Доброто от деня - 01.07.2021
Започваме новия месец и втората половина от календарната година с нова доза вдъхновяващи новини! Медали за родните таекуондисти и информатици, нов телескоп за обсерваторията в Рожен, разказ за един литературен маршрут и няколко начина да бъдем по-екологични в летните горещини - всичко това и още много те очаква в днешния ни бюлетин.
Рекорден брой медали за България от Международен турнир по таекуондо!
Българските ни таекуондисти спечелиха рекордните 179 медала от завършилия Международен турнир по таекуондо „Bulgaria OPEN” 2021 в Пловдив Състезанието се състоя в периода 25-27 юни като в него взеха участие 538 състезатели от 8 държави (България, Кипър, Босна и Херцеговина, Гърция, Сърбия, Северна Македония, Молдова и Румъния).
В турнира се включиха спортисти във всички възрастови групи - деца , юноши и девойки, мъже, жени и ветерани. България се отчете в дисциплините „ форма“, „специална техника“, „ спаринг“ и „ силов тест“ с цели 103 златни, 39 сребърни и 37 бронзови медала. Домакин на събитието беше пловдивската спортна зала „Колодрума”, а Българска федерация по Таекуон-До ITF и Армейски спортен таекуон-до клуб „Тракия“ се погрижиха за организационната част.
Повече за невероятния спортен успех можеш да прочетеш ТУК.
Астрономическа обсерватория в Рожен ще бъде оборудвана с нов модерен телескоп
Националната астрономическа обсерватория "Рожен" ще има нов модерен 1.5-метров телескоп, произведен в Австрия. Съоражението носи името AZ 1500 и ще може да бъде напълно монтиран на върха в края на следващото лято.
Машината притежава специална оптична система и 3 огледала. Телескопът позволява управление чрез дистанционна връзка, а студенти и научни работници ще имат възможността да извършват наблюдения с него от всяка точка по света. Телескопът ще бъде изцяло роботизиран и дистанционно управляем. Очаква се да изпълнява зададената програма за астрономически наблюдения, без човешка намеса.
Още за новата придобивка на астрономическата обсерватория ще научиш ТУК.
4 от 4! Всички наши състезатели спечелиха медали от Международната олимпиада по информатика
За втора поредна година Международната олимпиада по информатика се проведе в онлайн формат. Между 20 и 28 юни 2021 г. в нея се състезаваха най-добрите млади информатици от целия свят. Виртуален домакин на събитието беше Сингапур, а българските олимпийци бяха настанени в учебната база на МОН в Банкя.
В 33-тото издание на най-голямото и престижно състезание по информатика в света - Международната олимпиада - се включиха 355 ученици от 88 държави. Самите състезателни дни се проведоха на 22 и 25 юни.
Кои информатици представиха България в Оимпиадата и какви отличия заслужиха? Ще откриеш ТУК.
Изложба с родни забележителности отбелязва 65 години от членството на България в ЮНЕСКО
На 29-и юни в Голямата епископска базилика в Пловдив се състоя откриването на изложбата "Българските паметници под закрилата на ЮНЕСКО". Тя е посветена на 65-годишнината от членството на страната ни в ЮНЕСКО и 75 години от основаването на организацията.
Казанлъшката гробница, Рилският манастир, Мадарският конник, националният резерват "Сребърна". Това са само част от българските природни и архитектурни обекти, попадащи под егидата на ЮНЕСКО. До 15 юли 2021 г. посетителите на Пловдив имат възможността да разгледат изложбата, която обединява тези забележителности по повод 65 години от присъединяването на България към организацията.
ТУК можеш да се запознаеш по-добре с изложбата и плановете за нейното развитие в бъдеще.
София в книги, улици и епохи: Да преживееш век и половина в един литературен маршрут
Сряда привечер, светъл късноюнски ден. Лятото се е вкопчило в плътния софийски въздух и нахално жарко ни обещава - няма измъкване. А аз, насред дългоочакваната жега, се отдавам на типичното чудене - работата свърши, сега какво? Мога да се скрия от настъпващото лято и да се прибера, за да уча, или да го хвана под ръка и да го водя на литературен маршрут "Софийска класика".
Докато се наканя да взема решение, вече съм се озовала пред Народния театър, откъдето започва обиколката. Една безобидна пчела е помислила роклята ми за цветна градинка и ме е накарала да се разбягам измежду хората, лепвайки усмивка в стил "Ох, виж я тази, милата" на лицето на не една дама.
А в разгара на това произшествие водещата Лора Шумкова е грабнала микрофона и се готви да постави красивото начало на едно пътуване - през времена, литературни жанрове и любими улици се впускаме в необятната, галеща всички възможни сетива, "Софийска класика". И си мисля, лятото беше право: "Няма измъкване".
Още преживявания и впечатления от литературния маршрут "Софийска класика" и от мястото на културата в пространството на големия град ще откриеш ТУК.
Как да останем (еко) хидратирани през летните горещини?
Здравей, лято! Сезон, който свързваме с хладни напитки, горещ морски пясък и морска свежест. По нашите географски ширини в месеците юни, юли и август се крият едни от най-горещите дни, в които ръскът от прегряване е най-висок. Обществото ни, разбира се, е открило решение на този проблем - ежегодно се раздават бутилки минерална вода на минувачите по най-натоварените точки в големите ни градове. Но доколко това е устойчиво и как да станем по-екосъобразни?
Традиционно, Български червен кръст започна благотворителната си кампания за раздаване на вода и вече от два дни насам (28 юни), доброволците на БЧК я даряват в столицата ни София. В най-горещите обедни часове (след 13:00 ч.) минувачите получават по една бутилка от две ключови места в града - до Руската църква, разположена на бул. „Цар Освободител“ и на площад „Славейков“.
Подобни кампании са обичайни за много градове в страната ни - идва лятото, термометрите удрят 34+ и започваме да раздаваме вода. Алгоритъмът е ясен и със сигурност е помогнал на много хора, но задаваме ли си въпроса:
Това решава ли проблема дългосрочно?
Какъв е отговорът на този въпрос и кои са по-екологичните алтернативи да останем хидратирани през лятото? Ще научиш ТУК!