С турне на филма "Случаят Бедечка" започва национална петиция за защита на зелените площи
Наскоро ви разказахме историята на казуса със старозагорския парк "Бедечка" и дългогодишната борба на граждани и активисти за неговото опазване. Тази борба против застрояването на приказното зелено пространство в сърцето на града продължава и до днес. С поредица от акции различни природозащитни организации се стремят да облагородят парка с минимална човешка намеса, както и да ангажират все повече хора в каузата по опазването му. Повече за най-актуалните дейности по случая "Бедечка" ще научите в следващите редове.
Малко след като Димана Шишкова завършва висшето си образование, в парк "Бедечка" срещу дома ѝ в Стара Загора започват строителни дейности. Това обърква граждани и медии по отношение на статута на зелената площ - появяват се спорове около въпроса местността ще продължи ли да бъде парк, или ще се превърне в поредния презастроен квартал. Заинтригувана да научи какво се случва в действителност, Димана Шишкова започва собствено проучване по въпроса. Не след дълго работата ѝ по казуса прераства в пълнометражния документален филм "Случаят Бедечка", който адресира много по-сериозни и глобални проблеми от локалното застрояване на един старозагорски парк.
Документалният филм разглежда конкретния казус със строителната намеса в "Бедечка", но също така изследва по-голямата тема за последствията от унищожаването на природата в световен план.
Поради пандемията от COVID-19 разпространението на "Случаят Бедечка" се отлага, но сега филмът най-после поема на своето национално турне. На 18 юни се състоя прожекцията му в Бургас, а на 26 юни "Случаят Бедечка" ще посети и Синеморец. Там събитието се организира съвместно с късометражния филм "Гласовете на Синеморец", който също разглежда проблемите с презастрояването и нуждата от опазване на околната среда. Филмът е част от проекта "Спаси Синеморец", чийто двигател са група млади хора, обединени от стремежа да запазят българското Черноморие. По този проект вече е внесена и петиция за спиране на незаконното строителство по крайбрежието, която вече е подкрепена от хиляди хора.
На съвместната прожекция на "Случаят Бедечка" и "Спаси Синеморец" ще присъстват екипите и на двата документални филма, като след събитието ще се състои дискусия за различните възможности гражданите да се включват активно в защитата на парковете и зелените площи в градовете.
След като посети Синеморец, филмът на Димана Шишкова ще се отправи към Велико Търново, където ще бъде представен с прожекция на 30 юни. Там инициативата също си партнира с местна организация - търновския Клуб на дейците на културата. Към момента организацията също се стреми да вдъхне живот на изоставени, но ключови за града културни средища и пространства.
През проекта "Случаят Бедечка" и прожекциите на документалния филм из цялата страна стартира и национална "Петиция за защита на зелените площи в населените места". Тя е адресирана до три министерства (МРРБ, МОСВ и МЗХГ), до 46-тото Народно събрание, както и до шестте партии, които според актуалните социологически проучвания ще влязат в него.
Петицията настоява за спешни мерки с цел опазването на зелените площи в населените места, сред които изготвяне на специална нормативна база за тяхната защита, изработване на законова дефиниция за "зелена площ", ревизия на договорните отношения между общините и частните лица, както и национален фонд за изкупуване на подобни терени.
"Вече почти ежедневно обществеността в страната научава чрез медиите за случаи с междублокови пространства, градски паркове, детски площадки, градски и крайградски гори и пр., които се оказват със статут на терени за застрояване. Това се дължи на порочни практики за възстановяване на земеделска собственост и форми на реституция в урбанизирани територии", пише в петицията.
"Очевидно става дума за общ, системен, национален проблем. Който следва да намери своето бързо и адекватно решение."
Ако и вие искате да подкрепите петицията, можете да го направите ТУК. Документалният филм "Случаят Бедечка" също е достъпен в онлайн пространството и може да бъде гледан ТУК.
Снимка: Жоро Хаджиев