Успелите

Доброто от деня - 18.11.2021

Все по-близо сме до уикенда, скачайте на борда с рубриката "Доброто от деня". Тя ще ви отведе в света на киното, поезията, изкуството. Ще летите из технологиите и ще се приземите там, където женската сила не познава граници. В четвъртък ще прочетеш за: българския късометражен филм, спечелил наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest, ученичката от Стара Загора, спечелила медал от Световното по информационни технологии, #сДИДИсъм за крачка напред: Помогни на Диди да проходи отново. Бързай бавно с шестото издание на "Поезия в метрото". Жената, оглавила Конституционния съд за първи път от създаването му, студентите, създали браузър за хора със специални нужди и благотворителна изложба - купи картина и помогни на клуб "Майчина грижа". 

Български късометражен филм спечели наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest

Българският научнофантастичен късометражен филм "Ви“ ("Vi")  грабна наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest. Фестивалът се проведе на 5 и 6 ноември в сензационното Babylon Cinema. Призът се връчва за пета поредна година на филма, режисиран от Деян Цвятков. 

Българският проект се открои на световната сцена сред 70 научно-фантастични филма от 27 държави в различни категории. Сюжетът на филма представя една не толкова традиционна форма на работа. "Ви“ е компютърна система, която позволява на хората да работят по време на сън. Нейният създател Виктор е изцяло посветен над този проект, докато един ден случайно не среща Лора в изкуствен кошмар. 

Какво коментира Деян Цвятков пред БНР и Каква е основната цел на Berlin Sci-Fi Filmfest прочети ТУК 

Ученичка от Стара Загора спечели медал от Световното по информационни технологии

Виктория Кабаиванова завоюва бронзов медал за България от най-голямото световно ученическо състезание по информационни технологии. Възпитаничката на ГПЧЕ “Ромен Ролан” се класира трета в категория MS Excel на световния онлайн шампионат за Microsoft Office Specialist (MOS) за 2021 г.

Състезанието се провежда за дванадесета година, като този път участие взеха над 200 000 състезатели от 108 държави. Ученици и студенти във възрастова категория от 13 до 22 години се състезаваха със свои връстници, за да покажат уменията си в Microsoft Word, Excel и PowerPoint. Това е единственото по рода си състезание за технологични умения в Microsoft Office, което е одобрено от Microsoft от създаването му през 2002 г.

След като се проведоха  регионални състезания по целия свят, се излъчиха 160 финалисти от 33 държави, които се класираха за финалния кръг на състезанието, който се проведе във виртуална среда от 9 до 11 ноември.

Още за състезанието научи ТУК

#сДИДИсъм за крачка напред: Помогни на Диди да проходи отново

Диана Илиева е 23-годишно момиче с много мечти в разцвета на младостта си. За нещастие обаче на 1 октомври след работа, тя и две нейни колежки, биват пометени на тротоар от 18-годишен шофьор в Стара Загора. След катастрофата трите момичетата постъпват в болница, Диди едва не губи живота си, налага се да бъде ампутиран левият ѝ крак, а другите две дами са настанени в реанимация с по-леки травми. Диди претърпява и поредица от последващи оперативни намеси на другия си крак, като към днешна дата все още е в болница в значително по-добро здравословно състояние. За да се върне при своите близки и приятели и да проходи отново обаче има нужда от нашата помощ!

Как можеш да помогнеш на Диди провери ТУК

Бързай бавно с шестото издание на "Поезия в метрото"

На 08.11 започна шестото издание на проекта "Поезия в метрото", което ще продължи до 20-и декември. Докато пътувате може да се насладите на кратките стихове на поети от 14 европейски държави. Ще ги откриете по стените на метростанциите и влаковете. В поезията има и българско участие. Проектът е инициатива на Полския институт. 

Зад тазгодишното издание на "Поезия в метрото" стои Полския институт съвместно с "Литературен вестник", както и мрежата на културните центрове на страните от Европейския съюз. Столичната община, Държавният културен институт към Министерството на външните работи са партньори са инициативата. Стиховете можете да прочетете на български и в оригинал. Освен в поезията, българска следа се открива и в иновацията на проекта - анимацията, която се прожектира на екраните на спирките в метростанциите. Автор е Анна Симеонова. 

Кой е българският автор и защо е избран прочети ТУК 

Жена оглавява Конституционния съд за първи път от създаването му

За първи път от 1991г. насам бе избрана жена за председател на Конституционния съд у нас. Павлина Панова заема висшия държавен пост, като нейн конкурент бeше също дама – Таня Райковска.

Павлина Панова е назначена за конституционен съдия през 2018 г., а нейният опонент - Таня Райковска три години по-рано. И двете дами бяха избрани от Общото събрание на върховните съдии.

Коя е Павлина Панова и кои имена са заемали поста преди нея виж ТУК

Студенти създадоха браузър за хора със специални нужди

Студенти от Волгоградския държавен технически университет в Русия са разработили специален браузър, предназначен за хора в неравностойно положение. Той предоставя възможност да се използва единствено с движения на очите и пръстите на ръката, без да са нужни клавиатура или компютърна мишка.

По думите на Юлия Орлова от университета във Волгоград, браузърът работи в два различни режима. В първия от тях курсорът се ръководи от погледа на потребителя, а пък кликването с мишката е заменено от мигането на окото.

Вторият режим прави възможно преместването на курсора чрез движението на пръстите на принципа на лазерната показалка.

Още за идеята на студентите прочети ТУК

Благотворителна изложба - купи картина и помогни на клуб "Майчина грижа"

От 25 години клуб „Майчина грижа“ в Добрич помага на талантливите деца, които растат в крайно бедни семейства, с финансови средства за тяхното развитие и образование. Техния традиционен благотворителен бал се провежда на  21 ноември – Денят на християнското семейство, но за втора години пандемията не позволява провеждането му. От клуба намират алтернативен начин да продължат даренията си. Едно от тях е изложбата от картини на художничката Велина Христова, която освен автор на паната, е и дългогодишен член на клуба. 

Идеята на художничката Велина Христова от Добрич се ражда, когато планът за благотворителен бал с маски не може да се осъществи заради новоприетите здравни мерки в страната. Така тя посвещава изложбата си изцяло на благотворителни цели и с нея чества своя 50-годишен юбилей и 25-годишнината на клуба "Майчина грижа" в Добрич.

На кого ще помогнат даренията провери ТУК

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Кристина Минчева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара