От фалшиви новини към факти: Какво наистина се случва със застрашените видове носорози?
"Краят на една ера" - с тези думи започва новина за изчезването на "суданския бял носорог", която намери широко разпространение в социалните мрежи през последните седмици. Според текста на новината последният мъжки екземпляр от вида е починал на 24 юни 2021 г., което означава, че въпросният вид носорог се счита за изчезнал. Има обаче един проблем - тази новина е фалшива. Подобен вид носорози изобщо не съществува, а истинската история за изчезването на северния бял носорог, която авторите имат предвид, е на повече от три години.
Белите носорози се нареждат сред най-големите видове сухоземни животни. Те се разделят на два подвида - северен и южен бял носорог, които обитават различни райони на континента Африка. И докато популацията на южния бял носорог е относително сигурна, северният му събрат е обявен за изчезнал вид през март 2018 г.
Тогава, след дълго боледуване, 45-годишният носорог Судан умира в резервата Ол Педжета в Кения. Той е последният мъжки представител на вида. Към 2018 г. същия строго охраняван резерват обитават дъщерята и внучката на Судан - последните северни бели носорози на Земята. И двата екземпляра обаче са женски, което за съжаление означава, че видът няма как да бъде продължен и се счита за официално изчезнал.
Бял носорог
Така е звучала истинската новина за изчезването на северния бял носорог преди повече от три години. Днес социалните мрежи възраждат историята и я представят посредством подвеждаща публикация с цел кликбейт, а много хора убедено я споделят и така спомагат към разпространяването на подвеждаща информация.
Датата дори не е единствената подменена величина, съдържаща се в новината с цел да се търси по-голяма актуалност (едва ли някой би споделил "новина", ако вижда, че е на три години). Сбъркано е и самото име на изчезналия вид, за който става въпрос. Най-вероятно авторите на фалшивата новина са се подвели от името на носорога - Судан - и са преименували вида от северен на судански бял носорог. Такъв вид изобщо не съществува - необходима е съвсем кратка справка с достоверен източник като официалния сайт на WWF, за да се убедим в това.
Десетилетия на неконтролируемо бракониерство с цел добива на рог от носорог са довели до попадането на редица видове носорози в графа "застрашени" или дори "изчезнали". Наред със северните бели носорози, западните черни също се смятат за изчезнали от 2011 г. насам. Три вида носорози - черните, яванските и суматранските - към момента са критично застрашени. Съвсем малка популация явански носорози например обитава един-единствен национален парк в целия свят - в северната част на индонезийския остров Ява.
По-обнадеждаваща е историята на индийския носорог, считана за една от най-успешните истории за опазване на животински вид. От 200 екземпляра в началото на XX век днешната популация на индийски носорози достига близо 4000. Въпреки това видът продължава да се намира под заплаха заради бракониерството и щетите, нанасяни върху естествения му хабитат.
Южните бели носорози в Африка, някога смятани за практически изчезнал вид, днес също виреят в резервати и се радват на сигурна популация. През последните две десетилетия и черните носорози са удвоили числеността си, но популацията им все още наброява съвсем малка част от стоте хиляди представители на вида в ранния XX век.
Черен носорог
По този начин изглежда реалната картина на съвременното разпространение на различните видове носорози. Разбира се, както те, така и останалите застрашени от изчезване животни са изключително важна тема и от екологична, и от хуманистична гледна точка. Струва си да обръщаме внимание на проблемите, свързани с опазването на тези видове, и да споделяме проверена и достоверна информация за тях в публичното пространство. За съжаление, интернет и социалните мрежи създават подходящи условия за бързото разпространяване на кликбейт съдържание и фалшиви новини, поради което трябва да сме още по-внимателни в боравенето с нова информация.
Подвеждащата публикация за "суданския бял носорог" ни казва: "Ние като вид можем да постигнем най-великите неща, но също така да бъдем садистичен и зъл вредител на природата". Това е друг вид похват, който подтиква към споделяне - нуждата да се разграничиш от тези "зли човеци" и да се възмутиш от човечеството като цяло. Нашият призив е: Нека не се превръщаме във вредител и за медийната хигиена и качеството на информацията, която споделяме в интернет.
Индийски носорог
Повече за медийната грамотност и защо тя придобива все по-голяма значимост в наши дни можеш да прочетеш ТУК. А ако искаш да се разведриш с някои от спасените животински видове, погледни материала ни "Животните, които не изчезнаха. Кои видове успяхме да спасим?"
Снимки и източник: WWF