваща Боян Слат и екипът му от експерти чрез неправителствената организация „Ocean Cleanup”.

През 2011 г. нидерландецът Боян Слат заминава на почивка със семейството си в Гърция. Гмуркайки се в морето, 16-годишният тогава тийнейджър забелязва огромно количество отпадъци. Тази внушителна гледка се запечатва в съзнанието му до такава степен, че решава сам да потърси решение на проблема. Само година по-късно младежът вече има и готов план, който представя на събитие на TEDx. Идеята му е да използва океанските течения, които да тласкат отпадъците в хващачи. В помощ на своето начинание младият изследовател създава и неправителствената организация „Ocean Cleanup”.

Сега, близо десет години по-късно и с няколко неуспешни опита зад гърба си, екипът на Слат се радва и на първия си успех! Голямото тихоокеанско сметище вече има 9 тона по-малко плаващи отпадъци, а целта е водите да бъдат напълно почистени до 2040 г. 

Първият опит на почистващата система „ОО1“ през 2018 г. се оказва провал. Океанското вълнение е толкова силно, че хващачът се разпада почти напълно. Едногодишните усилия на екипа възстановяват повредите и усъвършенстват прототипа. Той заработва успешно, но се оказва, че събира по-малко от тон боклук, което е крайно недостатъчно за целите на Слат. Така, за да заработи машината с по-голям капацитет, екипът създава една по-добра версия, модел „ОО2“ с повече вградени хващачи.

Преди 10-ина дни проектът отбеляза и първия си важен успех - 9 тона боклуци вече не плават във водите на Тихия океан! Още по-невероятото е, че събитието стана факт само след еднократно изтегляне! „ОО2“ използва система от специални мрежи, разположени във формата на полукръг. Те се придвижват от два кораба срещу течението, като по този начин прихващат плаващите отпадъци и ги насочват към контейнер в края. Контейнерът се разтоварва на корабите и до няколко часа може отново да повтори процедурата.

Сега организацията се стреми да удвои постигнатите резултати с модел „ОО5“ и така да помогне трайно на планетата! Ако искате да помогнете на организацията, можете да изпратите дарения или да закупите първия продукт, изработен от отпадъците на Световния океан - слънчевите очила The Ocean Cleanup.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара