Успелите

Вече имаме Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа!

Един от най-големите природозащитни успехи в страната ни е утвърденият Националния план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа (2021 – 2030). На 02.08.2021г. в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) бе приет планът, който е разработен от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Документът се явява като дългосрочно решение на един от големите проблеми на дивия живот, както в България, така и по света, тъй като отровите поставят под заплаха стотици животни, включително и застрашени от изчезване видове. Ура за биоразнообразието на България!

Само допреди седмици в България отсъстваше документ, който да предпазва дивите животни от отрови, въпреки че страната ни е с важно значение за биоразнообразието на Европа и се явяваме ключов балкански играч в битката за оцеляване на лешоядите в света. Спрямо закона - на национално, европейско и глобално ниво - използването на отровни капани в природата е забранено, тъй като е заплаха за голям брой животински видове. Отровите представляват и една от главните причини за драстичното намаляване и почти изчезването на лешоядите, които, според данни на БДЗП, са най-застрашената група птици в света.

Следва кратка хронология, в която ще проследим пътя на БДЗП до успеха - утвърден Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа.

  • Ноември 2019 г. Дружеството организира "работна среща със заинтересовани страни". Срещата се случва в рамките на два проекта - „Опазване на черните и белоглавите лешояди в Родопите“ и „Опазване на египетския лешояд по миграционния му път“, и има за цел да разработи Национален план за борба с отровите.
  • Май 2020 г. На бял свят се появява "първата чернова" на стратегията, която е подложена на публична консултация за период от един месец.
  • Август 2020 г. На база проведената публична консултация, БДЗП редактира плана и го предава на МОСВ.
  • 6-ти юли 2021 г. Националния съвет по биологично разнообразие провежда заседание, на което разглежда и одобрява втория вариант на документа.
  • 12-ти юли 2021 г. За утвърждаване е предадена финалната версия на Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа

Планът предоставя научно обоснована, правно издържана, функционално и финансово обезпечена и устойчива система за организация на работа, контрол, взаимодействие и оперативност на основните държавни институции, НПО и други заинтересовани страни по проблема с нежеланото вредно въздействие на отровите върху биоразнообразието.

Из bdzp.org

Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа обединява 5 оперативни цели и 39 дейности, които биха решили проблема с използването на отрови за примамка на диви животни. Един от фокусите за работа е премахването на стари запаси от препарати за растителна защита. Според БДЗП "това е един от най-належащите за решаване проблеми в нашата страна, с голямо значение и за човешкото здраве".

Друга посока, в която ще бъдат предприети стъпки, е създаването на "антиотровни екипи с кучета", които да търсят отрови в природата, преди да има нещастен случай. Към настоящия момент, в страната има един единствен кучешки екип, който води борбата с отровите и той е на БДЗП.

В планът са включени и дейности за подобряване на базата и персонала, които откриват, изследват и анализират незаконно използване на отрови, в т.ч. и "специализирана и акредитирана токсикологична лаборатория и обучаване на персонал с нужната експертиза". Освен надграждане на заетите в областта се предвижда и "инкриминиране на залагането на отровни примамки в Наказателния кодекс, режимите на внос, продажба и разпространение на препаратите за растителна защита и други потенциално опасни вещества".

Браво на БДЗП, които ни показаха за пореден път, че успехите идват, когато действаме, когато сме постоянни и приемаме градивна критика. Благодарение на дружеството дивият живот в България ще бъде защитен от отрови. Ще завърша с контекст от Балканския полуостров, необходим ни не за да се потупаме гордо по-рамото и да се надсмеем над останалите, а за да покажем, че невинаги и навсякъде сме последни. От балканските държави, единствено Гърция разполага със стратегия за борбата с отрови, а в Албания и Северна Македония документите все още се разглеждат от съответните власти. Ура за биоразнообразието на България!

Заглавна снимка: news.bg

Информация и снимки: bdzp.org

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара