Доброто от деня - 26.11.2021
В днешния бюлетин на "Доброто от деня" ще ви срещнем с българската писателка Здравка Евтимова и развитието на иновативния метод за справяне с тормоза в училище - БОТкрепа. Също така ще ви представим и героите, организирали дарителската инициатива за подпомагане на пострадалите от пожара в с. Рояк, както и новото отличие на българския национален отбор по естетическа гимнастика за жени и девойки. Накрая, но не на последно място, екипът на Успелите се присъединява към отбелязването на Международния ден за елиминиране на насилието над жени като взема участие в организирания протест на 25.11 от 18:30 ч. пред Съдебната палата в София.
Именно на каузата за борба срещу системното насилие над жени, Успелите посвещават откриването на "Тебешир" - новият онлайн магазин на Успелите.бг, в който вече те очаква водещият ни продукт с дизайн "Мястото на жената е, където си поиска". Защото нашият екип силно вярва в правото на жената сама да взима решенията за начина си на живот, както и в свободата ѝ да прави тези избори в безопасна среда без насилие и посегателства.
Здравка Евтимова: За мен писането е двигател, пътека, която ме извежда на свобода
Здравка Евтимова е българска писателка и преводачка, родена в град Перник. Разказите на Здравка Евтимова са издадени в над 32 страни по света. А през 2015 г. разказът ѝ „Кръв от къртица“ беше включен в учебниците по английски език за гимназиалния курс в Дания. През 2019 г. същият разказ беше включен в учебник за прогимназиите в САЩ.
Произведенията ѝ печелят признания на световни конкурси, г-жа Евтимова е носител и на множество български и международни награди, като Националната награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос в книжовната култура и Националната награда „Блага Димитрова“ за произведение на морално-етична тема, писано от жена.
В момента Здравка Евтимова е председател на ПЕН – Център България. И това е само малка част от богатата и вдъхновяваща творческа биография на Здравка Евтимова.
Повече за срещата на Успелите със Здравка Евтимова може да прочетете ТУК.
Нито една повече. Защото дори една е прекалено много
"Нито една повече". Под този лозунг за трета поредна година на днешния 25 ноември ще се проведе протест, посветен на Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените. На тази кауза посвещаваме и откриването на "Тебешир" - новият онлайн магазин на Успелите.бг, в който вече те очаква водещият ни продукт с дизайн "Мястото на жената е, където си поиска". Защото нашият екип силно вярва в правото на жената сама да взима решенията за начина си на живот, както и в свободата ѝ да прави тези избори в безопасна среда без насилие и посегателства.
Мястото ми е Тук! И Сега! За да бъде "моето" или "твоето" място, трябва да се чувстваш подкрепяна, обичана, добре, пълноценно, "просто на място"! - споделя Габриела Трендафилова.
Международният ден за елиминиране на насилието срещу жените е инициатива на ООН за противодействие на насилието срещу жени, която води началото си от 1999 г. Денят се отбелязва на 25 ноември и е повод неправителствените организации и активистите навсякъде по света ежегодно да организират събития и дейности за повишаването на общественото внимание по проблема с домашното и сексуалното насилие.
До този момент през 2021 г. най-малко 15 жени в България са изгубили живота си от ръката на свой партньор или друг близък човек. За съжаление Министерството на вътрешните работи не води официална статистика за жертвите на тези посегателства и се налага данните за нея да се събират от медии и неправителствени организации. В България още не са изградени кризисни и консултативни центрове за жертвите на домашно и сексуално насилие във всяка административна област. Няма и адекватни политики за превенция на насилието, а само наказания за онези, които вече са извършили непоправимото.
Защото мястото ни е там, където можем да променим нещата към по-добро.
Повече за Международния ден за елиминация на насилието над жени и откриването на новия магазин на Успелите - Тебешир може да прочетете ТУК.
Българският отбор по естетическа гимнастика спечели бронзов медал на Световното първенство
България спечели бронзов медал в отборното състезание при жените на световно първенство по естетическа гимнастика в Хелзинки, Финландия. В първенството взеха участие общо 51 отбора от 15 държави като на първо място се класираха отборите на Русия, а на второ - среброто бе спечелено от отбора на Финландия.
Въпреки оспорваната надпревара, българският отбор успя да спечели бронзовия медал и да затвърди позицията на страната на международната сцена на естетическата гимнастика.
Момичетата са изключително силни и подготвени за свяка ситуация. Трябваше да се справят с много лоши условия в залата. Аз не съм получила от нито едно момиче оплакване за това, че бяха на миносови температури и загравяха на лед - споделя Елена Дукова пред БНР
Повече за постиженията на националните отбори по естетическа гимнастика за жени и девойки може да прочетете ТУК.
Дарителска акция за пострадалите от пожара в дома за възрастни в с. Рояк
В силистренското село Шуменци е организирана дарителска акция за пострадалите от пожара в дома за възрастни в с. Рояк. Организатори на акцията са свещеникът Михаил Михайлов и съпругата му презвитера Калина Михайлова. Събират се предимно дрехи и спално бельо, чорапи, но има желаещи и за парични дарения.
След като разбира за инцидента презвитера Калина Михайлова пише пост в социалните мрежи. Реакциите от страна на приятелите ѝ не закъсняват и те се отзовават на дарителската акция.
Повече за дарителската инициатива може да прочетете ТУК.
Бот помага на деца, родители и учители да се справят с тормоза в училище
Фондация “Бъдеще перфектно", в сътрудничество с УНИЦЕФ България, стартира Viber бот за превенция на насилието в училищата, помагайки на ученици, учители и родители.
От Министерството на образованието и науката съобщават, че ботът е насочен основно към ученици над 13 години, родителите и учителите. В БОТкрепа те могат да намерят съвети, отнасящи се до безопасността в училище и в интернет пространството, както и контакти за спешни случай, ако станат обект на тормоз или пък свидетели на такова деяние. Друга опция, която ботът предлага, е запознаване на родителите с първите признаци на тормоз, като им дава и съвети как да разберат, ако детето им тормози връстниците си. Учителите могат да открият идеи за допълнителни занимания в клас с цел превенция и насоки за разговори с родителите и учениците при случай на тормоз или насилие.
"Проблемът с физическия, психическия и онлайн тормоз сред учениците става все по-тревожен, особено в условията на глобалната пандемия“, заяви Саня Саранович, замесник-представител на УНИЦЕФ в България.
Повече за иновативния метод за справяне с тормоза в училище може да прочетет ТУК.