Доброто от деня - 15.11.2021
И днес бюлетинът ни "Доброто от деня" е тук, за да ти помогне да започнеш работната седмица с усмивка. В понеделнишката селекция сме ти подготвили интервю със създателите на екологичния образователен проект "Зелен отпечатък", благотворителната кауза в помощ на малката Ромина и международен конкурс, който събира мотивите на българските шевици. Ще те запознаем още с възможността да номинираш своя "Човек на годината", интересна котешка инициатива от Япония и международен портретен фестивал. А за финал ти предлагаме историята на творческия проект "Полет в солта" и инициативата, която позволява на хора със специални потребности да посетят пещерата Снежанка.
Проект "Зелен отпечатък": Искаме да покажем на младите, че си струва да живеят природосъобразно
"Бъди промяната, която искаш да видиш в света." Този цитат на Махатма Ганди е най-подходящата максима, с която да определим образователния екологичен проект "Зелен отпечатък". Зад него стоят четири будни и мотивирани момичета - Йоли, Ремина, Теди и Зори, които формират екипа си по време на програмата "Активни граждани" на Британския съвет. В хода на тази инициатива те се обединяват около обща идея за проект, насочен към информирането и мотивирането на българските ученици по въпросите за опазването на околната среда.
Така се ражда "Зелен отпечатък" - онлайн пространство, което вдъхновява децата и младежите в прогимназиален и гимназиален етап да живеят по-устойчиво, природосъобразно и екологично. Чрез серия от предизвикателства и интересни задачи екипът на проекта подтиква учениците да променят постепенно начина си на живот така, че да оставят след себе си един по-зелен отпечатък.
Инициатива достига и отвъд интернет пространството - през май тази година екипът на "Зелен отпечатък" провежда среща и обучение с единайсетокласниците от СУ "Иван Вазов" в Мездра. Като резултат от проекта учениците се мотивират да посадят цвете, да карат по-често колело или да почистят избрано място в околността си.
"Вярваме, че можем да направим планетата едно по-добро и по-зелено място за живот, стига да съумеем да се предизвикаме да променим нашите навици", казват момичетата. Какво още ни споделиха те за идеята на "Зелен отпечатък" - ще научиш в интервюто ТУК.
Над 20 000 лева събра базара за Ромина, помогни и ти
Благотворителният базар „Подай ръка на Ромина“ успя да събере над 20 000 лева в помощ на детето. 9-годишното момиченце се бори с диагнозата левкимия. За да оцелее, Ромина се нуждае от 6600 лева месечно за скъпоструващото лекарство.
В благотворителния базар на СНЦ „Зонта клуб Стара Загора“ бяха изложени ръчно изработени сувенири, картички, книги, картини и най-различни шарени изделия от учебни заведения, школи и творци на различни възрасти. Събитието в помощ на Ромина получва подкрепата на граждани и организации от града на липите и цялата страна. Така инициативата успя да събере над 20 000 лева за лечението на момиченцето!
Още за равносметката от благотворителната инициатива и начините ти също да допринесеш към нея ще откриеш ТУК.
Международен конкурс ще създаде каталог на мотивите в българските шевици
Международен конкурс, иницииран от читалище „Български искрици“ в Добрич, ще създаде каталог на запазените до днес везбени мотиви в шевиците от различните етнографски области на България. Инициативата ще събира мотиви до 15 декември тази година с цел традициите в българската шевица да бъдат предадени на следващите поколения.
Международният конкурс се реализира по инициатива на добричкото читалище „Български искрици“ с подкрепата на общината, както и в партньорство с Асоциацията на българите по света. Начинанието се подкрепя и от редица други неправителствени и граждански организации.
Повече за конкурса и значимостта на шевиците в българската история и традиция можеш да прочетеш ТУК.
Номинирай своя "Човек на годината" в ежегодните правозащитни награди на БХК
До 15 ноември Българският хелзинкски комитет (БХК) събира номинации за тазгодишните правозащитни награди "Човек на годината". Всеки желаещ може да изпрати предложенията си за доброволци, активисти и организации, които с работата си през последната година са допринесли за утвърждаването на човешките права, опазването на околната среда и защитата на животните в България.
Номинациите се приемат на сайта на кампанията или по пощата на адрес София 1504, ул. "Върбица" 7, за БХК. Хората и организациите следва да се предлагат заради конкретна правозащитна дейност, извършена в периода ноември 2020 - октомври 2021 г. Те трябва да отговарят и на определени критерии, сред които значителен потенциал за обединяване и развитие на обществото, вдъхновение към действие, гражданска доблест, новаторство и оригиналност.
ТУК ще се запознаеш отблизо с процеса на номиниране и същността на наградите "Човек на годината".
Японска фирма прютява котки от улицата, за да намали стреса на работното място
Японска корпорация е взела нестандартно решение, за да намали стреса и повиши производителността на служителите си. За целта базираната в Токио Ferry Corporation приютява в офисите си девет бездомни котки, съобщи World Of Buzz.
Малките жилищни помещения в японската столица не са подходящи за домашни любимци, а голям брой от наемодателите дори забраняват отглеждането на животинки в отдаваните от тях имоти. Този проблем е причината домашни котки и кучета да се озовават на улицата, а жителите на града да страдат за тях и да посещават котешки кафенета.
Още за интересната котешка инициатива ще научиш ТУК.
Изборите като привилегия и сила: Кои са нашите причини да гласуваме на 14 ноември
Правото на глас е сред най-основополагащите граждански права, с които разполагаме днес. То означава не само възможността да гласуваш за свои представители във властта, когато дойде време за избори, но и правото да бъдеш възприеман от обществото като гражданин на страната си.
В последните дни преди третите парламентарни избори за тази година от екипа на Uspelite.bg решихме да ти споделим нашите причини да гласуваме на 14 ноември. Обръщаме се и към теб с призив да се възползваш от правото си на глас в неделя и да направиш своя информиран избор, за да бъдеш част от изграждането на едно по-добро и сигурно бъдеще.
Защо е толкова важно да упражниш изборното си право? Нашите отговори на този въпрос ще намериш ТУК.
Международният фестивал на портретните филми с второ издание в 4 български града
Второто издание на Международния фестивал на портретните филми (International Portrait Film Festival - IPFF) ще се проведе от 17 до 27 ноември под наслов „Да се почувстваме необичайно“. Прожекциите ще се състоят в София, Пловдив, Велико Търново и Варна, като ще включват образи и герои, които интерпретират истории и достигат до зрителите по един необикновен начин.
Целта на IPFF е да събира в едно пространство творци и зрители, които копнеят за обогатяване с изкуство, интелектуална дискусия и преживяване на киното през нова призма - тази на портретния филм. Джули Хаджолян, програмен директор на фестивала, споделя пред Радио София:
Авторите прибягват до експериментални похвати, за да кажат много в малкото време и с малко средства. Но от това филмът става още по-интересен, с индивидуални, субективни гледни точки.
ТУК ще откриеш още информация за международния фестивал.
Помогни на хора със специални способности да приключенстват в пещера Снежанка
Фондация "Ела и ти" организира поредното пещерно посещение за хора в неравностойно положение с ограничена или пълна неподвижност. Пещера Снежанка очаква своите любознателни посетители на 13 ноември, но за целта е нужна малко помощ.
След посещенията на Съева дупка, Проходна и Бачо Киро, след полета по тролей над Фотинските водопади, новото предизвикателство на организацията ''Ела и ти'' ще отведе група приключенци в приказните дълбини на пещера Снежанка, където се сблъскваме с подземния свят и неговите мистериозни обитатели - прилепите.
Повече за инициативата в пещерата Снежанка можеш да прочетеш ТУК.
Едно симбиотично съжителство: Творческият проект "Полет в солта" и красотите на Атанасовското езеро
„Зад превиващата се от морския вятър тръстика се разгръща скритият рай на птиците. Атанасовското езеро представлява една неочаквана гледка, наместила се удобно в градския пейзаж на Бургас. Оттук преминава древният път на прелетните птици - „Виа Понтика“. А под разперените им криле се развива и солодобивът на града - едно симбиотично съжителство...“
Този красив и спокоен пейзаж подтиква въображението ни да встъпи в необятния свят на творческата колаборация „Полет в солта“. Вълнуващият проект представя артистичната гледна точка към лагуната край Бургас, описвайки симбиотичното съществуване на Атанасовското езеро сред човешкото присъствие. Така с инструментите на изобразителното, филмовото и танцовото изкуство, създателките на „Полет в солта“ повдигат значимия въпрос за опазването на околната среда и грижата за тази изумителна симбиоза в настоящето и в бъдещето.
Творческата колаборация започва с едномесечна практика на художничката Биляна Дешева, която наблюдава и рисува птиците и пейзажите в лагуната край Бургас. Впоследствие режисьорката Любика Георгиева заснема късометражния филм Landless, който предлага по-различен поглед върху присъствието на човека в природата. Творбите, създадени в рамките на „Полет в солта“, са представени на няколко събития в София и Бургас заедно със специален танцов пърформанс на Деница Николова и Ева Петрунова. А средствата от продажбите на принтовете, илюстрираното книжно издание и част от приходите от самите картини са дарени на каузата „Лагуната на живота“, посветена на опазването на Атанасовското езеро.
В интервюто ТУК те запознаваме отблизо с творческия проект „Полет в солта“.