Доброто от деня - 11.10.2021 г.
Започваме дъждовната седмица с побрани разговори и истории с хубав край (или начало) събрани под шапката на ''Доброто от деня''. В рубриката днес ще научите за шампионската титла на Биляна Дудова по борба, кой българин се нареди сред най-добрите футболисти според ''Гардиън'', завръщането на черния лешояд у нас, в кое италианско градче кръстиха улица на Васил Левски, коя е каузата, която подкрепя Националната баскетболна лига и как да помогнем, по какъв начин можем да спрем незаконната сеч в горите и повече за мисията на Николай Цонев от Logiscool свързана с развитието на дигиталната грамотност у нас.
Биляна Дудова стана световна шампионка по борба!
Блестящ успех за Биляна Дудова на Световното първенство по борба! Родната състезателка преодоля конкуренцията и заслужено спечели световната титла в категория до 59 кг.
Във финалната си среща на шампионата в Осло Дудова победи представителката на Япония Акие Ханай с резултат от 6:4 и безапелационно грабна златния медал. Още в началото на мача българката започна убедително, като направи хвърляне за четири точки. Доброто представяне продължи и във втората част, в която Дудова на няколко пъти успяваше да се защити от атаките на японката.
Повече за отличието научете ТУК.
Българин е сред най-големите таланти във футбола според „Гардиън“
Никола Илиев попада в класацията на британския всекидневник „Гардиън“ сред 60-те най-обещаващи футболни таланти в света за 2021 г. Юношеският национал е собственост на италианския гранд Интер от 2020 г. Талантът на бившия възпитаник на клуба Ботев Пловдив е забелязан от Аякс, Манчестър Юнайтед и Интер. През лятото на 2020 г. не закъснява и първият му трансфер за младежкия отбор на "нерадзурите".
17-годишният Илиев се нарежда в класацията на английския вестник в компанията на Юсуфа Мукуко от Борусия Дортмунд и Гави от Барселона. Така той става вторият българин попадал в престижния подбор, след Димо Кръстев състезаващ се за Фиорентина, който бе в миналогодишните топ 60 във футбола. Английското издание "Гардиън'' изготвя класацията за най-добрите млади играчи в света ежегодно.
Какво разказва изданието за него и на какви са успехите му до момента в Интер ще научите от статията.
Над четвърт век по-късно: Черният лешояд отново лети над горите в България
През май 2021 г., за пръв път от 28 години, в България се излюпи черен лешояд. Миналия петък птицата напусна гнездото си като първия успешно отгледан в природата картал от няколко десетилетия насам.
На 1 октомври, точно 145 дни след излюпването си на 10 май, първо карталче, отгледано в българската природа през 21. век, успя да напусне гнездото си. Това е моментът, в който размножителният сезон на неговите родители се смята за успешно приключил, а видът на черния лешояд - за завърнал се в родната фауна.
Историческото събитие се случва 28 години след последното гнездене на картали в България и 36 години след официалното обявяване на вида за изчезнал. Според "Зелени Балкани", откъдето съобщиха добрата новина, този успех е резултат от неуморния труд на редица неправителствени организации, институции, доброволци и дарители.
Повече за страхотното събитие вижте ТУК.
Делото на Васил Левски ще се помни и в Италия, откриват улица с неговото име в градчето Болгаре
В италианското градче Болгаре в областта Ломбардия ще бъде открита улица на името на Апостола на свободата Васил Левски. Идеята идва от генералния ни консул в Милано Таня Димитрова. Специални гости на събитието ще бъдат посланикът на България в Италия Тодор Стоянов, делегация от община Враца и кметът на Болгаре Лучано Редолфи.
Малкото градче Болгаре се намира в северната час на Италия, провинция Бергамо, регион Ломбардия. С население от близо 7000 души, населеното място се радва на вековна история от времето на Римската империя. Историците твърдят, че името на града произлиза от населилите се българи в региона през VI век. И до днес връзката с България в местността е силна, затова и новооткрита улица в градчето ще носи и името на една от най-забележителните ни личности Васил Левски.
Как ще бъде приветствано събитието и какво означава то за двете страни прочетете в статията.
Националната баскетболна лига ще подкрепи благородна кауза през новия сезон
В навечерието на новия баскетболен сезон клубовете от Националната баскетболна лига се обединяват в името на благородна кауза. С поредица от инициативи и дейности спортистите ще подкрепят усилията на Фондация „Надежда за малките“, която работи за осигуряването на дом за десетки изоставени деца.
„Ние вярваме, че децата са нашето бъдеще. Спортът винаги е бил пример за това, че с постоянство и упоритост е възможно да се постигне много. А в НБЛ и клубовете, членуващи в нея, знаем, че всичко започва от децата!“, заяви Сандра Велчева-Хънт, главен мениджър на Националната баскетболна лига (НБЛ).
Тя сподели надеждата на десетте отбора от Лигата да допринесат към популяризирането на благородната кауза на фондацията и подкрепата за децата в риск.
Как да помогнем на каузата вижте в статията.
Три практически съвета как да спрем незаконната сеч в горите
С началото на есента и застудяването на времето навън все повече домакинства обмислят предварителна подготвка за отоплението за наближаващите зимни месеци. Живеещите в къща в повечето случаи използват дърва за огрев, което означава че търсенето на пазара сега ще се увеличи в пъти. Активното пазаруване на дървесина за печките и камините за съжаление дава зелена светлина и на бизнеса с незаконна сеч.
Три съвета как да помогнеш за разрешаването на проблема с незаконно придобитата дървесина и по какъв начин да използваме дървесината по ефективен начин научете ТУК.
Николай Цонев от Logiscool: Дигиталната грамотност превръща децата от потребители в създатели на света
Тази история води началото си от унгарско семейство с две деца. Едното от тях посещава курс по програмиране в училище и иска да продължи заниманията си в тази сфера. Родителите започват да търсят школа, която да разшири знанията на детето, но не успяват да намерят подходяща. Затова основават своя собствена.
Това е международната школа по програмиране Logiscool за деца от 6 до 18 години. Изградена на базата на игри и занимания, от 2014 г. насам школата се появява в 22 държави на пет континента. Сред тях е и България, която се присъединява към франчайза благодарение на Ива Янкова и Николай Цонев. Двамата се запознават с Logiscool на експо в Германия през 2018 г. и няколко месеца по-късно са убедени, че трябва да доведат школата у нас.
"Така се заехме със задачата и мисията да разпространим Logiscool в България – не само в големите градове, а чрез франчайз мрежата да достигнем и до малките населени места в цялата страна."
За две години работа в България Logiscool може да се похвали със стотици доволни ученици, десетки образователни лагери и приключения в многообразния свят на програмирането. А за да разшири позитивното си социално въздействие, школата предоставя безплатни уроци по програмиране на деца в неравностойно положение в партньорство с фондация "Заедно в час".
Какво вдъхновява Ива, Николай и останалата част от екипа да предлагат все по-модерно и иновативно образование по дигитална грамотност? Кои са най-ценните умения, които децата получават в заниманията си с програмиране, и защо е важно да помагаме на хората, които разполагат с по-малко възможности за реализация? По тези въпроси разговаряме със съоснователя на Logiscool България - Николай Цонев.