Доброто от деня - 09.07.2021
Отбелязваме края на работната седмицата с подбрани позитивни новини под шапката на рубриката "Доброто от деня". В днешния бюлетин ще проследим хубави вести в направленията: успехи и постижения, екология, изкуство и каузи. В следващите редове ще се запознаем с отличените момичетата от СУ в Международно състезание по право, две добри новини за рибите у нас, кой е българският проект, който анализира образите на жените в родното кино и как се става ментор на дете в неравностойно положение.
Две награди за отбора на СУ в едно от най-престижните състезания по право
Отборът на Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" спечели две награди на състезанието по международно наказателно право - International Criminal Court Moot Court Competition (ICCMCC), провеждано с подкрепата на Международния наказетелен съд в Хага. Това е най-престижното подобно събитие в света, а тазгодишното представяне на СУ е най-доброто в досегашната история на университета.
Отборът от българска страна обедини студентките Дарина Попова, Десислава Павлова, Елица Атанасова и Ивана Илчева. Те се представиха блестящо и заслужиха две отличия - трето място за най-добра защита и индивидуално трето място за Дарина Попова, която изпъкна с устната си защита. Постижението на момичетата в тазгодишното издание на ICCMCC е историческо, тъй като е най-доброто представяне на отбор на Софийския университет някога.
Информация за състезанието вижте ТУК.
Добри новини за рибите! Редки видове есетрови в Дунав, близо тон риба спасена от язовир Мандра
Имаме две добри новини свързани с рибите у нас! Екип на WWF забелязва изключително редки видове есетрови във водите на Дунав - пъструга и чига, а риби с общо тегло от близо тон са били спасени от нелегален улов с мрежи от язовир Мандра.
В края на юни българският екип на една от водещите природозащитни организации в световен мащаб WWF извърши редовния си мониторинг на рибните популации в река Дунав. По време на акцията, в мрежите на сдружението попада голяма мъжка есетрова риба от вида пъструга! Новината е повече от добра, защото това е втората риба от този вид, забелязвана във водите на Дунава от 8 години насам.
Междувременно близо тон риба е била спасена при незаконен улов с мрежи във водите на язовир Мандра в Бургаско.Новината съобщиха а от Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). По време на акцията във водата са установени поставени в работно положение 22 бр. хрилни мрежи с обща дължина 1100 м.
Повече за двата случая прочетете в статията.
Проектът "Отклонение" анализира образите на жените в родното кино
Този петък от 18:30 ч. в Гьоте-институт ще се състои премиерата на проекта "Отклонение: Жените в българското кино". Той представлява видео инсталация, съставена от интервюта с 11 жени, които анализират женските образи в различни родни киноленти. Вълнуващият проект на художничката Боряна Росса можеш да разгледаш до края на месец юли.
Как се развиват образите на жените в българското кино през различните десетилетия? Кои са социалните проблеми, които те отразяват и критикуват? А какви примери и ролеви модели представляват тези образи за зрителя, какви послания отправят към жените в нашето общество?
На тези и редица други въпроси отговаря новият проект на художничката Боряна Росса - "Отклонение: Жените в българското кино". Авторката провежда поредица от интервюта с жени от различни сфери, които анализират женските образи в шест български филма от 1945 г. до 2019 г. Анализът - исторически, социален и визуален - цели да създаде приемственост между отделните поколения жени и да отрази стремежите им за изграждане на нови политически и обществени идентичности.
Кои филми анализира проекта и ще можем ли да се срещнем с авторката, вижте в статията.
Разбери как да бъдеш ментор на талантливо дете в неравностойно положение
“Скритите таланти на България” е програма на “Операция: Плюшено мече”, която от 2017 г. търси и подкрепя деца и младежи, лишени от родителска грижа или живеещи в рискова среда, които поради липса на ресурси и възможности не могат да преследват мечтите си. Сега от програмата търсят ментори за тези млади хора, които да им помогнат да се реализират в живота.
Програмата е целогодишна и дава шанс за кандидатстване в университет и професионална реализация на даровити млади хора, отговарящи на изискванията. Чрез дейността си, проекта подсигурява достъп до частни уроци, семинари, работилници, лагери и конкурси, работа с индивидуален ментор, стипендии, учебници, техника и екипировка и всичко необходимо за успеха на всеки един одобрен талантлив участник.
За своята 4-годишна история през проекта са минали 27 млади хора, като много от тях сега са студенти в сфери като японска анимация, рисуване, музика, кулинария, футбол, тенис на маса, народни танци, ветеринарна медицина, поезия и още и още.
Каква е каузата на менторите и как да станеш един от тях, прочети ТУК.