Доброто от деня - 25.08.2021
Бележим средата на седмицата с разнообразен микс от истории за доброто, пристигащи изцяло от границите на България. В рубриката ''Доброто от деня'' днес ще прочетем: как варненски отбор по баскетбол на колички стана шампион в международен турнир, каква иновация свързана със спорта и ученето създадоха ученици от Шумен, кои три позитивни новини свързани със здравето трябва да научим, какво гласи приетият Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа, кой е авторът на нестандартната галерия на скалите в Приморско и каква сума събра благотворителен концерт в Добрич за създаването на център за специални деца.
„Черно море - Тича“ стана шампион в Международния турнир по баскетбол на колички във Варна
„Черно море – Тича“ стана големият победител в Международния турнир по баскетбол на колички във Варна. Българският отбор разгроми румънския тим ''Брашов'' с 64:17, а след това надви умело турския отбор ''Айдън'' с 57:46.
Турнирът е сред най-старите международни прояви на този спорт у нас. Деветото издание на надпреварата се проведе в морската столица на 21-ви август в зала "Христо Борисов". Организатори на събитието са спортен клуб за хора с увреждания „Черно море - Никея'' с подкрепата на Община Варна, Българската параолимпийска асоциация и Министерството на младежта и спорта.
Повече за турнира и самия спорт научете в статията.
Младежи от Шумен създадоха стол, с който да спортуват, докато учат
Учениците от клуба по роботика на СУ "Панайот Волов" в гр. Шумен създадоха стол с педали, който позволява на младите хора да спортуват, докато прекарват време пред компютъра. С това изобретателите се стремят да разрешат проблема с недостатъчната физическа активност при подрастващите. Иновативният уред ще позволи на учениците както да се грижат по-добре за здравето си, така и да произвеждат собствена енергия, с която да зареждат телефона си - и всичко това, докато залягат над учебниците, за да се подготвят за следващия изпит.
Един от най-често срещаните проблеми при подрастващите в България и по света е хроничната липса на физическа активност. Проучвания показват, че децата и младежите между 5 и 18 години трябва да спортуват по един час на ден. В същото време доклад на Световната здравна организация от 2019 г. сочи, че 81% от хората в тази възрастова група не следват този принцип и не покриват необходимата дневна доза физическо натоварване.
Това е притеснителна тенденция в световен мащаб, а през последните месеци тя е забелязана и от децата от клуба по роботика на СУ "Панайот Волов" в град Шумен. Те провеждат анкета сред съучениците си, от която става ясно, че липсата на физическа активност според тях се дължи най-вече на дългите часове, прекарани пред компютъра, съчетани с недостатъчната мотивация да спортуват.
Какъв е пътят към реализацията на проекта и каква тяхната визията им за бъдещето, научете ТУК.
Добрите здравни новини: Безплатни прегледи, център за психична грижа и детска болнична библиотека
През последната година и половина започнахме да обвързваме думата "здравеопазване" с предимно негативни събития и асоциации. Коронавирусната пандемия ни разказа редица тъжни истории, но въпреки това все още успяваме да открием позитивното и човешкото в здравната система у нас. Доказателство за това са три добри новини от изминалата седмица, с които ще те запознаем в следващите редове.
В Стара Загора ще се проведат безплатни прегледи за псориазиз
Наскоро научихме, че многопрофилната болница в Перник предлага безплатни скринингови изследвания за остеопороза. Подобни прегледи, открити за всички пациенти, страдащи от псориазис, ще се проведат и в Стара Загора. Инициативата се осъществява по проект "Кажи НЕ на страха, попитай специалист", зад който стои Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания.
В Ловеч ще бъде открит Център за грижа за лица с психични разстройства
По проект на Община Ловеч в града ще бъде разкрит нов Център за грижа за лица с психични разстройства по оперативна програма "Региони в растеж". За целта е изградена, оборудвана и обзаведена специализирана материално-техническа база, в която центърът ще развива дейността си и ще предоставя необходимите социални услуги на хората, които се нуждаят от тях.
Младоженци дариха детски книжки на болницата в Елин Пелин
Завършваме с една щастлива новина от град Елин Пелин. За сватбата си там младоженците Ани и Мартин Горчеви решават да предложат на гостите си да им подарят детски книжки вместо букети с цветя. Така двамата събират редица любими на малчуганите заглавия, сред които "Патиланско царство", "Български народни приказки", "Приказки на братя Грим" и много други.
Повече за трите добри новини на здравна тематика, прочетете ТУК.
Вече имаме Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа!
Един от най-големите природозащитни успехи в страната ни е утвърденият Националния план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа (2021 – 2030). На 02.08.2021г. в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) бе приет планът, който е разработен от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Документът се явява като дългосрочно решение на един от големите проблеми на дивия живот, както в България, така и по света, тъй като отровите поставят под заплаха стотици животни, включително и застрашени от изчезване видове. Ура за биоразнообразието на България!
Цялата информация по темата вижте в материала.
Нестандартна галерия на открито краси скалните брегове на Приморско
Над 300 необичайни картини красят скалите на брега на Приморско. Любопитната галерия е дело на пловдивския художник Стойчо Гагъмов, който иска да възкреси спомените за позабравените герои, дали много за България и света.
Ликовете на възрожденци и революционери, класици от литературата и оперни легенди наблюдават преминаващите български и чуждестранни туристи и оставят спомен за себе си дълго. За идеята артистът среща подкрепа от общината, която му подсигурява боите. Сега той се надява да бъде назначен като поддръжка на крайбрежната алея, за да продължава да твори и да запази нарисуваното до момента.
Преди години Гагъмов се премества в морския град, за да бъде спасител на плажа. Така той упражнява професията цели 24 години и винаги помага на хората в нужда, но не забравя рисуването, дар от дядо си, който навремето е украсявал файтоните в родния му Асеновград.
Как са изглеждали скалите преди появата на галерията и къде другаде можем да видим творби на Гагъмов, научете ТУК.
Благотворителен концерт в Добрич събра 5000 лева за създаването на център за специални деца
Благотворителен концерт и фотоизложба в Добрич успяха да съберат близо 5000 лева в името на една добра кауза! Така стотици жители и гости на града подкрепиха идеята за изграждане на център и зала за игри и спорт за децата със специални потребности в града и околностите, където те да могат да се забавляват, да спортуват и да бъдат обучавани.
Събитието под надслов „И ние можем! Дайте ни шанс!“ се проведе на 12 август на сцената на Летния театър в Добрич. Организатори на културното мероприятие са 20 майки на деца със специални нужди от сдружението „Ние 2020“ в Добрич. Всички те работят за реализирането на инициативата повече от една година.
Кой взе участие в събитието и колко са събраните средства за каузата към момента, вижте в статията.