Успелите

ДОБРОТО от СВЕТА: 2023 г. в 20 позитивни новини

Ето, че още една година изпълнена с безброй позитивни събития и емоции се търкулна бързо и неусетно. А стартът на новата 2024 година неизбежно ни даде време за по-задълбочен размисъл, какво всъщност се случи през изминалата година.

Несъмнено 2023-та донесе със себе си много и съществени промени в световен мащаб. Това бе година, в която бяха приети важни споразумения за правата на човека, глобални обещания за едно по-екологично утре и исторически значими открития и иновации. 12 месеца, посветени на по-светлото бъдеще за всеки един от нас, жителите на планетата Земя.

В следващите редове сме ти подбрали цели 20 добри световни новини от 2023 г., с които искаме да ти дадем надежда в негативния поток от информация, който несъмнено минава през всеки един от нас, че не всичко в ежедневието ни е черно и все пак има светлина и то ярка.

Да започнем заедно 2024-та с усмивка и благодарност към теб, че те има и избираш да ни четеш и подкрепяш всяка следваща година. 

1. Тайван предоставя достъп до безплатни менструални продукти в училища и университети

Припомняме ти една чудесна добра новина от архива ни през 2023 г.  Това лято Министерството на образованието на Тайван обяви, че ще предоставя достъп до безплатни менструални продукти във всички училища и университети.

Премиерът Чен Чиен Джен заяви, че прекратяването на бедността, свързана с месечния цикъл, е част от насърчаването на равенството между половете.

Осигуряването на достъп до менструални продукти и повишаване качеството на образованието за менструация цели да намали физическото и психическото бреме, което изпитват жените. По оценки на МОН от програмата ще се възползват около 95 000 ученици.

Цялата статия виж ТУК.

2. Нов коралов риф е открит край Галапагоските острови

Доброто от света ни пренася край бреговете на еквадорските Галапагоски острови. Министърът на околната среда на Еквадор, Хосе Давалос, съобщи за неизвестен досега коралов риф.

Рифът се намира на върха на подводна планина и е с доста богата фауна и е приблизителна дължина от около два метра. Откритието бе направено по време на дълбоководна научна експедиция на дълбочина от 400 метра.

"Това е много важно на световно ниво, защото състоянието на доста от дълбоководните системи е влошено", каза Стюарт Банкс, старши морски изследовател във Фондация "Чарлз Дарвин" и участник в експедицията.

Повече по темата прочети ТУК.

3. След десетилетие преговори: Приеха закон за защита на океаните

През 2023 година 10-годишни преговори дадоха резултат! Страните членки на ООН постигнаха консенсус и приеха закон, с който 30% от моретата и океаните да бъдат включени в защитени зони до 2030 г.

Споразумението има за цел запазването на биоразнообразието и чистотата на водите. Подобно международно споразумение за защита на океаните е подписано преди цели 40 години.

Цялата статия виж ТУК.

4. 20 години по-късно: Ваксина срещу рак на гърдата премина първи тестове върху хора 

През последните 20 години екип от учени в Медицинския факултет на Вашингтонския университет работи върху ваксина срещу рак на гърдата. В наскоро публикуваното си проучване те най-накрая разкриват резултатите от първата фаза на изпитванията на ваксината срещу рак на гърдата върху хора.

По време на първата фаза на изпитванията експерименталната ваксина срещу рак на гърдата се оказа безопасна и много ефективна за предотвратяване на растежа на туморните клетки на човешкия епидермален рецептор за растеж 2 (HER2).

Стартията прочети ТУК. 

5. За първи път в Европа - платен менструален отпуск

През 2023 година Испания стана първата европейска държава, която даде на работниците право на платен менструален отпуск.

Така вече жените в Испания вече имат право на три дни платен „менструален отпуск“ месечно с възможност да го удължат до пет дни, ако имат много болезнена менструация.

Повече по темата виж в статията.

6. Да спасиш сам изчезващ вид пеперуда

Понякога дори един единствен човек наистина може да постигне чудеса. Старши биолог в Калифорнийската академия на науките спаси рядък вид пеперуда в родния си град Сан Франциско.

Тим Уонг се заема със задачата да увеличи популацията на изчезващия вид Калифорнийска лозова пеперуда. Биологът построява заграждения за гъсениците, намира местно растение, с което се хранят, и им дава благоприятна среда, в която да се размножават безопасно.

Цялата тема прочети ТУК.

7. Близо 200 години по-късно: Откриха изчезнал вид дърво в Бразилия

По време на експедиция в североизточна Бразилия, природозащитници забелязаха смятан за изчезнал вид дърво - Pernambuco holly. Така почти 2 века без потвърдено наблюдение на вида и 6-дневна експедиция по-късно, търсенето завършва с успех.

Следваща стъпка за дървесния вид е да се установи и отглежда под наблюдение, за да може скоро да бъде възстановен  в природата.

Повече прочети в СТАТИЯТА.

8. Англия каза НЕ на някои видове пластмаса

Англия прие забрана за определени видове пластмаса за еднократна употреба.

Така магазини, ресторанти и заведения за бързо хранене вече не могат да доставят, продават или предлагат определени пластмасови артикули за еднократна употреба на клиентите си. Ако не спазват новите правила, собствениците могат да получат глоби и наказателни обвинения.

Забраната включва прибори за хранене, полистиренови чаши и контейнери за храна, пръчки за балони, пластмаса за еднократна употреба, включително биоразградима, компостируема и рециклирана.

Цялата статия прочети ТУК.

9. ЕС прие нов закон за борба с обезлесяването в световен мащаб

Закон в защита на климата и биологичното разнообразие, задължава дружествата да гарантират, че продаваните в ЕС продукти не са довели до обезлесяване и деградация на горите.

Дружествата ще трябва също да удостоверяват, че продуктите отговарят на съответното законодателство на държавата производител, както и, че правата на засегнатото коренно население са спазени.

Под разпоредбите на новия закон попада едрия рогат добитък и стоки като какао, кафе, палмово масло, соя, дърво, каучук, дървени въглища и печатни изделия и други.

Цялата тема прочети ТУК. 

10. Франция спира печатането на несъществени касови бележки

Краят на систематичното печатане на хартиени касови бележки влезе в сила във Франция. Така редуцирането на несъществени разписки ще помогне за спасяването на дърветата по света и ще окаже влияние върху обезлесяването.

Клиентите все още ще могат да поискат касова бележка, ако желаят такава, но тя вече не е задължителна във всички заведения, намалявайки количеството хартия, която се отпечатва в помощ на природата.

Цялата статия виж в линка. 

11. Нова батерия за електромобилите проправя път към по-зелено бъдеще

Toyota обяви пробив при батериите, който може да ускори производството на електроколи и да помогне за едно по-екологично утре.

Често именно времето за зареждане е голяма пречка за хората, които обмислят да инвестират в подобен автомобил. Така японската компания ще намали времето за зареждане на електромобилите си до под 10 минути.

Повече по темата прочети ТУК.  

12. СЗО одобри втора ваксина срещу малария

Световната здравна организация е одобрила втора ваксина против заболяването малария. Тя е разработена в Оксфордския университет и може да намали разпространението на малария до 75 % .

Ваксината R21  ще помогне за защитата на по-голям брой африкански страни, поради факта, че е  по-лесна за производство и с по-ниска цена.

Цялата статия прочети ТУК.

13. Нов вид бегония е открита в Китай

Учени откриха нов вид бегония в югозападната китайска провинция Юнан.

Неизвестната цъфтяща популация е открита по време на теренно проучване в природен резерват от изследователски екип. Новият вид е наречен Begonia longlingensis.

Повече по темата виж ТУК.  

14. Бангладеш е първата страна, елиминирала болестта висцералната лайшманиоза

Историческо събитие: Бангладеш става първата държава в света, която се справя с животозастрашаващата тропическа болест висцералната лайшманиоза (кала-азар).

Болестта засяга около един милион души по света всяка година, най-вече в Югоизточна Азия и Северна Африка. Новата диагностика и инструменти обаче помогнаха да се направи голям напредък при намаляване на заболеваемостта .

 Повече по темата виж в СТАТИЯТА.

15. Учени откриха микроби, които ядат пластмаса

Микроби, които могат да усвояват пластмаси при ниски температури (15C), бяха открити от учени от Швейцарския федерален институт WSL в Алпите и Арктика.

Откритието може да доведе до пробив в рециклирането, тъй като досега бяха изследвани микроорганизми, които разграждат пластмаса, но при температури над 30 C.

По-високите градуси на практика означаваха, че използването им в промишлената практика не беше въглеродно неутрално и е твърде скъпо поради необходимото отопление.

Цялата статия виж ТУК.  

16. Първият полет с биогориво е факт

За първи път: търговски пътнически самолет прекоси Атлантика, използвайки 100% биогориво и кацна в Ню Йорк.

Boeing 787 на Virgin Atlantic се задвижва не от изкопаеми горива, а от растителни захари и отпадъчни мазнини – форма на така нареченото устойчиво авиационно гориво или SAF.

Повече по темата прочети в СТАТИЯТА.

17. Учени създадоха алтернатива на палмовото масло

Хранителните експерти създадоха заместител на една от най-спорните за околната среда съставки в света : палмово масло.

Новият продукт е разработен с помощта на ленено семе и рапица. Производителите му казват, че може да се произвежда локално в мащаб, като се избягва обезлесяването и загубата на местообитания, свързани с производството на палмово масло в страни, включително Малайзия и Индонезия.

Цялата тема виж ТУК.  

18. 4-дневна работна седмица е факт

Все повече страни възприемат концепцията за четиридневна работна седмица.

Разговорите около четиридневната работна седмица за първи път бяха възобновени от пандемията COVID-19, като работници и работодатели преосмислиха значението на гъвкавостта и ползите на работното място.

Повече по темата прочети в СТАТИЯТА. 

19. Пътуваме из Европа с влак - изгодно и до все повече дестинации

Европейските пътувания с влак преживяват ренесанс. Страните в ЕС инвестират все повече в железници и нови жп маршрути.

Пътуването без полет набира скорост като променяйки на начина, по който пътуваме, намаляване въглеродния отпечатък  върху планетата. 

Целия материал виж ТУК.

20. Първoто глобално споразумение за намаляване на емисиите от храни е факт

Историческо споразумение дава обещание за по-екологично бъдеще. За първи път държави от цял свят се ангажираха да намалят емисиите на парникови газове от процесите, свързани с производството и консумацията на храна.

Споразумението сключиха цели 134 държави след близо 30-годишни преговори по темата.

Статията виж ТУК. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара