Доброто от деня - 02.08.2021
Рубриката ''Доброто от деня'' стартира новата седмица с рекорден брой позитивни истории. В днешния бюлетин ще ти разкажем: коя е българката, която оглави отделение в 10-тата най-добра болница в света, какви събитията предвижда програмата на „Зелени библиотеки“ и как математичката Анна Кийзенхофер стана първа в колоезденето в Токио. Ще споделим още какво трябва да знаем, когато спасяваме бебе животинче в беда, кой български плувец се класира на финал в Олимпийските игри, какво има да ни разкаже Марина Деливлаева и каква е мисията на Лятната инициатива "Време за приключения".
Българка оглави службата по дерматологична хирургия на една от най-добрите болници в света!
Мариана Замир стана директор на Дерматологичната хирургична служба на една от най-добрите болници в света! Медицински център ''Шеба'' (Sheba) в Тел Авив, Израел е класиран на 10-о място в класацията на американския седмичник Newsweek за най-специализирано лечебно заведение в глобален мащаб за 2021 г.
Оглавяването на службата не е първото признание за отличната работа на българката. През 2020 г. списание Forbes обяви д-р Мариана Замир за един от най-добрите лекари в Израел! Варненката е и единствената жена, номинирана в областта на дерматохирургията.
Коя е Мариана Замир и с какво се отличава болницата, в която тя ще бъде директор, ще научите ТУК.
Какво ни очаква по време на седмото издание на „Зелени библиотеки“?
Инициатива на Столична библиотека цели да предизвика интерес към четенето при малки и големи. Седмото издание на „Зелени библиотеки“ обещава поетични срещи с любими автори, възможност за индивидуално или групово четене сред природата, както и жива музика в парковете на София. В кампанията още участват писатели, музиканти, артисти, художници и издателства, а всеки присъстващ ще има възможността да закупи нова стихосбирка с автограф от харесван от него поет, както и да получи безплатна читателска карта за Столична библиотека.
Книжното събитие ще протече в рамките на всички уикенди между 31 юли и 29 август. Стартът ще бъде в Северен парк като се предвижда фестивалните дни да се състоят от 10 до 14 часа. Тази година за първи път към обичайните ''зелени дестинации“ са включени реновираният Западен парк и Зоологическата градина. За най-малките и учениците ще има образователни STEM игри и програмиране с роботчета - пчели, както и занимания с корейските популярни традиционни игри - тухо и ют.
Какво още предвижда събитието, вижте в статията.
Математичката Анна Кийзенхофер, която неочаквано стана олимпийска шампионка
Само допреди няколко дни малцина спортни ентусиасти бяха чували името на Анна Кийзенхофер, но след финалите в женското колоездене на Олимпийските игри в Токио едва ли някой ще го забрави. Австрийската математичка пристигна в Япония без професионален отбор и бе смятана за истински аутсайдер в състезанието по колоездене. След това обаче се прибра у дома като олимпийска шампионка и изненада всички зрители на Токио 2020.
Никой не предполагаше, че именно Анна Кийзенхофер ще премине първа финалната права на състезанието по колоездене при жените в тазгодишните Олимпийски игри. Единствената австрийска представителка в дисциплината беше аутсайдер в сравнение с останалите претендентки за титлата, сред които се нареждаха утвърдени имена в световното професионално колоездене.
Каква е нейната история и как успя да извоюва златната титла, научете ТУК.
Намерил си бебе животинче? Увери се, че му е топло
Знаеш ли как да реагираш, когато намериш бебе гълъб, катериче, коте или таралеж, останало без родители? От неправителствената организация "Дивите животни" редовно споделят указания за помощ и правилна грижа за малки животинчета в беда, а един от най-ключовите съвети е да се уверим, че на бебетата им е топло - независимо от температурите навън.
Намерил си бебешко животинче, което има нужда от помощ? Едно от първите неща, които трябва да направиш, за да го предпазиш, е да стоплиш тялото му. Дори и в най-горещите дни като тези, които ни предстоят в момента, малките в беда трябва да се топлят, тъй като телесната им температура много трудно се регулира без присъствието на родител. Топлината придобива още по-голямо значение, когато животинчето се намира в тежко състояние или страда от здравословен проблем.
Какви грешки не трябва да допускаме, когато помагаме на малко животинче в беда, вижте в статията.
33 години по-късно: България има финалист в плуването на Олимпийските игри!
Йосиф Миладинов с исторически успех за България на Олимпийските игри! Плувецът ни се класира за финала на 100 метра бътърфлай в Токио след като финишира втори в първата полуфиналната серия. Българин на финал в плуването на Олимпиадата не е имало от 1988 г. насам!
18-годишният Йосиф Миладинов записа време от 51.06 секунди на полуфинала в японската столица, с което успя да се нареди на втора позиция след световния и европейски шампион на 200 метра бътерфлай - Кристоф Милак (50.37 секунди).
След втората серия на полуфинала, Миладинов зае четвърта позиция. Преди него се нареждат Кейлъб Дресел (САЩ), който направи олимпийски рекорд с 49.71 секунди, Кристоф Милак (Унгария) с 50.31 секунди и швейцареца Ное Понти с 50.716 секунди. Така с отличното си представяне до момента българският плувец се класира сред 8-те най-добри в дисциплината, които ще се борят за медал от Токио!
Повече за успехите му както в Токио, така и в последната година, прочетете ТУК.
Марина Деливлаева: Истинският разговор е крехко изкуство
Отстрани изглежда, че всичко, с което се занимава Марина Деливлаева, е непосилно да се побере в 24-те часа на денонощието, затова тя сякаш е избрала да живее във времето на древногръцките митове, в което за всяко начинание има място, стига човек да следва с любов и достойнство нишките, изтъкани му от богините на съдбата. Мойрите първо я отвеждат в СУ „Св. Климент Охридски“, където завършва новогръцка филология с педагогическа специализация, а после придобива и магистърска степен за преводач-редактор с гръцки и испански език.
Овладяла тези два езика и опознала в дълбочина културите, от които те са част, Марина се заема да споделя повече за тях с многобройните си ученици, както и с читателите на книгите и със зрителите на филмите, които превежда. Но любопитството ù към културата и изкуствата не спира дотук, затова през 2011 г. тя създава дигиталното списание Jasmin.bg, на което е главен редактор и сладкодумен автор на текстове до днес.
От електроните му страници с удоволствие ежедневно научаваме повече за литературата, фотографията, графичния дизайн, сцената и цялата палитра от изкуства, а този разговор е един от редките случаи, в които самата Марина застава от другата страна и вместо да задава своите любознателни въпроси, ни разказва повече за себе си.
За това коя е Жасмин и как се поддържа независима медия за изкуства в България, ще научите от интервюто с нея.
Лятната инициатива "Време за приключения": Да приемем ученето като вълнение
От 26 юли до 4 август в София се провежда инициативата „Време за приключения“. Това е летен проект, който цели да повиши мотивацията на учениците, като им предостави възможност за учене чрез преживяване. Посещавайки музеи, галерии, кина и театри и докосвайки се пряко до науката и изкуството, децата придобиват трайни знания и удоволствие от наученото. В следващите редове ще научиш повече за проекта с помощта на една от неговите основателки – Микаела Цветкова.
Кога е по-вероятно ученик в прогимназията да запомни една картина – когато я види на страниците на учебника по изобразително изкуство, или когато я разгледа в галерията? А с какво са най-интересни експериментите по химия – с формулите и уравненията в тетрадките или с провеждането им в реални условия?
За три млади преподавателки към фондация „Заедно в час“ отговорът на тези въпроси е ясен – знанията и уменията се усвояват най-добре чрез преживяване и пряк досег на учениците с разглежданите предмети и явления.
Вярата в този алтернативен метод на преподаване обединява Микаела Цветкова, Василена Войникова и Валентина Добрева. И трите са участнички в програмата „Нов път в преподаването“ на Фондация „Заедно в час“. Тя се занимава с обучението на мотивирани учители, които да преподават в училища в по-малко атрактивни региони на страната. По тази програма Микаела, Василена и Валентина стават учителки съответно в Нови Искър, Първомай и Варна.
Какво точно представлява инициативата и каква е нейната цел, ще научите от статията.