Доброто от деня - 06.07.2021
Рубриката ни "Доброто от деня" сервира нова порция позитивни истории и новини! В днешния бюлетин ще научите повече за: първата кола-самолет, вендинг машина за мед в морската столица на България, къде можете да се изследвате безплатно за диабет, кои са лицата и идеите зад платформата за достъпна политика "Царски пищови", пример за фалшива новина и как да ги разпознаваме, представяне на детска изложба в София и историята зад "Пчела у дома".
Първата кола-самолет направи стартов междуградски полет
Първата лека кола-самолет направи стартов междуградски полет в небето! Тестовото летене се проведе между градовете Нитра и Братислава в Словакия. Машината е прекарала 35 минути във въздуха и е изминала 75 км.
AirCar е създадена в Словакия с обикновен бензинов двигател с 300 конски сили. Трансформацията му като самолет става за по-малко от 3 минути. До момента летящата кола има повече от 140 успешни полета, които се равняват на повече от 40 часа във въздуха.
Повече за летящата машина вижте ТУК.
Смарт Пчелин: Новата вендинг машина за мед във Варна
През последните години в България и по света се появяват все по-иновативни вендинг автомати, осигуряващи бърз и лесен достъп до всевъзможни продукти. Те отиват отвъд традиционните машини за кафе, студени напитки и бързи закуски, като предлагат домашно мляко, санитарни продукти като презервативи и дамски превръзки, а вече дори и мед! В следващите редове ти представяме първия вендинг автомат за пчелни продукти във Варна, създаден от младия пчелар Димитър Желязков.
От близо месец жителите на варненския квартал "Чайка" могат да се снабдяват с качествен мед от машината "Смарт Пчелин". Тя е дело на предприемчивия пчелар Димитър Желязков, който вече почти две десетилетия се занимава с отглеждането на пчели и производството на домашен мед.
Какво има да ни разкаже Димитър за меда прочетете ТУК.
Кампанията „България срещу диабета“ с безплатни прегледи в страната
Националния поход „България срещу диабета“ продължава до 8 юли включително. Кампанията стартира на 26 юни като за 13 дни са планувани безплатни изследвания на кръвната захар във всичките 28 областни града на страната.
Инициативата включва още велопоход на 12 етапа, всеки от по 150-200 км с по-малко или повече денивелация. Маршрутите са подбрани по такъв начин, че да избягват натоварените пътища, където това е възможно. Организираните колоездачи ще пристигат при всеки от диабетните патрули в областните градове, за да промотират важната тема за значението на здравословния живот и редовното спортуване като начин за превенция.
Пунктове ще има през следващите дни в следните градове:
06.07.2021 Кърджали – Смолян - Пловдив
07.07.2021 Пловдив – Пазарджик - Благоевград
08.07.2021 Благоевград – Кюстендил – Перник - София
Информация за кампанията прочетете в статията.
Платформата за достъпна политика "Царски пищови": Гласувайте - това е вашето и нашето бъдеще!
В дните преди парламентарните избори ти представяме няколко платформи, които ще ти помогнат да упражниш правото си на глас по възможно най-информирания начин. Започваме с „Царски пищови“ – портал, създаден в началото на 2021 г. с цел да направи политиката по-интересна и достъпна за младите хора в България с оглед на актуалната политическа ситуация. Какво ще ти предложат „Царски пищови“ и откъде идва вдъхновението за създаваненето на платформата? Отговора ще научиш в следващите редове с помощта на ядрото на нейния екип - Анита, Виктория и Роберта.
Ани, Бети, Вики – три млади момичета, които се запознават покрай живота и следването във Виена. Ани се занимава с графичен дизайн и отскоро е част от екипа на Uspelite.bg, Бети – с технологии и иновации, а Вики – с компютърни науки и програмиране. Но от над половин година трите споделят една и съща страст – работата по образователната платформа „Царски пищови“, която представя политическите теми по достъпен и интерактивен начин и насърчава младите хора в България да отстояват своята гражданска позиция.
Какво обединява три момичета с толкова разностранни интереси извън политическите и социалните науки около един портал, посветен именно на достъпната политика, ще научите в статията.
От фалшиви новини към факти: Какво наистина се случва със застрашените видове носорози?
"Краят на една ера" - с тези думи започва новина за изчезването на "суданския бял носорог", която намери широко разпространение в социалните мрежи през последните седмици. Според текста на новината последният мъжки екземпляр от вида е починал на 24 юни 2021 г., което означава, че въпросният вид носорог се счита за изчезнал. Има обаче един проблем - тази новина е фалшива. Подобен вид носорози изобщо не съществува, а истинската история за изчезването на северния бял носорог, която авторите имат предвид, е на повече от три години.
Повече по случая прочетете ТУК.
Изложбата "Детски щрихи" представя първите стъпки на най-новото поколение бъдещи художници
На 1 юли в комплекс "Антична Сердика" се състоя откриването на изложбата "Детски щрихи". Тя представя картини на децата от школата по рисуване към Детски център "Деца Слънца" с преподавател Минчо Тодоров, които могат да бъдат разгледани до края на месеца.
Първите стъпки в изкуството на най-новото поколение български художници - това представлява изложбата "Детски щрихи". В нея са събрани творби на децата от художествената школа на Минчо Тодоров - дърворезбар и скулптор, който преподава рисуване и моделиране към Детски център "Детски Слънца" в София. По думите на самия ръководител, децата, които са автори на изложбата, се отличават с огромната си любов към изобразителното изкуство, както и със стремежа си постоянно да надграждат и да развиват знанията и уменията си.
Информация за школата, изложбата и детските рисунки можете да видите в материала.
"Пчела у дома" за общуването на живо и предаването на опит през поколенията
Инициативата "Пчела у дома" свързва пчелари и начинаещи градинари, които търсят нови места за дейността си, с възрастни хора, които живеят на село и имат желание да споделят дворовете си. Целта е възрастните, които често живеят сами и изолирани, да получат възможността да общуват с някого и да споделят опита и историята си. В същото време пчеларите могат да разнообразят пашата на пчелните си семейства и да подобрят качеството им на живот, а почитателите на билките и подправките - да направят първите си стъпки в градинарството.
Зад инициативата стоят Боряна и Васил, които живеят в Дания със семейството си. Макар и зад граница те запазват връзката с родината и търсят начини да подобрят живота и бъдещето на българските села и възрастните хора в тях. С помощта на приятели и съмишленици в Дания и България Боряна и Васил създават "Пчела у дома" и продължават да развиват проекта, за да осигурят по-пълноценни преживявания за самотните възрастни и по-добри възможности за пчеларите и градинарите.
Повече за инициативата прочетете от нейните създатели ТУК.