Доброто от деня - 15.10.2021 г.
Посрещаме средата на месец октомври с прехвърчащи снежинки и традиционна доза от ''Доброто за деня''. Рубриката днес е посветена изцяло на позитивизъм в рамките на страната. В следващите редове ще ви запознаем с магията на селското хоро в Пернишко, което вече има статут на живо човешко съкровище, как цели 480 бездомни кучета намират своите нови стопани благодарение на приюта в Русе, защо е важно да се включим в кампанията "По следите на делфините" и кой музей в Казанлък радва своите посетители с интерактивен разказ за отминали времена.
Селското хоро в Пернишко стана живо човешко съкровище
Селското хоро в Пернишко е сред петте кандидатури вписани в Националната система "Живи човешки съкровища – България”. Специфичният народен танц се състезава с общо 14 други претендента, за да получи статута живо човешко съкровище.
Традиционното за Пернишкия край селско хоро бе удостоверено с почетния ранг на официална церемония в Министерството на културата тази година. Това е вторият обичай в пернишко след Сурва, който става част от най-престижната листа за нематериално културно наследство в България. Кандидатурата бе подготвена и представена от СНЦ “Локално наследство” и е част от елемента “Традиционно танцуване и традиционни детски игри”. Сдружението с нестопанска цел печели одобрението на комисията с документация, филм с продължителност от близо 9 минути и 103 снимки на хартиен и електронен носител.
С какво се отличава народния танц научете ТУК.
Близо 500 животни от приюта в Русе са намерили своя нов дом през годината
От началото на 2021 г. насам 480 бездомни животни от общинския приют в Русе са открили своето ново семейство и дом. Така стотици кучета и котки са се превърнали във верни домашни любимци на добри хора, които да им осигурят заслужената грижа и обич.
205 от животинките са намерили новия си дом в България, а 275 са осиновени в чужбина. Това съобщиха от кметството в Русе по-рано през тази седмица.
В съответствие с приетата от Общинския съвет Програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета за същия период от време са кастрирани 289 бездомни кучета и котки, като сред тях няма върнати по места.
Повече по темата вижте в статията.
Включи се в кампанията на "Зелени Балкани" за опознаване и опазване на делфините в Черно море
До 26 декември 2021 г. можеш да се включиш в дарителската кампания "По следите на делфините" на организацията "Зелени Балкани". Нейната цел е да направи възможно поставянето на сателитен предавател на един муткур (вид китоподобен бозайник), който да събере данни за неговия начин на живот. Това ще помогне на природозащитниците да научат повече за заплахите, пред които са изправени тези животни край българските брегове, както и да се опитат да ги преодолеят.
До момента в кампанията "По следите на делфините" са се включили 26 дарители, които са събрали повече от 1000 лв. Крайната цел на инициативата обаче все още е далеч, тъй като екипът на "Зелени Балкани" се надява да успее да достигне 7000 лв. като средства от дарения в полза на екологичния проект.
Пред какви заплахи са изправени бозайниците и как можем да им помогнем прочетете ТУК.
Музей в Казанлък обединява дигитално изживяваване и литература в едно
Музеят в Казанлък на Чудомир вече предлага дигитално изживяване чрез литературно-художествен прочит. Интерактивен екскурзовод превръща пространството в автентичен дом на културата, където група ентусиасти използват аудио-визуални похвати, за да запознаят посетителите отблизо с личноста на писателя и художник Чудомир.
Сред новите интерактивни елементи в музея се нареждат: филм за живота и творчеството на Чудомир, анимация “Шареният свят на нашенци”, заснети на фона на пейзажите на твореца, както и автентични записи с Чудомировия глас, които умело пренасят туристите към творческия процес на автора. Проекта носи името “Чудеса в музея на Чудомир” и е финансиран с подкрепата на инициативата “Ти и Lidl за по-добър живот“.
Повече за кампанията на Lidl Bulgaria и кои други проекти подкрепя тя, научете в статията.