Доброто от деня - 01.02.2022
Започна и вторият месец от новата година, а "Доброто от деня" продължава да те усмихва с добри новини като тази - България е на трето място в международно състезание по ски ориентиране. Не пропускай и статиите за заобикалящата ни природа - Обявиха пещерата "Башовишки печ" за защитена територия; Площадка за подхранване на лешояди ще бъде построена около село Пчелари. И завърши днешния обзор с отговор на въпроса Защо пукането на балончета e толкова удовлетворяващо!
България е на трето място в международно състезание по ски ориентиране
Българският състезател Tончо Нейчев спечели бронзово отличие в международно състезание по ски ориентиране в Чепеларе. Състезанието се проведе от 22 до 27 януари, а участие взеха представители на 22 държави.
Седемдесетгодишният състезател достигна най-високото спортно постижение в кариерата си, спечелвайки трето място, като пред него бяха Кауни Муроярви от Финландия и Квел Сандтрьом от Швеция.
Повече по темата прочети ТУК
Обявиха пещерата "Башовишки печ" за защитена територия
Борислав Сандов - Министърът на околната среда и водите, издаде заповед за обявяването на пещерата "Башовишки печ" за защитена територия. Тя се намира в землищата на село Орешец и село Бела, община Димово, както и село Гранитово, община Белоградчик, област Видин.
Башовишки печ е втората най-дълбока пещера в Северозападна България, малко след системата на Понора край село Чирен, и сред 15-те най-дълги пещери в страната. Тя представлява поредица от труднопроходими сифони и огромни зали, в които може да се побере църква с размерите на видинската катедрала “Свети Димитър”, разказват спелеолози. Разделена е на две галерии с обща дължина около 4,5 километра.
Каква е целта на заповедта разбери ТУК
Площадка за подхранване на лешояди ще бъде построена около село Пчелари
Площадка за подхранване на лешояди ще бъде построена в покрайнините на село Пчелари, община Стамболово, област Хасково.
Временно ограждение на площ от 1000 кв. м. ще бъде построено, за да се наблюдават птиците. То ще бъде снабдено с преносима площадка и мобилен пункт за целите на проекта.
Красивите създания ще бъдат изолирани и предпазени от хищници с помощта на електрозахранващо устройство. Целта на инициативата е да се съхрани богатството на дивата природа в Източни Родопи.
Повече за проекта и лешоядите научи ТУК
Защо пукането на балончета e толкова удовлетворяващо?
Миналата седмица на профила ми в Инстаграм питах хората дали биха искали да напиша статия за bubble wrap-a и защо пукането на балончета носи такова удоволствие. Отговорите бяха предимно положителни, а най-подходящият ден за това е днес, тъй като в САЩ са много сериозни на тема bubble wrap и имат национален празник (добре де, може би не чак празник) посветен на интересното откритие. Най-трудната част от тази статия се оказа как точно се превежда bubble wrap на български. Според Гугъл - балонна обвивка (обвивка с балончета), балонно фолио (фолио с балончета), балонна опаковка (опаковка с балончета). По-надолу най-вероятно ще използвам всички тези думи, както и английската, с която съм свикнала. Но смятам, че на всички става ясно за какво точно говоря.
Всичко за bubble wrap-a виж ТУК