Доброто от деня - 11.11.2021 г.
В рубриката ''Доброто от деня'' днес ще ви срещнем със създателите на българската настолна игра "Триказка", доброволци събраха тон отпадъци край река Треклянска, граждани и НПО спечелиха съдебната битка за по-чист въздух в София, къщички на открито приютяват уличните котки в Истанбул и как да помогнем на "Розовата къща" да помага на хората със зависимости.
Една вълшебна "Триказка": Заедно създаваме свят, в който играчите да открият себе си (Част 2)
Как се съчетават българският фолклор и дистопичното бъдеще в една настолна игра? Какво означава да си истински герой и защо добродетели като любов и милосърдие са по-ключови от статистики като сила и харизма? А какви са предимствата на колаборативните игри пред онези, които целят непременна победа и надмощие над съперника - пък бил той и най-близкият ти човек?
Отговорите на тези и много други въпроси потърсихме с Христо Йорданов и Илиана Йотова от екипа на родното издателство за настолни игри "Бордерия" в първата част от нашия разговор. Днес продължаваме интервюто с тях, за да ни разкажат още за идеята и процеса по създаването на първия им проект - играта "Триказка".
Какво са научили Христо и Илиана от работата си по "Триказка" до този момент, ще има ли още игри под шапката на "Бордерия" и какъв е най-добрият съвет за младите хора, които тепърва започват да сбъдват мечтите и целите си, ще научите ТУК.
Доброволци събраха над 1 тон отпадъци от река Треклянска
Акция край река Треклянска събра рекордните 200 чувала отпадъци с общо тегло надхвърлящо един тон. В кампанията на Лидл България участваха местни доброволци, рибари, служители на фирмата и представители на сдружение „Балканка“.
Почистването на 20-километрова отсечка по поречието на река Треклянска е част от втория етап на тазгодишното издание на инициативата „Дай шанс на Балканката“. В началото на октомври 10-километров участък на реката, приток на Искър, бе зарибен с 10 000 малки пъстърви.
На какви находки попаднаха доброволците и каква е целта на инициативата, прочетете в статията.
Граждани и НПО спечелиха съдебната битка за по-чист въздух в София
Във вторник стана ясно, че Столичната община е задължена в рамките на следващата една година да преустанови бездействието си спрямо проблема със замърсения въздух в градска среда, като предприеме конкретни мерки за неговото разрешаване. Това реши Софиският градски съд (СГС) по делото, заведено от граждани и неправителствени организации във връзка с липсата на адекватно справяне с проблема от страна на общината в периода 2015-2017 г.
По съдебното дело СГС излезе с решение, че Столичната община е допуснала системно превишаване на нивата на фини прахови частици (ФПЧ) в София. Освен това общината не е приела навременна програма за управление на качеството на въздуха и не е изпълнила изцяло задължението си да информира гражданите по темата за неговото замърсяване.
Поради тези причини СГС осъжда Столичната община в срок от една година от влизането в сила на съдебното решение да прекрати бездействието си по казуса, предприемайки адекватни мерки за превенция на замърсяването на атмосферния въздух. Крайната цел е в рамките на периода превишените норми на ФПЧ във въздуха да бъдат ограничени най-много до 35 дни годишно.
Повече по темата научете от статията.
Домът, който всеки заслужава: Къщички на открито приютяват уличните котки в Истанбул
Храна и играчки, удобни възглавнички и топли кутии, в които да се скрият, когато е студено. Тези и много други изненади очакват уличните котки в Истанбул в специалните къщички, изградени за тях от местните доброволци. Благодарение на постройките животинките успяват да се спасят от лошото време, а понякога дори си намират и ново семейство.
С населението си от над 15 млн. души Истанбул е град с изненадващо позитивно отношение към бездомните животни. Това се потвърждава от дългогодишната инициатива за изграждането на къщички на открито, специално предназначени и приспособени за нуждите на уличните котки.
В тях животинките откриват дарена от доброволци и благодетели храна, играчки и меки възглавнички. Идеята на къщичките е да предложат на котките дом при студено и дъждовно време, както и да увеличат шансовете някоя от тях да бъде осиновена.
Къде можем да посетим котешко кафене у нас, вижте ТУК.
Помогни на "Розовата къща" да продължи да прави живота на хората със зависимости по-розов
С приближаването на коледните празници откриваме все повече благотворителни и доброволчески каузи, които ни се иска да подкрепим. Днес ти представяме една от тях – „Розовата къща“. Тя представлява нископрагов център за работа с хора, зависими от алкохол и наркотици, които не са взели решение да се лекуват. За да продължи да ги подкрепя обаче, „Розовата къща“ има нужда и от твоята помощ.
Към момента „Розовата къща“ е единственото място в цяла България, което подпомага безплатно хора, страдащи от зависимости. Нейната мисия е да повиши качеството на живот на посетителите си, като им предложи подслон в чиста и защитена среда в рамките на работново време (всеки делничен ден от 9 до 17 часа).
За клиентите си „Розовата къща“ осигурява достъп до пералня и сушилня, баня, топла храна два пъти на ден, хигиенни материали, подкрепящо общуване и консултация с адвокат, психиатър или психолог при необходимост. В центъра са регистрирани повече от 200 души, като ежедневно в „Розовата къща“ се хранят поне 40 от тях. С помощта на Каритас България къщата поема кръвни изследвания и съдейства за включването в терапия на посетителите, заразени с ХИВ или хепатит.
Как можем да им помогнем, вижте в статията.