Успелите

Доброто от деня - 20.08.2021

Финалният бюлетин ''Доброто от деня'' за тази седмица обединява четири истории и каузи за по-добър живот, както на птиците и животните, така и на хората в беда. В следващите редове ще ви разкажем за това как шест пеликана се радват на новия си дом, въпреки трайните увреждания, които остават, как да се включим като доброволци на горещата линия за пострадали от насилие, кои смели жени бранят животните в Африка и как технологиите помагат на птиците в България.

Шест спасени пеликана с трайни увреждания получават втори шанс за живот

В края на юни спасителна акция дава шанс за живот на 6 пеликана в язовирен район „Розов кладенец“. Трайните им увреждания и липса на част от крилете им ги лишава завинаги от възможността да полетят в дивото. Но за тях се намира добро решение. Сега птиците се радват на втория си дом в прохладните води на езерата на зоопарковете в Бургас и Варна.

В разгара на летния сезон четири къдроглави и два розови пеликана изпадат в беда в язовир Розов кладенец. За щастие тяхната болка не остава незабелязана и телефонен разговор сигнализира за проблема Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в Стара Загора. Ден по-късно екипът пристига на място и съвместно с НЕК Язовири и каскади успяват да уловят ранените птици. Пернатите вероятно са пострадали след буря, която е застигнала ятото по време на полет, в следствие на което те са претърпели травмите при сблъсък с далекопроводите над язовира.

Какво се случва с тях сега и защо е важна връзката между Спасителния център и зоопарковете научете ТУК.

Спри насилието - стани доброволец на горещата линия на "Асоциация Анимус"

Пандемията от COVID-19 увеличи драстично случаите на домашно насилие в България. Липсата на работа, финансовото затруднение, по-честата изолация в дома и тревожността са част от основните причинители на негативната статистика, според която насилието над жени се е увеличило с 80%. На фона на тези тревожни данни, страната ни все още не публикува официална статистика за проблема. Обществото научава само броя на починалите жени вследствие на токсични взаимотношения с насилника, при това най-често от медиите.

За да подобриш черната статистика и да запазиш живота на пострадалите от насилие и потенциално поставените в риск деца, жени, мъже и дори възрастни, можеш да се включиш активно в процеса на взаимопомощ. За целта можеш да се включиш като доброволец на горещата телефонна линия на "Асоциация Анимус".

Какви са задачите на един доброволец и на какви изисквания трябва да отговаря, за да кандидатства, вижте в статията.

Akashinga: Кои са смелите жени, които бранят дивите животни в Африка?

Този текст не е за феминизъм, но ще говори за силата на жените. Не прави разлика между традиционни и необичайни професии за момичета, но показва една професия, която събира в себе си опасност, сила и геройство, облечени в женски образ. Този текст разказва истории на жени, които са преминали през изпитания, които трудно бихме осъзнали истински; водени от инстинкта си да закрилят, те предпазват и съхраняват дивия живот на Африка, прекъсвайки порочни бракониерски практики. Запознайте се с "Akashinga" - "The Brave Ones" - Смелите!

Незаконният трафик на диви животни (и търгуването с техните части) е една от най-големите престъпни индустрии в света, а сред най-засегнатите видове са слон, носорог, тигър и горила, които се ловуват на практика "до изчезване". Според г-н Мандър, именно тези животни биха съхранили застрашените екосистеми. Мисията е трудна, тъй като бракониерите правят всичко възможно, за да ги убият - използват оръжия, примки и дори отрова, а в мотивите за престъплението, често пъти прозират бедност, глад и търсене на средства за оцеляване, което прави битката безмилостна.

На този фон през 2017 г.  Деймиън Мандър - ветеран от войната в Ирак и снайперист за специални операции за австралийските отбранителни сили - основава програмата „Akashinga - Nature Protected by Women“ - единствената в света група от жени, която защитава природни резервати.

Кави задачи изпълняват Akashinga и коя е движещата ги сила, научете ТУК.

Как технологиите в наблюдението помагат на птиците в България?

Напредването на технологиите подпомага значително орнитологията и дейностите по опазването на биоразнообразието в световен мащаб. В статията ще разгледаме два подхода, използвани от Българско дружество за защита на птиците, с цел изследване и обобщаване на информация за представители на птичия свят на България.

Първото документирано наблюдение на врабчова кукумявка на Витоша е факт 

Курсистите на БДЗП, които участват проекта „Граждани за природата“ надскочиха любознанието и дадоха своя реален научен принос в областта на орнитологията! Как? В края на 2020 г. и началото на 2021 г., участните в курсовете на дружеството реализираха "първото за природен парк Витоша документирано наблюдение на застрашената врабчова кукумявка", а през месец юли тази година, то е вече публикувано в научното списание Acta Zoologica Bulgarica.

За пръв път в страната се проследява полета на 10 малки кресливи орли

В началото на август дружеството постави 7 GPS-GSM предаватели на кресливи орли. Поставянето на устройствата, на вече 10 птици, е нова дейност за България и е важно за опазването и проучването на вида. Всеки маркиран орел е от гнездо, специално избрано измежду няколко защитени зони от Натура 2000 в югоизтната и североизточната част на страната.

Повече по двете теми свързани с птиците вижте ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара