Успелите

Инициативата за битка с чуждиците „Как беше на български?“ трупа успехи и все повече последователи

Ден след най-светлия български празник ви припомняме една прекрасна инициатива, която е строга пазителка на родната ни реч  - "Как беше на български". В навечерието на 24 май, екипът им спечели пиар награда на церемонията за постижения в областта на комуникациите -  “PR Приз 2018” , организирана от Българското дружество за връзки с обществеността.

Проектът "Как беше на български" се реализира с подкрепата на агенция Knowbox. По Фейсбук страницата на инициативата работи целият екип на агенцията.

Тя вече събира над 10 000 души и на нея организаторите искат да припомнят красотата на българската реч, като по забавен и игрови начин дават алтернатива на чуждиците, които нахлуват в езика ни. Подлагат се на дискусии и важни обществени теми.

Каузата е насочена към всички носители на българския език от всякакви възрасти, включително на сънародниците ни в чужбина. Платформата обединява хората, които искат да съхранят и обогатят езика ни. 

Те стават посланици на идеята за съхраняване на речта ни в своите социални мрежи, а и в живия живот. Целта е заедно да правят открития и да се грижат за словото и идентичността ни.

"Как беше на български" стимулира деца и юноши да използват силата на собствения си език в неговата чиста форма, с все по-малко чужди примеси. Инициативата партнира и на състезанието „Пазим езика си“, организирано от гражданското сдружение „Живата вода на България“ в партньорство със СУ „Св. Климент Охридски“.

Състезанието е насочено за деца от V клас и VI – VII клас. Финалният му кръг се провеждад днес на 25 май. В него участие вземат 13 от децата, показали най-добри резултати в първия кръг на надпреварата, който се проведе на 12 май в две възрастови групи – V и VI-VII клас. 

Учениците са от градовете София, Бургас и Хасково. Желаем успех на всички участници, които ще дадат добър пример на останалите и ще ги вдъхновят за преоткриване на богатството на българския език.

От Knowbox смятат да разгърнат инициативата „Как беше на български? и да привлекат партньори за реализиране на каузата за езика ни.

Само преди броени месеци си говорихме със създателите на проекта ето тук, а днес вече научаваме, че популярността им набира голяма скорост и кара все повече българи да се замислят докато пишат и говорят. Приветстваме и теб да пазиш и разпространяваш правилно словото, защото си част от него. Предай нататък делото!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Надежда Коцева

Здравейте! Завършила съм анимационна режисура, така се случи, че не се занимавам с анимационни герои :), но пък запазих влечението си към анимирането. Анима от латински означава "душа", "одухотворявам" и на мен много ми харесва да придавам одухотвореност на това което правя, в случая писането и търсенето на доброто във всеки и навсякъде, и обрисуването му в думи:)

Оставете коментар

1 коментар

  1. Пламен Петков
    2018-05-27 09:50:32 Reply

    Явно си нямате представа какво става в България. Интелектуалния труд у нас, нищо не струва. Българските автори, са буквално дискриминирани. И то от собствената ни държава. Всички издателства издават предимно чужда литература. За да я издадат, плащат авторски права. Един българин за да издаде една книга, трябва да си плати предварително. По жестока дискриминация, здраве му кажи.
    Пиша стихове. И то доста добри според другите. Търсих издателство за да издам стихосбирките си. (В профила си в Гугъл+в колекцията си,, Авторска поезия,, имам 360 стихотворения). Но издателствата отказват, защото не мога да си платя и защото поезията не се търсели. Това е идиоти от изумена. Много хора искат да им пратя линк, че да могат да ги четат. Имам стихотворения с над 40 000 четения. Но стихове пиша за удоволствие. Занимавам се с квантова механика.въпреки,че нямам висше образование, съм постигнал невероятни неща. (В профила си в Гугъл+, имам колекция,, физика,,. В нея са темите които съм издал до сега). Но всички учени мълчат по темите ми. Дори и БАН.
    Успех в борбата с родното ни безумие.
    П. Й. Петков.