Успелите

Стара електроника срещу бира или отпадък срещу храна - как световните столици се справят с боклука?

Лондонският пъб Trade-Inn приема стари смартфони и други ненужни електронни устройства като начин на плащане за храни и напитки. Междувременно в Мексико започва кампания за размяна на храна срещу боклук, която се провежда на бартерния пазар.

Всеки може да предаде електронни вещи, които вече не използва, в лондонски пъб. Той приема над 14 хил. вида употребявани устойства с подкрепата на компанията Spring, която разполага с повече от 1000 електронни машини за събиране на отпадъци в страната. Така старата техника се преработва и може да се преизползва в бъдеще.

Според данни на представителите на организацията до 2024 г. Великобритания може да стане първата държава в света по отношение на генерирането на технологични отпадъци, като измести от лидерското място Норвегия. Приблизителното количество изхвърляни електронни устройства на Острова е 1.6 млн. тона, чиито разходи биха били достатъчни за закупуването на осем пинти (над 4.5 литра) бира от всеки британец.

Към този момент във Великобритания излишните електронни устройства се изхвърлят или изгарят, което вреди на околната среда. Според проучване на Комитет за одит на околната среда на Острова всяко домакинство разполага с поне 20 ненужни устройства.

Междувременно друга интересна инициатива идва от Мексико и бартерния пазар, където боклуците се обменят за храна. Идеята е разработена от Министерството на околната среда, чиято основна цел е да се повиши осведомеността сред населението относно проблема с градските отпадъци и необходимостта едновременно да рециклират и генерират по-малко боклук. Всеки ден столицата изхвърля повече от 12 000 тона отпадъци, като голяма част се добива от хранителни продукти. 

Всеки желаещ е поканен да отиде на този пазар и да депонира рециклируеми отпадъци (хартия, стъкло, картон, алуминиеви кутии, PET и Tetrapack), разделени и чисти. След като отпадъкът бъде оценен, участниците получават „зелени точки“, които по-късно могат да разменят за свежи продукти, предлагани от земеделските производители на кооперация „Тиера Нуева“.

Така тази програма постига не една, а цели три цели: повишаване на осведомеността за проблемите с боклука, насърчаване на рециклирането и подкрепа на местните земеделски производители. 

Тези инициативи са пример, който следва да бъде приложен и в други столици по света, където е необходимо да се насърчава културата на рециклиране и да се повишава осведомеността за излишните отпадъци, генерирани от нашето общество.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара