Жестомимичен превод и в Община Пловдив в помощ на хората с увреден слух
От края на миналата година гражданите могат да се възползват от видео-жестов превод, посредством таблет и пряка връзка с кол център в столицата.
Последните години са революционни за страната ни по отношение на действията, предприети, за да подпомогнат нормалното и равностойно с другите съществуване на хората с увреден слух - само някои от примерите са мобилното приложение за ученици и студенти и болница "Света София", която първа у нас въведе жестов превод за своите пациенти.
Все още имаме да извървим дълъг път, но поредната инициатива, поставила си за цел да улесни комуникацията между представителите на общинската администрация в Пловдив и гражданите, имащи проблеми със слуха, е поставянето на таблет в деловодството. Това се случи на 18 септември миналата година и оттогава насам е използван от десетки потребители.
Когато даденият човек има нужда от жестомимичен превод, той трябва да посочи указания стикер, а служителят на гишето знае до го свърже с кол центъра в столицата, където лицензиран преводач на фондация "Заслушай се" осъществява връзката между общинския чиновник и гражданина. Добре е предварително да бъде заявен час за посещение онлайн, но не е проблем, ако човекът с увреден слух се яви без уговорка - в най-лошия случай обаче ще трябва да изчака, защото преводачите могат да са заети в този момент.
Иновацията се приема изключително добре и от представителите на Община Пловдив, и от потребителите, тъй като изтощителната размяна на бележки, която се използвала за комуникация, е останала в миналото.