Успелите

Доброто от деня - 09.11.2021 г.

Бюлетинът ''Доброто от деня'' днес разгръща цели 6 теми с положителен привкус от България и света. В следващите редове ще научите за: любопитна българска настолна игра, съдържаща фолклор, героизъм и културни ценности, как доброволци се погрижиха за чистотата на дивите плажове в Синеморец, как куче спаси 100 коали в Австралийски пожар, кой културен маршрут разказва историята на Пловдив, къде у нас бе забелязано ново гнездо на черни лешояди и как да помогнем на учителката Пепа Стоянова в битката с рака.

Една вълшебна "Триказка": Настолната игра за героизма, българския фолклор и работата в екип (Част 1)

Малкият брат, Житената питка, Крали Марко, Неродена мома. Това са само част от героите в настолната игра "Триказка", която черпи вдъхновение от българския фолклор, народните приказки и бита на траките. В нея трима играчи се изправят пред задачата да се върнат в миналото, да развият у героите си добродетели като вяра, надежда, любов и милосърдие, а след това да се пренесат във високотехнологичното дистопично бъдеще и да се опитат с обединени сили да победят играта.

Зад изпипания проект стои прохождащото родно издателство за настолни игри "Бордерия". Към момента неговият екип се състои от осем души - Христо Йорданов, гейм дизайнер на "Триказка", Илиана Йотова и Мария Манева, които се занимават със сторителинга, художниците Михаил Топалов и Лилия Иванова, както и графичната дизайнерка Ани Стоянова. За дигитализацията отговаря Илия Иванов, а с маркетинга се е заела Ая Тодорова.

За българските културни ценности в една настолна игра, раждането на идеята и профила на нейните създатели, научете ТУК.

Дивите плажове на Синеморец вече са с над 70 чувала отпадъци по-малко

Доброволци събраха над 70 чувала с отпадъци от дивите плажове на Синеморец. Почистването се проведе по случай Международния ден на Черно море с помощта на екипите на Народно читалище "Синева - 2020", с. Синеморец, и сдружение ''За Земята''.

Акцията се е състояла уикенда на 30 и 31 октомври, като доброволците са успели да съберат повече от 70 чувала боклук. Най-честите отпадъци са различни пластмаси, бутилки, кърпички, фасове, маски и дори цял хладилник. Организаторите споделят, че плануват още екологични дейности и през 2022 г.

Каква част от отпадъците в океана идват от сушата, как можем да повлияем на тези процеси и защо е толкова важно това за планетата и нейните обитатели, вижте ТУК.

Героично куче спечели награда за спасяването на повече от 100 коали при пожарите в Австралия

Безстрашно 6-годишно куче е оказало безценна помощ в спасяването на повече от 100 коали от горските пожари в Австралия през 2019 и 2020 г. Сега кучето на име Беър (от англ. - мечка) е отличено за постижението си с престижната награда на Международния фонд за благополучие на животните.

Беър е трениран в Университета на слънчевия бряг в Куинсленд, Австралия, където се научава да използва обонянието си, за да намира ранени коали в останките от изпепелените гори.

Според екипа, обучил бившето куче спасител, качествата на Беър, като изостреното му обоняние и ентусиазма му за игра, са го направили изключителното подходящ в хода на проучвателните проекти, свързани с разпознаването на миризмата на коалите сред изгорените храсти и дървета.

Каква е неговата история прочетете в статията.

„Главната улица“ - нов културен маршрут, който разказва историята на Пловдив

„Главната улица“ е наименованието на новия културен маршрут, на който ще могат да се радват пловдивчани. Целта му е да запознае жителите и гостите на града с невероятната история на един град, който с времето е придобил образа на мултикултурна вихрушка.

Пловдив е място, което очарова с историческите си ценности, които не само са се задържали във времената, а са придобили още по-цветни пластове, които допълват невероятната история на този град. Главната в Пловдив е една от забележителностите, които са запазили интереса на хората през годините. В своята структура улицата е насъбрала множество артефакти от различни епохи и културни пластове – гръко-римски, османо-турски, румелийски, тоталитарен и съвременен, които гражданите и туристите могат да „разчетат“, разхождайки се по нея.

4 са основните топоса в реализацията на маршрута „Главната улица“ - това са площадите „Централен“, „Стефан Стамболов“ и „Римски стадион“, както и „Малката главна“.

Повече за инициативата, уеб приложението и идеята на проекта, научете ТУК.

Ново гнездо на черни лешояди бе открито в защитената зона "Понор"

Добрите новини за черните лешояди в България през тази година продължават с пълна сила! В последния уикенд на месец октомври екип на Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ) откри ново гнездо на черен лешояд в защитената зона "Понор". Така гнездата на картали, открити през 2021 г. в Източна Стара планина, станаха общо четири.

Птиците, построили новооткритото гнездо в ЗЗ "Понор" през лятото и есента на тази година, са от освободените по проект "Нов живот за лешоядите". Едната от тях е освободена във Врачанския Балкан, а другата - в местността "Сините камъни". Двата черни лешояда все още не са гнездили на установеното място, но природозащитниците са убедени, че птиците се готвят да загнездят там през новия сезон на 2022 г.

Къде са открити гнезда у нас и какво трябва да знаем за пернатия вид, вижте в статията.

"Живот за Пепи": Да помогнем на Пепа Стоянова в битката с рака!

Пепа Стоянова е майка, съпруга и преподавателка в Природо-математическата гимназия в Благоевград. Тежка диагноза обаче нарушава обичайния ѝ начин на живот и налага провеждането на спешна операция, която изисква сериозни средства. За да ги съберат, близките на Пепа Стоянова организират дарителската кампания "Живот за Пепи" и призовават всеки, който има възможност, да се включи и да помогне.

Диагнозата представлява рядък вид рак "Хордома" - тумор на гръбначния стълб. След неуспешна операция в България се налага Пепа Стоянова да се отправи към Турция за повторно хирургично лечение, което дава надежда за пълното ѝ възстановяване. За целта обаче са необходими 120 000 евро - сума, непосилна за Стоянова и нейните близки.

Как можем да й помогнем и какви благотворителни инициативи организираха нейните близки, ученици и учители, научете ТУК.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара