"Те не могат да видят бъдещето си": Афганистанската графити художничка, която дава глас на жените
Преди години една млада художничка от Афганистан решава да се обърне към уличното изкуство и започва да прави графити. Така тя става първата жена графити артист в мюсюлманската страна. Името ѝ е Шамсия Хасани, а работата ѝ впечатлява хората по целия свят не само с качеството на изкуството, но и със смелото послание, което графитите отправят в защита на правата на жените.
От десетилетие насам Хасани работи като първата жена уличен артист в Афганистан и трупа световна известност с успешните си проекти. През последните седмици обаче все повече хора се обръщат към нейното изкуство поради тревожната ситуация в мюсюлманската държава. Провинция по провинция тя бе превземана от радикалната ислямистка група на талибаните, докато на 16 август в техни ръце не падна и столицата Кабул. Това дава основание за сериозни притеснения, че правата на жените и момичетата в страната ще бъдат потъпкани - както по време на управлението на талибаните през 90-те години на миналия век.
На фона на тази тревога изкуството на Шамсия Хасани изпъква още по-ярко в общественото и медийното пространство. Художничката споделя свои рисунки, в които афганистанските жени са изобразени като цветни символи на надеждата, докато над тях се надвесват мрачните фигури на талибаните - носители на страх, отчаяние, насилие и война.
"Тъй като за жените има повече ограничения от мъжете в нашето общество, избирам образите ми да са на жена. Жена със затворени очи и без уста, с деформиран музикален инструмент, който ѝ дава способността и увереността да дава сила на своя глас", споделя Шамсия Хасани пред Гардиън.
Публикуването на тези изображения е смел ход от страна на Хасани. Според редица анализатори и активисти за човешките права по света жените в Афганистан ще се сблъскат с изключително сериозни ограничения и наказания под влиянието на талибаните. А опасността пред онези от тях, които се занимават с изкуство, е двойна - те са застрашени на първо място като жени, а на второ и като артисти с критичен поглед върху радикалните ислямисти.
Хасани осъзнава рисковете на работата си като художник и уличен артист в страна като Афганистан, където голяма част от хората са против жените да се занимават с подобни дейности. Тя признава, че изпитва страх от публичните места и винаги внимава, когато рисува навън. Страхът и тревогата са белязали целия ѝ живот като жена и художничка в Афганистан, но въпреки това Хасани не се отказва да дава гласност на правата на жените и момичетата в страната си.
"Опитвам се да представя жените по-големи, отколкото са в действителност, и в по-модерни форми и образи - представени в състояние на щастие, движение, сила. Стремя се да накарам хората да погледнат по-различно на тях", казва художничката и добавя:
"Очите им са затворени, защото около тях няма нищо добро, което да видят. Понякога тези жени не могат да видят бъдещето си. Затова очите им са затворени, но това не означава, че не могат да виждат."
От раждането си като имигрантка в Техеран през 1988 г., през забраната да учи рисуване в Иран заради афганистанския си произход, до преместването в Кабул, където през 2005 г. започва висшето си образование в сферата на изкуствата, Шамсия Хасани поддържа линията на смелост и борбеност в целия си житейски и творчески път до момента.
Освен като художничка и улична артистка днес тя работи и като преподавателка по скулптура и изящни изкуства в Кабулския университет. За съжаление, с настъплението на талибаните през последните седмици, не е ясно дали Хасани ще получи правото да запази работата си. Но едно е сигурно - въпреки трудностите и заплахите от страна на новата власт, първата жена графити артист в Афганистан ще продължи да работи смело и непоколебимо за каузата, която собственият ѝ живот въплъщава.
Защото макар жените да не се усмихват в картините и графитите ѝ, те все още имат глас, който трябва да бъде чут.
Снимка: Shamsia Hassani