Дай нов живот на опаковките от домакинството, предай ги в dm
Данни на Евростат показват, че всеки българин изхвърля средно 64 кг. отпадъци от опаковки годишно. Според статистическата служба страната ни е сред страните в Европейския съюз с най-висок дял на рециклиране на отпадъци от пластмасови изделия. Въпреки вложените усилия в тези процеси все още процентът на пластмаса в природата ни е голям. Факт е, че ежедневно в Черно море попадат цели 3 тона пластмаса, а всеки един от нас редовно забелязва изхвърлени сред природата бутилки от вода, чаши за кафе и опаковки от вафли, из планината, градската среда и дори в селата!
Едни от основните замърсители във всяко домакинство са опаковките от перилни препарати, бебешки олиа и шампоани. Ако искаш да помогнеш на природата, ограничавайки до минимум тези артикули в ежедневието си, можеш да ги замениш с наливни такива. Ако сметнеш, че не можеш да се откажеш от препаратите за масова употреба, които купуваш от магазините и големите вериги, dm има идеално решение за теб! Рециклирай празните си опаковки от козметични и измиващи продукти в специално пригодени за целта пунктове в магазините на веригата в цялата страна.
Вярвам, ще се съгласиш, че опаковката е повече от важна за запазване на съдържанието на продуктите, които използваш в домакинството си. Тубичките предпазват също така от разливане и разваляне на течността, грижат се за това и препаратът да не попадне в любопитните детски ръце. Но към момента почти всички опаковки са направени от пластмаса, материал, който замърсява природата, ако не бъде рециклиран (а някои дори не могат). Знам, че не искаш животните и хората да страдат от наличието на поредния отпадък, който ще остане стотици или дори хиляди години в морето, океана или близкия парк. Затова, за да се запазят и преизползват тези ценни суровини, влагани в опаковките на продуктите, за следващите поколения, dm дава възможност на всеки, който има събрани празни бутилки, да ги върне в магазините им.
Какви опаковки се търсят?
Опаковките, които събира кампанията, следва да са предимно бели, светли или полупрозрачни и да имат един от следните знаци на дъното или на гърба: HDPE (съкращение от High-density polyethylene), PE (Polyethylen) / PP (Polypropylen) или PET (Polyethylenterephthalat). Приемат се и светли цветни опаковки (жълти и оранжеви) с тези знаци. Това са най-вече опаковки от душ гел, шампоан, балсам за коса, лосион за тяло, козметични продукти, почистващи и перилни препарати от всякакви марки, не само предлаганите в dm магазините. БЕЗ хранителни продукти, БЕЗ бутилки от вода и напитки, без значение какви знаци има върху тях.
Инициативата на дрогерията има за цел да запази опаковъчните материали в цикъла на употреба и да повиши oсведомеността на обществото за необходимостта от разделяне на отпадъците, както и да събуди личната отговорност на всеки един от нас.
„С връщането на празни опаковки искаме да подкрепим колегите от продуктовия мениджмънт на dm марките, така че в бъдеще те да имат достъп до по-висококачествен рециклиран материал за опаковките. Инициативата е и идеалната възможност да насочим вниманието към проблема с Downcycling и заедно с нашите клиенти да направим нещо значимо, намалявайки пилеенето на висококачествени опаковъчни материали”, казва Кристиан Фрайшлагер, ръководител на отдел Маркетинг и снабдяване в dm Австрия.
Голяма част от пластмасовите опаковки на продуктите от dm марките вече се произвеждат с висок дял рециклиран материал (рециклирана пластмаса) и са изработени така, че да могат да се рециклират отново. За съжаление, този процес не е е никак лесна задача, тъй като рециклатът (рециклиран материал), предлагащ се на пазара, е твърде недостатъчен или наличният материал е прекалено замърсен, за да бъде одобрен за използване в козметичната индустрия. Това е причината за огромното количество изгаряна пластмаса в световен мащаб, а в най-добрия случай използваните бутилки се използват за производство на саксии за цветя, градински пейки или елементи за строителство на пътища. Този процес наричаме „downcycling“: пластмаси, които сa замърсeни или смесени, стават за градински пейки, но не могат да се ползват отново за опаковъчен материал в козметичната индустрия.
Събирайки пластмасовите изделия в магазините си, dm се стреми да даде нов живот на опаковките, превръщайки ги отново в опаковки. Вече събраните пластмасови опаковки се извозват към Централния склад на dm България в град Елин Пелин, където цялото количество, годно за рециклиране, ще бъде сортирано и извозено впоследствие от Hamburger Recycling Bulgariа към Германия. Немската фирма Vogt Plastic GmbH в Германия ще се погрижи за това опаковките да бъдат преобразувани във висококачествен рециклат, който ще бъде вложен отново в производството на нови опаковки.