18 -тото издание на международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“ завзема София
От 7 до 21 май фестивалът „Антистатик“ събира на едно място изключителни артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението, разглеждат някои от най-болезнените теми на съвременността и ги прекрояват, повличайки ни в полет на мисълта, от който така болезнено имаме нужда днес.
През месец май София се превръща в епицентър на артистична съпротива срещу конформизма с 18-ото поредно издание на международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“, което се провежда под мотото „Жестове на съпротива“.
„Какво означава да устоиш чрез тялото? Може ли един жест да бъде акт на неподчинение? От деликатния отказ до експлозивното движение – съпротивата в танца е едновременно телесна и символна. В свят, който изисква конформизъм, се избираме да танцуваме срещу течението. Правим го заедно с артисти, които трансформират ограниченията в нови наративи на съпротива и визии за общо, свободно бъдеще.“ – мотивират избора си на тема тримата създатели на „Антистатик“, артистите Ива Свещарова, Вили Прагер и Стефан А. Щерев.
Артистичната програма на 18-тия „Антистатик“ води в страната едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. Сред тях са: Дева Шуберт, носителката на наградата за млад хореограф от най-големия танцов фестивал в Европа – “ImPulsTanz”, отличена за представлението „Бъгващ хор“ (Glitch Choir), с което гостува на фестивала; международно признатия Иво Димчев, който ще покаже тест-версия на своя пърформанс „Ди/Щраус Техник“, чиято официална премиера предстои в края на май по време на водещия европейски фестивал „Винер Фествохен“ във Виена; двукратният носител на наградата „Фауст“ и на престижната Германската танцова награда за 2022 г., Кристоф Винклерн с представлението „Четири не-блондинки“; френският хореограф Силван Юк със „Субекти“, както и вече познатата на българската публика хърватска хореографка Соня Преград с най-новото ѝ представление „О“.
Фестивалът ще се открие със специалното събитие, посветено на танцовата памет и нуждата тя да бъде „активирана“, изследвана, дискутирана и поставяна в съвременен контекст. Това ще се случи с реконструкция на танцовия филм на хореографката Мила Искренова „Стената”, създаден през 1990 г.
Дългогодишната образователната платформа на „Антистатик“, която свежда разстоянието между зрители и изкуство до нула, започва още на 7 май и среща публиката с трима лектори, чиито имена и работа са истинска пресечна точка на съпротива, философия и изкуство. В три последователни дни, с вход свободен, в Гьоте-институт България са лекциите на режисьора Явор Гърдев и „Жестове на съпротива и реактивен суверенитет. Парадокси на предизвикателната идентичност.“ (7 май), философа Боян Манчев и „Изкуство и съпротива“ (8 май), както и модната дизайнерка Нели Митева и „Няма план(ета) Б!” - Модели на противодействие срещу „бързата“ и неетична мода“ (9 май).
Част от „Без дистанция“ е и работното ателие, водено от хореографката Мод Бландел (Швейцария), която се сподели повече за своя подход към „отворената“ композиция, основан на понятията за взаимност и взаимозависимост.
Билети на стойност „плати колкото можеш“
През 2025 г. „Антистатик“ обявява и специална ценова политика за всички събития с вход в програмата. Всеки зрител може да избере каква сума да заплати за билета си от три ценови категории – 40, 30 и 20 лева, без стойността да е обвързана с мястото, от което ще реши да гледа в залата.
Този подход се въвежда с грижа и разбиране към различните ситуации, в които се намира всеки отделен зрител през 2025 г. В допълнение на това, до 4 май 2025 г. всички ученици и студенти, както и артисти, работещи в сферата на танца, могат да се възползват и от специални билети на стойност 15 лева.
Корица: Кадър от представлението „Четири не-блондинки“ на хорегорафа Кристоф Винклер, фотограф: Dieter Hartwig