Саша Безуханова за Министерството в Метавселената: България може да бъде лидер в зеленото развитие
Саша Безуханова е основател и председател на борда на MOVE.BG. Тя е международно признат мениджър, ангел-инвеститор и филантроп с 20-годишна успешна управленска кариера в НР и значим принос в общественото развитие на България. Дългият списък от нейните бизнес постижения и инициативи в полза на социалния просперитет през годините включва позициониране на България като ИКТ център с глобална значимост, насърчаване на предприемаческата култура и утвърждаване ролята на жените в бизнеса в България и на европейско ниво. През 2013 г. тя напуска своята корпоративна кариера и се посвещава на каузата за позитивна обществена промяна и устойчиво развитие в България чрез иновации, образование, активно лидерство и споделени ценности - една от които, основаването на първото Министерство в Метавселената в света.
България е първата държава с министерство без адрес: Какво е Министерството на Метавселената?
Министерството на климатичния преход и зелената трансформация в метавселената е специален проект на MOVE.BG, чрез който поставяме един важен въпрос пред страната ни днес – какъв трябва да бъде подходът на България към основното предизвикателство пред света - климатичната криза. И даваме отговор – необходима е дългосрочна визия и хоризонтален подход.
Климатичната криза е всеобхватна, тя засяга всеки един обществен сектор и затова отговорът към нея изисква преминаването на климатичните политики на хоризонтално ниво – през всяка една институция, през всеки един законодателен акт. Това е и визията на Европа.
В специалната програма на Европейския съюз за възстановяване от пандемията „Next Generation EU“ всеки един от проектите в националните планове за възстановяване и устойчивост трябва да бъде подложен на т.нар. оценка DNSH – за ненанасяне на значителни вреди на околната среда. Освен това, в новите оперативни програми задължително поне 30% от средствата трябва да бъдат насочени към зелени проекти.
С основаването на Министерство на зелената трансформация в метавселената ние целим да стимулираме създаването на екипи от експерти по климатични промени и опазване на природните ни ресурси в отделните министерства у нас.
По този начин като държава ще разполагаме с необходимия капацитет, за да може на страната ни да бъде гарантирана дългосрочност и експертна основа на политиките за климата и зелената трансформация, независимо от политическата конюнктура.
Откъде дойде идеята за Министерството?
България продължава да изпитва сериозни затруднения със зелената трансформация на икономиката и обществото. Българската икономика е най-ресурсоемката и въглеродно интензивната в ЕС, страната ни е на последните места по навлизане на дигиталните технологии и по развитие на иновативния потенциал, според изследванията на Еврокомисията DESI и Innovation Scoreboard, а едва 2.6% от всички използвани материали у нас идват от рециклиране и преизползване (вторични потоци). И да не забравяме един от основните проблеми – качеството на въздуха, където България заедно с Полша, Турция и Босна е сред страните с най-високи нива на замърсяване на въздуха в Европа, според последния доклад на Европейската агенция по околна среда.
В същото време, в рамките на мрежата на защитените зони „Натура 2000“ попадат над 34% от територията на България, а над 50% от реките ни са в задоволително до добро състояние.
Българските иновативни предприемачи създават иновации, предлагащи решения на световно ниво по основните предизвикателства пред света днес, включително климата и зелената трансформация. Такива решения са ядливите чашки за кафе на Cupffee или биоразградимото фолио на LAM`ON. Тези данни показват, че България макар, че среща редица трудности по отношение на зелената трансформация, има и потенциала не само да ги преодолее, но да бъде сред страните лидери по отношение на зеленото и иновативно развитие.
С мотивация да допринесем за такъв сценарий на развитие на страната ни, преди две години, ние, в MOVE.BG, инициирахме създаване на Коалиция „За зелен рестарт“, която безпрецедентно събира иновативната бизнес общност и зелени организации. Метаминистерството е една от многото инициативи в работата ни, включващи холистична рамка за политики и препоръки за реформи и управленски практики. То е комуникационен инструмент, подкрепящ каузата.
Какъв е планът за зелена трансформация на България и как ще бъде реализиран той?
Както вече споменах, съществено е създаването на екипи от специалисти по климат и зелена трансформация в отделните министерства. Друг важен аспект е да работим за цялостна зелена трансформация в икономиката, управлението и обществото. То е повече от климатични политики, ориентирани към изграждане на алтернативни енергийни източници или опазване на природните ни паркове, като пример.
Зелената трансформация е нова икономика и благоприятни условия за живот и просперитет в бъдеще и изисква инвестиция и ангажимент на всички нива - в държавата, науката и бизнеса, както и образоване и мотивация на гражданите за участие и принос в този процес.
За да докажем ползите и да покажем пътищата за възможно позитивно развитие на България, заедно с партньорите ни от Коалиция „За зелен рестарт“, създадохме Учебник по бъдеща история на България, в който показваме как държавата ни може да се развива през следващите 30 години, ако пакет от конкретни реформи бъдат въведени днес.
Има ли общо Министерството с Metaverse и планира ли да се разрасне виртуално с напредването на технологиите?
Метавселената е само инструмент за по-голяма интерактивност с широката аудитория, за да можем по-разбираем начин да обясним идеята зад метаминистерството. Целта е да се излезе извън експертната общност и хората да изберат да участват в реализирането на идеите, които застъпваме, а и да въведат практики за екосъобразен живот в ежедневието си.
Според изследване на Евростат от началото на годината 77% от българите смятат, че борбата с климатичните промени може да спомогне за подобряване на здравето и благосъстоянието им. Дългосрочните и холистични реформи по отношение на зелената трансформация са рамка за ускоряването на този процес, разбиране и ангажимент. Метаминистерството показва управленската страна.
Икономиката на бъдещето е зелена и дигитална. Качеството на живота ни в годините напред зависи от това да опазим и възстановим природните ни системи. Ние считаме за мисия работата за това бъдеще. Мисия, която е възможна с обединените усилия на учени, иновативен бизнес, природозащитници и управляващи. Място в реализирането на тази мисия има за всеки.