Изложбата "От вандализъм до изкуство": Един нов поглед към уличната култура у нас и по света
Какъв път изминават някои от най-разпознаваемите български и холандски художници от графити артисти на улицата до автори на картини в галерии и частни колекции? Отговор на този въпрос търси изложбата "От вандализъм до изкуство", която представя творби на хора от различни поколения и етапи в развитието на уличното изкуство. Повече за интригуващата инициатива ще научиш в следващите редове, а ако искаш да я разгледаш, можеш да го направиш до 14 септември в столичната галерия "Доза".
Знаеш, че месецът ще бъде добър, когато започва с малко изкуство - е, добре де, и с безплатен коктейл. Така поне изглеждаше моят първи септември, в който имах щастието да посетя откриването на изложбата "От вандализъм до изкуство", организирана от Sofia Graffiti Tour и Посолството на Кралство Нидерландия в България.
От 1 до 14 септември малката галерия "Доза" на ул. "Цар Самуил" 52 приютява серия от творби на прочути български и нидерландски художници в областта на уличното изкуство. Сред родните графити артисти разпознаваме имената на Arsek & Erase, Nasimo, Ster, Хроме, M.A.D. и много други. Част от представителите на Нидерландия пък са Nash, Turmoil, Dphazer и JDL.
Може би ти се струва странна идеята да разглеждаш улично изкуство в галерия, но именно на това наблягат кураторите на изложбата от екипа на Sofia Graffiti Tour - Стела Каменова, с която вече те запознахме в проекта "Изгубени под водата", Цветан Бизев и Николай Бизев, съвместно с холандската графити легенда Nash. С подбора на произведения те целят да покажат, че градското улично изкуство е носител на богата естетическа стойност - както по стените на изоставени сгради и пространства, така и в галериите и частните колекции.
"Изложбата "От вандализъм до изкуство" представя пътя към изкуството на артисти, започнали своите творчески търсения именно чрез графитите и уличното изкуство. Въпреки че това градско изкуство е вече и в галерийните зали, то все още има бунтарски дух", пишат организаторите.
Плъзгайки поглед от творба на творба, зрителят проследява различните измерения и трансформации на уличното изкуство през последните няколко десетилетия - от зараждането му в края на 60-те години, през навлизането на графитите в България в средата на 90-те, чак до съвременния облик на градската улична култура.
Изложбата също така поставя редица въпроси за пътя на един графити райтър до превръщането му в истински артист, за начина, по който обществото възприема този вид изкуство, както и за ролята на графитите в националната и световната култура, а дори и в политиката.
"Подбраните участници в изложбата са примери от различни поколения и етапи в развитието на уличното изкуство. Това, което ги свързва, е силното послание и добавената стойност, която всеки от тях оставя в заобикалящата ни среда", четем още в описанието на инициативата.
В изложбата "От вандализъм до изкуство" всеки ще намери по нещо свое. Това могат да бъдат творбите в по-традиционен стил, доказателство за афинитета на графити артистите към класическото изкуство и работата върху платно, или пък по-типичните примери за естетически израз на уличната култура с маркери и спрей. Може да се припознаеш и в създадения от дуото Chan Clan макет на изоставена сграда, изрисувана с графити, а защо не и в "безкрайното огледало", дело на артиста Хроме.
Където и да откриеш себе си в тази многолика изложба, със сигурност ще си тръгнеш с усещането, че си се докоснал до една нова проява на изкуството в съвременния свят. В това по-малко познато измерение на визуалното традицията на галериите и изложбите се среща с новаторството на градското улично изкуство и субкултурата, която то въплъщава.
Но в тази среща - противно на очакванията - всъщност няма сблъсък или конфликт. Напротив, двата свята се съчетават и хармонират помежду си, за да изградят у зрителя едно осъвременено естетическо възприятие и ново чувство за принадлежност към заобикалящата среда и нейния артистичен облик.
А как по-точно се случва това? Ще разбереш, като посетиш изложбата "От вандализъм до изкуство".
Изложбата можеш да посетиш до 14 септември в софийската галерия "Доза". Галерията работи от вторник до събота, в периода от 15 до 19 часа.
Корица: Творба на Ster, включена в изложбата