Доброто от деня - 30.08.2021
Рубриката ни ''Доброто от деня" дава слънчев старт на седмицата напук на мрачното време навън. Усмихнат облак донася цели 6 статии, които заслужават вашето внимание, ако искате да започнете деня с добро настроение. Нека голямото четене започне сега!
Министерски съвет забранява вноса на отпадъци за горене и депониране
Следващата седмица Министерски съвет ще приеме решение, с което ще се забрани вносът на отпадъци с код 191212 за горене или депониране в България. Това стана ясно от изявление на служебния министър на околната среда и водите Асен Личев по време на парламентарно изслушване.
Забраната се предлага на основание Закона за управление на отпадъците и е свързана с конкретните мерки, заложени в Националния план за управление на отпадъците за периода 2021-2028 г. Планът съдържа юридически основания да се предприемат мерки срещу вноса на смесения отпадък, който не е подходящ за горене, а само за депониране.
Очакваното решение на МС ще засегне отпадъци, попадащи в категория неопасни. Най-често те са получени в процеса на механично третиране на смесени битови отпадъци.
Повече за екологичната тема ще научите в статията.
Единствената заешка организация у нас помага на пухчовци в беда, намира им нов дом и се нуждае от нашата помощ
От 2020 година насам сдружение “Бъни Рескю България” има една единствена мисия - да помага на косматковци попаднали в животозастрашаваща ситуация. И успява да я осъществява ежедневно, без почивен ден - за период от 24 месеца през организацията преминават над 100 зайчета в беда!
Членовете на дружеството са сърцати доброволци, които отделят от свободното си време, за да осъществяват успешно спасителни акции и да намират нови постоянни или временни домове за зайчетата, където те да получават адекватна грижа след задължително ветеринарно посещение.
За огромно съжаление единствената заешка организация в България не получава финансиране от никаква институция, било то държавна или частна. За да продължат успешно своята дейност от сдружението организират благотворителен онлайн базар с хендмейд красоти.
Повече за каузата на “Бъни Рескю България” и базара в помощ на дружеството, ще научите от интервюто с тях.
Как родопска крайпътна чешма се превърна в планинска библиотека
Ах, Родопи! Сигурна съм, че всеки минал от там, вкусил от магията на това любимо място, не би забравил чудните чупки на склоновете, свежия въздух, историята, музиката, архитектурата... всичко би запомнил. Трудно бихме останали гладни в този регион, защото родопската кухня е богата на вкусове; или пък жадни, тъй като за местните изграждането (и поддържането!) на чешми е традиция. А сега нека разгледаме една впечатляващата трансформация на една крайпътна чешма в библиотека. Да!
Обогатяването на чешмата с книги започва внезапно в един летен ден на август (тази година). В онзи ден от осмия месец на 2021 г., Ваклин Юруков преминава покрай чешмата, забелязва книгите и решава да развие идеята. Да, толкова бързо! В интервю за Дарик радио, г-н Юруков споделя, че първоначално е открил 8 книги, което го провокира да предприеме следващи стъпки. Следва създаване на страницата "Чешмата с книгите" във Facebook и нови 100 заглавия в "импровизираната библиотека", ангажират се повече хора, които носят книги, или взимат други, за да ги четат.
От кого намира подкрепа в начинанието Юруков, къде се намира природната библиотека и какво предстои оттук нататък, ще научите ТУК.
"Те не могат да видят бъдещето си": Афганистанската графити художничка, която дава глас на жените
Преди години една млада художничка от Афганистан решава да се обърне към уличното изкуство и започва да прави графити. Така тя става първата жена графити артист в мюсюлманската страна. Името ѝ е Шамсия Хасани, а работата ѝ впечатлява хората по целия свят не само с качеството на изкуството, но и със смелото послание, което графитите отправят в защита на правата на жените.
От десетилетие насам Хасани работи като първата жена уличен артист в Афганистан и трупа световна известност с успешните си проекти. През последните седмици обаче все повече хора се обръщат към нейното изкуство поради тревожната ситуация в мюсюлманската държава. Провинция по провинция тя бе превземана от радикалната ислямистка група на талибаните, докато на 16 август в техни ръце не падна и столицата Кабул. Това дава основание за сериозни притеснения, че правата на жените и момичетата в страната ще бъдат потъпкани - както по време на управлението на талибаните през 90-те години на миналия век.
На фона на тази тревога изкуството на Шамсия Хасани изпъква още по-ярко в общественото и медийното пространство. Художничката споделя свои рисунки, в които афганистанските жени са изобразени като цветни символи на надеждата, докато над тях се надвесват мрачните фигури на талибаните - носители на страх, отчаяние, насилие и война.
Повече за историята на Хасани и нейните картини изобразяващи афганистанските жени, можете да видите ТУК.
Помогни на „малките хора“, дари творчески материали за ателието им
В България официална статистика за броя на малките хора няма. Членовете на организацията на „Малките български хора” включва около 160 души. Председателят ѝ Светослав Чернев смята, че реално в страната „малките хора” са около 250-300. По образование някои са лекари, инженери, счетоводители, учители, но въпреки, че имат сериозни проблеми, обществото рядко чува за тяхното естество.
Някои от проблемите като пенсии, социални помощти, медицина са трудно преодолими, други имат лесно решение, което зависи изцяло от нас. Тази статия е посветена именно на втория вид и как можем да бъдем полезни за тях.
Центърът по въпросите на малките хора в България е единственият подобен център в Източна Европа и Балканския полуостров, третия след Бремен Германия и Хихон Испания. Дейността му предоставя комплекс от социални и здравни услуги, рехабилитация, психологическа и материална подкрепа, както и много разнообразни дейности, реализирани с помощта на мултидисциплинарен екип.
За много представители от общността в България животът преминава пред телевизора или компютъра, защото средата не е адаптирана за тях и те ежедневно се сблъскват с редица ограничения и нагласи в обществото. Мисията на центъра е да поправи това.
В тази връзка част от активностите, с които се занимава центърът е свързана с арт ателието, в което ''малките хора'' от цялата страна имат възможността да изградят трудови навици, да развият въображение и творчески способности и не на последно място да разнообразят ежедневието си, откривайки смисъл да участват в живота заедно с всички останали.
От какви творчески материали се нуждаят ''малките хора'' и как можем да дарим научете от статията.
Евгения Сърбева: Готово е, когато е постигната хармония между всички елементи
При нужда, тя борави еднакво добре с поялник, писалка за таблет и конец и игла, защото всички те са просто средства, чрез които създава своите нови светове върху дигитални и реални повърхности и пространства.
С диплома за сценограф и магистратура по „Дигитални изкуства“ от Националната художествена академия, Евгения Сърбева е автор на сценографската среда и костюмите на редица представления, пърформанси, инсталации и други експериментални сценични форми, поставени в театралните зали на различни театри в София и страната, както и на неочаквани места като бившата телефонна палата.
Паралелно, трупа и богато международно портфолио като графичен дизайнер на свободна практика, доскоро базиран в Лондон.
И който е виждал крайният резултат от проектите, по които е работила, независимо в коя сфера, няма как да не ги запомни и веднага да не долови изящното усещане за пропорция, красота, вписаност в цялостната идея и смисъл на авторката им.
Затова я отвличаме за кратко настрана от разнообразието от материи, материали и начините им за свързване с цел овеществяване на идеи, за да научим повече за творческия процес и подход от този разговор.