Доброто от деня - 23.09.2021
След кратка пауза в средата на седмицата бюлетинът ни "Доброто от деня" се завръща, за да те зареди с позитивни новини и емоции. Исторически успехи в спортната аеробика, нова платформа за подкрепа на деца със специални образователни потребности и вдъхновяващ разказ на млада жена, спасена при раждането си преди 23 години. Всичко това и още много - в следващите редове!
Исторически успех! 4 титли за България от Европейското първенство по спортна аеробика
Страната ни постигна огромен успех на Европейското първенство по спортна аеробика, което се проведе в Пезаро, Италия. С представянето си родните състезатели заслужиха общо четири титли и така осигуриха на България първото място по брой златни медали в класирането по нации!
Българските състезатели по спортна аеробика отбелязаха исторически успех в Европейското първенство за мъже, жени, юноши и девойки, като достигнаха европейския връх в цели четири категории - "индивидуално - жени", "тройки" и "смесени двойки" както при жените и мъжете, така и при младежите.
Още за спортните постижения на родните състезатели ще научиш ТУК.
Фондация "За Доброто" дари таблети с детски приказки на столичната педиатрия
Фондация "За Доброто" дари десет таблета с безплатни приложения за детски приказки, филми и музика на столичната педиатрия "Проф. д-р Иван Митев". Устройствата са предназначени за децата пациенти на здравното заведение и целят да направят болничния им престой по-лек и безпроблемен.
Таблетите за децата ще бъдат съхранявани на рецепцията, откъдето родителите ще могат да ги взимат за временно ползване. С новите електронни устройства децата ще имат възможността да слушат песни и приказки, както и да гледат детски филми. Тези занимания ще им помагат да понасят боледуването по-леко и да изпълват престоя си в педиатрията с нормални за всяко дете неща като игрите и ученето.
Какво още включва дарението на фондацията и какви са бъдещите планове на кампанията "Приказка за оздравяване"? Отговора ще откриеш ТУК.
23 години по-късно: Жена, спасена при раждането си, направи дарение на университетска болница
23-годишна жена, спасена при раждането си в неонатологията в Плевен, направи дарение на университетската болница "Д-р Георги Странски". Благодарение на порасналата пациентка клиниката ще се сдобие с един от най-важните апарати, необходими за оцеляването на недоносени деца - в знак на признателност за втория шанс за живот, който жената е получила.
Самата дарителка е родена недоносена през 1998 г. в плевенската неонатология с тегло под един килограм и е отгледана от тогавашния екип на клиниката под ръководството на д-р Радосвета Росманова.
С вълнуващата история да допринесеш обратно към каузата, благодарение на която си жив, можеш да се запознаеш ТУК.
Хора, идеи и възможности от цял свят: Какво се случи на Тук-Там Кошер 2021?
На 9 септември 2021 г. се проведе третото издание на Тук-Там Кошер - глобално събитие за хора, идеи и възможности от цял свят. В него на място в Интер Експо Център се включиха над 1000 участници, а повече от 1500 се присъединиха онлайн от най-различни точки на света.
За историята и смисъла на Кошер ти разказахме повече в интервюто с Лилия Мерджанова, експерт комуникации в Тук-Там. Днес ти споделяме как премина Тук-Там Кошер 2021, какви са резултатите от него и с какво събитието успя да вдъхнови своите посетители.
Едно кипящо от енергия място, на което човек може да намери бизнес контакти и съмишленици, да чуе нови идеи или научи полезно умение, да се развие професионално, да се вдъхнови.
Повече за равносметката от Кошер 2021 ще прочетеш ТУК.
"Придвижвай се устойчиво, остани здрав": Отбелязваме Европейската седмица на мобилността
От 16 до 22 септември 2021 г. се провежда Европейската седмица на мобилността под надслов "Придвижвай се устойчиво, остани здрав". В нея взимат участие 3000 града от над 50 страни, в които се организират най-различни кампании за популяризиране на екологичните транспортни алтернативи в градска среда. Събития по случай Европейската седмица на мобилността са планирани и в няколко градове в България.
Инициативата предлага на гражданите възможността да изследват ролята на мобилността в своето всекидневие, като изпробват различни зелени начини на придвижване в града. През 2021 г. се провежда двадесетото юбилейно издание на Европейската седмица на мобилността.
У нас в кампанията се включват общо 17 общини и градове - Асеновград, Баните, Банско, Белослав, Бургас, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Дряново, Павликени, Плевен, Русе, Сандански, София, Стара Загора, Стражица и Търговище. Те отбелязват европейската инициатива с разнообразни събития и конкурси, насърчаващи физическата активност и употребата на алтернативен транспорт.
ТУК ще научиш повече за събитията в рамките на Европейската седмица на мобилността.
Платформата на УНИЦЕФ "Подкрепи ме": "Да се уверим, че нито едно дете не е забравено!"
С началото на новата учебна година УНИЦЕФ дава старт на първата в България онлайн платформа за подкрепа на деца със специални образователни потребности. Обучителното интернет пространство се нарича "Подкрепи ме" и предлага библиотека с безплатни образователни и терапевтични ресурси, достъпни за всички деца, учители и родители, които се нуждаят от тях.
Целта на "Подкрепи ме" е да разшири възможностите на децата със специални образователни потребности (СОП) да получат допълнителна подкрепа в своето обучение, независимо в коя част от страната живеят. Според инициаторите подобна помощ е още по-належаща както за самите деца, така и за техните учители, родители и специалисти с оглед на епидемичната обстановка през последната година и половина.
Затова създателите на "Подкрепи ме" предоставят безплатно видео обучителни материали и ресурси за деца със СОП, разработени от учители и специалисти в сферата. Безплатните помощни ресурси в сайта са разделени на обучителни и терапевтични, като част от тях са публично достъпни, а други изискват подаване на заявление от страна на родителя.
Още за платформата "Подкрепи ме" те очаква ТУК.
Александър Куманов за подкастите, младежката работа и властта на гражданите
С риск да се намръщи, четейки това, за Александър Куманов е редно да се каже, че е един от доайените на младежкото овластяване в България. През последното десетилетие той е посял ентусиазъм и стремеж към включване, израстване и младежки активизъм у хиляди млади българи чрез дейността си във форум "КЛЮЧ" и фондация 42, През последните години Сашо, както го наричат приятелите, адаптира работата си към вълнуващи съвременни формати като Канал 4, за който вече ти разказахме, и КЛЮЧ Unplugged, част от проект "Каузи с глас и лице", реализиран от Фондация "Дарик" в партньорство с Фондация "Четиридесет и две" и с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани www.activecitizensfund.bg. Основната цел на проекта е да се запознае обществеността с хората, които работят в граждански организации, да разбере какво стои зад усилията им, каква е мотивацията им и какви са успехите им.
Интервюто с Александър Куманов можеш да прочетеш ТУК.