Производството на зелена енергия в световен мащаб нарасна значително по време на пандемията
Производството на енергия от възобновяеми енергийни източници отбеляза рекорд в световен мащаб от началото на световната COVID-19 пандемия според проучване на Reuters. Благодарение на големия скок през тази година в бъдеще преходът от традиционни горива към зелена енергия може да бъде ускорен. Това от своя страна е голяма стъпка на обществото към концепцията за устойчиво развитие, а и към все по-щадящи природата икономики.
Рекорди
Европа
Европейските оператори на електроенергийни мрежи събраха данни от Wartsila - финландска компания за енергийни технологии, които показват, че възобновяемите енергийни източници произвеждат около 44% от енергията в ЕС и Великобритания. Данните са за периода от април до юни, период, в който голяма част от населението беше в изолация. За сравнение - по същото време през 2019 г. производството на енергия от възобновяеми източници е 37.2%.
Австрия е водеща - производството на енергия от възобновяеми източници през тази година е 93%, а през миналата - 91%. Тези данни могат да се обяснят и с благоприятната природна среда и условия за развитие на хидроенергетиката.
В Португалия делът на възобновяеми енергийни източници достигна до 67% от 49%, а в Германия - 54% спрямо 47.5%.
"Виждаме цифри, които не очаквахме да видим още 10 години."
Мати Рауткиви - директор "Стратегическо и бизнес развитие" в Wartsila
Еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсън споделя:
В момента оценяваме въздействието на по-амбициозните цели за климата през 2030 г. и различни сценарии за достигане до тях.
Индия
Подобно на много други страни тук енергията от възобновяеми източници също се е увеличила в периода на изолацията. През март 2020 г. производството е 17,9 %, а през юни - достига рекордните 30,9%.
САЩ
През април 2019 г. произведената зелена енергия е 17%, а през април 2020 г. и изолацията - 23%.
Много от почитателите на горивата споделят, че зелената енергия, получена от слънчеви и вятърни електроцентрали, не е устойчива, тъй като до голяма степен зависи от метеорологичните условия. В същата линия на размисли, енергията от възобновяеми източници не би осигурила стабилни доставки на електроенергия в националните мрежи.
За щастие обаче, последните три месеца показват друго, а данните биха оборили някои твърдения. Според експертите възобновяемите енергийни източници са станали по-надеждни. Наблюдава се как в периода на изолацията - мярка, наложена с цел ограничение на разпространението на коронавирус, зелената енергия представлява половината от произведената електроенергия в някои страни.
Рори Маккарти - старши анализатор по съхранение на енергия в световната консултантска компания Wood Mackenzie, споделя за Reuters:
Това беше истински тест за това колко устойчиви са мрежите и знаем, че са се справили, защото светлините са включени. Може би това ще вдъхне увереност на правителствата и политиците, които се страхуват да бъдат по-амбициозни по отношение на броя на възобновяемите енергийни източници в мрежата.
Преминаването към енергия, получена от възобновяеми източници, е може би една от най-необходимите стъпки, които е добре да направим като общество. Чрез зелена енергия ние ще имаме възможност да преодолеем промените в климата и да избегнем тревожните прогнози. От друга страна - планетата ни се задъхва. От мръсните въздух, вода и почви, от изчезващи животни и растения.
Пандемията от коронавирус ни даде шанс да погледнем как се справя природата без нас - планетата си взе глътка чист въздух, а животните се "пуснаха" на разходка, докато ние си бяхме вкъщи. Зелената енергия може би е начинът да покажем грижа към планетата ни и да живеем в хармония - човек и природа.
От нас зависи!
Източник: Reuters