Правим света по-смислен: Изложбата "Предмети на дейност" представя работата на гражданския сектор
До 14 септември пред Кино Кабана в столицата е представена фотографската изложба "Предмети на дейност", организирана от Български център за нестопанско право. Целта на инициативата е да насочи общественото внимание към работата на неправителствения сектор в страната, показвайки лични предмети на граждански лидери, които символизират техните професионални победи и постижения.
Мегафон, дръвче, мишка от стар компютър, Чичко Тревичко, кукла за театър и ръчно тъкана цедилка. Това са само част от сантименталните вещи, които откриваме в изложбата "Предмети на дейност" на Български център за нестопанско право. Всеки предмет представя дейността и успехите на гражданска или неправителствена организация и обозначава ценностите и целите, в името на които е създадена.
Според инициаторите именно неправителственият сектор е този, който в най-голяма степен променя социалната среда в България, като оказва подкрепа на най-уязвимите. В същото време обаче голяма част от работата на гражданските организации остава неразбрана и недостъпна за широката общественост.
За да адресират този проблем, БЦНП и фотографката Яна Лозева канят лицата на 40 представители на НПО сектора у нас, които да споделят своите истории и личните предмети, с които най-силно обвързват постигнатите до момента успехи. Така посетителите на изложбата научават повече за работата на организации като Българския Червен кръст, Асоциацията на младите полярни изследователи и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки - чрез кукла за театър, ръчно изработено семейство от плюшени пингвини или пък златен медал.
Фондация "Подарете книга", посветена на лишените от родителска грижа деца, представя с Чичко Тревичко връзката между усилие, търпение и резултат. "Фабрика за идеи" онагледява свързването на градските ресурси с нуждите на селата в България посредством ръчно тъкана цедилка, в каквато преди време жените са носели децата си. Букет от билки, събрани на Еньовден, символизира работата на академия "Екатерина Каравелова", която се стреми към овластяване на жените и момичетата.
Ромското знаме представя мисията на движението Постоянна ромска конференция, а с киноучилището за деца "Ним анимейшънс" ни запознава стара камера. С WWF България пък ни среща младо дръвче, което предстои да бъде засадено в планината Витоша.
Сред таблата на изложбата откриваме още фондация "Заедно в час", сдружение "Образование без раници", Българска фондация "Биоразнообразие", фондация "Лърн" (по-известна като Loveguide), асоциация "Аутизъм" и фондация GLAS. Независимо дали развиват дейност в сферата на образованието, доброволческите инициативи, екологията или социалното равноправие, тези граждански и неправителствени организации активно променят реалността, в която живеем, към по-добро.
Освен личната история на всеки граждански лидер, участващ в изложбата, таблата съдържат и отговори на въпросите "Коя е най-голямата ти победа?" и "Как би обяснил това, което правиш, на малко дете?". Ето как отговаря на последното Анна Адамова от Български център за нестопанско право, която избира мегафона като символ на своята работа:
Ако искаш да построиш пясъчен замък, можеш да го направиш сам. Но ако го строиш с другите деца, ще измислите по-голям и по-хубав замък, ще го построите по-бързо и ще е много по-забавно. Когато сте повече, ще можете да направите замъка по-здрав, така че да не го издуха вятърът или да го залее водата.
С моите колеги помагаме на други хора да правят здрави и хубави замъци на своите мечти - така заедно правим света около нас по-смислен.
Какво още можем да научим от работата на неправителствения сектор в България и усилията на гражданските организации да направят света около нас по-смислен? Ще откриеш, като посетиш изложбата "Предмети на дейност" пред Кино Кабана в София. Там таблата ще те очакват до 14 септември.
Инициативата се осъществява в сътрудничество с глобалното креативно студио Fine Acts, както и с подкрепата на фондация Америка за България, фондация Отворено общество и Столична община.