Доброто от деня - 29.10.2021
И днес бюлетинът ни "Доброто от деня" е тук, за да те зареди с позитивни емоции и вдъхновение. В следващите редове ти представяме спортни и здравни постижения, запознаваме те с две вълнуващи екологични инициативи от Лондон и Мексико и ти разказваме историята на иновативната фабрика за биоразградими чаши на Cupffee.
България се класира на трето място в Международен турнир по крикет в Малта
Националният ни отбор по крикет при мъжете завърши на трето място в престижния международен турнир T 20 Valletta Cup в Малта. Финалният оспорван двубой с Гибралтар приключи с победната точка за България в последната топка от мача.
С най-добро батиране се отличиха Христо Лаков, Ишан Де Силва и Кевин Дсуза, като последният отбеляза и решаващия рън. Националите ни се представиха отлично срещу своите съперници в турнира и показаха завидно спортмество, с което заслужиха и специалната награда на шампионата - Spirit of Cricket Award.
Още за вълнуващото спортно постижение можеш да научиш ТУК.
Стара електроника срещу бира или отпадък срещу храна - как световните столици се справят с боклука?
Лондонският пъб Trade-Inn приема стари смартфони и други ненужни електронни устройства, като начин на плащане за храни и напитки. Междувременно в Мексико започва кампания за размяна на храна срещу боклук, която се провежда на бартерния пазар.
Всеки може да предаде електронни вещи, които вече не използва в лондонски пъб. Той приема над 14 хил. вида употребявани устойства, с подкрепата на компанията Spring, която разполага с повече от 1000 електронни машини за събиране на отпадъци в страната. Така старата техника се преработва и може да се преизползва в бъдеще.
Според данни на представителите на организацията до 2024 г., Великобритания може да стане първата държава в света по отношение на генерирането на технологични отпадъци, като измести от лидерското място Норвегия. Приблизителното количество изхвърляни електронни устройства на Острова е 1.6 млн. тона, чиито разходи биха били достатъчни за закупуването на осем пинти (над 4.5 литра) бира от всеки британец.
С интересните екологични инициативи в Лондон и Мексико ще се запознаеш ТУК.
Първата в Европа иновативна фабрика за биоразградими чаши отвори врати край Пловдив
В Пловдив бе открита първата иновативна фабрика в Европа за производство на биоразградими чаши за кафе! Съоръжението се намира в индycтpиaлнa зoнa „Tpaĸия“ и е собственост на българската фиpмa пpoизвoдитeл, peгиcтpиpaнaтa в Града на тепетата - „Kъпфи“ OOД.
Преди време ви разказахме за един различен продукт с мисия за намаляване на пластмасата в света - ядливата чаша за кафе. Сега неговите създатели стартираха автоматизирано производство в покрайнините на Пловдив, където вече 30 души намират своето ново работно място, а скоро техният брой ще се увеличи на 70. Към момента капацитетът на фабриката е близо 2,5 милиона ядливи чашки месечно, идеята е през следващите 5 години да достигне до 10 милиона бройки. В производството се използват съвременни машини, а планът е изцяло частната инвестиция за старта да възвърне себестойността си за период до 5 години.
За никого не е тайна, че производството на пластмасови чашки в ЕС от тази година е забранено, а една еднократна такава се разгражда за повече от 400 години. В тази връзка българската ядлива чаша намира своето приложение в целия свят, като към момента продуктът се предлага в повече от 30 пазара на шест континента! Така реално 95% от производството е договорено за износ, а в България на този етап чашките могат да се закупят от верига магазини Lidl или директно от производителя.
Повече за историята на Cupffee можеш да прочетеш ТУК.
Три жени и бебе получиха втори шанс за живот след сплит трансплантация
Четири трансплантации - три в болница "Лозенец" и една във Военномедицинска акамедия в столицата - бяха извършени успешно през изминалите дни. Благодарение на донорска ситуация, реализирана от екип на УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив, три жени и 7-месечно бебе получиха нов шанс за живот.
На 26 октомври в МБАЛ "Лозенец" са извършени две бъбречни трансплантации на жени на 25 г. и 39 г. Впоследствие чрез сплит чернодробна трансплантация втори шанс за живот получават още 27-годишна жена във ВМА и бебе на 7 месеца - отново в болница "Лозенец".
ТУК ти разказваме още за четирите трансплантации.