Доброто от деня - 26.08.2021
Под шапката на бюлетина ''Доброто от деня'' днес ще прочетем за цели седем позитивни новини от България и целия свят. В рубриката ще научим кои са имената на българските медалисти в Международно математическо състезание, какво представлява жива библиотека, къде ще има безплатен тур с разкази за емблематични часовници, как изкуството може да помогне на природата, какво да очакваме от Локум фест, на кой град посветиха филми ученици и студенти и как можем да станем доброволци при бедствия и аварии.
Диамантено отличие, титла "легенда" и десетки медали за състезателите ни в World Mathematics Invitational
Състезанията и олимпиадите за ученици от България и света не спират дори в разгара на лятната ваканция. През изминалата седмица в Стара Загора се проведе финалът на Тайванската математическа олимпиада World Mathematics Invitational, който приключи с десетки медали за родните състезатели. Кои от математиците ни се представиха на най-високо ниво и какви отличия заслужиха? Ще научиш в следващите редове.
Във финала на олимпиадата WMI страната ни бе представена от талантливи ученици от София, Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора, Русе, Шумен, Ямбол и Сливен. Те се класираха за решаващия кръг след квалификационно състезание за математици от подготвителен до 12. клас, в което бяха изправени пред предизвикателството да решат 25 различни задачи за по-малко от час и половина. Както в квалификационния, така и във финалния кръг на олимпиадата представителите на България се конкурираха със свои връстници от Русия, Китай, САЩ, Хонг Конг, Сингапур, Тайланд, Бразилия и редица други държави.
Родните математици с лекота преодоляха голяма част от тази конкуренция и завоюваха общо 34 отличия - диамантени, златни, сребърни и бронзови, както и няколко допълнителни награди за достойно представяне.
Кои са имената на българските медалисти ще научите от статията.
"Не съдете за книга по корицата" и първата Жива библиотека във Велико Търново
“Красотата на културните различия” или “The Beauty of Cultural Diversities” беше темата на първата Жива библиотека във Велико Търново, която се проведе в неделния 22-ри август. Събитието си постави за цел да подбере личности с различни истории, хора от разнообразни култури, които обаче живеят в България; а след като ги събра, в личен разговор всеки "читател" успя да усети културното многообразие по свой начин.
Живата библиотека във Велико Търново се роди в резултат от колаборация между CVS-Bulgaria и Пространство за социални и културни събития ТАМ и е част от кампанията на CCIVS - #RaisingPeace. Събитието разкри единадесет "живи книги" на своите "читатели" и се проведе под мотото "Не съдете за книга по корицата". В рамките на около два часа, 11 личности потопиха читателите-слушатели в личните си истории за интеграция и приобщаване, в своята култура и разказаха за ситуации, в които са били дискриминирани.
Повече за събитието с живи книги прочетете ТУК.
Безплатна обиколка в Стара Загора връща стрелките на часовниците 100 години назад
В последния уикенд на месеца (28 и 29 август) връщаме стрелките със 100 години назад с помощта на безплатния тур в Стара Загора, който има да ни разкаже за вълнуващата история на градските часовници. Обиколката ще започне 9:30 часа като началната спирка на завладяващото пътешествие е Туристически информационен център.
Общо осем градски часовника отмерват времето в Стара Загора, а най-старият от тях е слънчев и се е намирал пред манастира в парк "Аязмото". Друг любопитен факт е, че огледалният вход на Регионалния исторически музей е направен във вид на слънчев часовник. Тези и още вълнуващи истории ще научите по време на тура, воден от градския изследовател и доктор по социална антропология Мария Славчева. По време на обиколката тя ще разкаже факти и събития свързани с часовниците в Стара Загора, каква е тайната на точното време и повече за живота на известните местни часовникари. Магията на времето в отминалото столетие ще завърши пред емблематичния часовник на Държавен куклен театър.
Как да се запишете в историческата разходка прочетете в материала.
Изкуство с мисъл за природата: Как подводен музей в Италия се бори с незаконното тралене
Проблемът с нелегалното тралене (метод за промишлен риболов, състоящ се в активното теглене на специална риболовна мрежа - трал - от една или няколко лодки) е пагубен за подводния свят и неговото биоразнообразие - както в България, така и по целия свят. Един италиански рибар обаче намира елегантно и красиво решение.
60-годишният Паоло Фанчули стои зад подводния музей на дъното на Средиземно море, който не само предлага на гмуркачите ентисуасти да разгледат прекрасни мраморни произведения на изкуството, но и със своите скулптури спира мрежите на тралещите кораби и спасява морската екосистема.
Каква е неговата история и защо взима нестандартното решение за справяне с проблема ще научите ТУК.
Музикалният Локум Фест 2021 ще подкрепи талантливи младежи без родители
За седма поредна година в Бургас ще се проведе ъндърграунд музикалното събитие Локум Фест. Фестивалът е с благотворителен характер и се организира изцяло на доброволчески начала, като тазгодишните приходи от входните билети ще бъдат дарени на каузата "Готови за успех" в подкрепа на младежи без родители.
Фестивалът ще се проведе в рамките на две вечери - 27 и 28 август - с начален час 18:00 ч., а мястото е вътрешният двор на Културен дом "НХК". С приходите от входните билети на 27 и 28 август организаторите на Локум Фест 2021 ще подкрепят каузата "Готови за успех". Тя представлява стипендиантска програма, насочена към талантливи млади хора без родители. Даренията се отпускат под формата на стипендии, които се присъждат за отличен успех и изключителни образователни постижения.
Изпълненията на кои групи ще можем да чуем на живо в морския град, вижте в статията.
Ученици и студенти създадоха поредица от филми за град Варна
Младежи от Варна станаха автори на поредица забавни и образователни филми, посветени на морската столица Варна. Инициативата се осъществява по проект на име "Град, целунат от морето - Youth Street" и е свързан с честванията по случай 100-годишнината от обявяването на Варна за курортен град.
В рамките на проекта варненските ученици и студенти влязоха в ролите на актьори, режисьори и сценаристи при планирането и заснемането на десет тематични ленти, които представят културния, архитектурния и историческия дух на морската столица на България. Работата на младежите ще бъде включена в новото онлайн информационно издание Youth Street - Varna, което ще се поддържа с усилията на ученици и студенти с интерес към журналистиката.
Какъв брой филми създадоха младежите и къде ще можем да ги гледаме, вижте ТУК.
Как да станеш (добре подготвен) доброволец и да помагаш при природни бедствия и аварии?
Високи температури, суха растителност, вятър, недостатъчни дъждове и човешки грешки - миксът от тези фактори ежедневно водят до разрастване на пожари, които често достигат особено опасни размери и могат да унищожат за отрицателно време не само гори, но и цели къщи в близост до тях. Трагедиите понякога взимат и жертви - хора и животни бягат от опасните пламъци към пътя на спасението, но не винаги съдбата е на тяхна страна.
За щастие голяма част от пожарите все пак биват успешно овладявани от опитните пожарникари и горските служители, които застават редом до тях срещу опасността. Но екипите страдат от огромен дефицит на кадри и тяхната работа е силно затруднена. Тук идва и възможността да вземем активно участие в акциите в ролята на доброволци.
През изминалите месеци към редиците на огнеборците се включиха и множество доброволци. Голяма част от тях обаче нямат нужната екипировка и подготовка. В тази връзка трябва да знаем, че всъщност в България съществуват структури, в които всеки доброволец може да получи напълно безплатно адекватно обучение за реакция при пожари, бедствия и аварии, и подходяща екипировка за спасителните акции.
Наименованието на тези стуктури е Доброволно спасителни формирования за реакция при пожари, бедствия и аварии и те са част от общинските дейности. В страната от 265 общини, 238 могат да се похвалят с наличието на такова формирование. Към момента почти във всяка община набират още доброволци, а на места те са крайно недостатъчни и всеки нов член е добре дошъл.
Как да станеш доброволец и на какви условия трябва да отговаряш, за да се включиш към безплатните обучения на формированията, виж ТУК.