Успелите

7 рецепти за по-спокоен сън

Добрият сън е от съществено значение, за да бъдем здрави, енергични и спокойни. Пълноценният сън също така ни прави да изглеждаме по-млади и бодри. Повечето хора имат нужда от 6 до 8 часа сън, за да са продуктивни и енергични през деня. Но не всеки може да се похвали със здрав и спокоен сън. Има хора, които страдат от хронично недоспиване и това е сериозен проблем, към който трябва да се подходи отговорно.

Недоспиването и безсънието ни правят уморени и неспокойни с понижен имунитет и липса на желание за каквато и да била активност. Това от своя страна води до трупане на излишни килограми, лоша концентрация, състарява ни и ни прави раздразнителни. А ако стане хронично може да доведе до куп болести и дискомфорт, дори и до по-сериозни състояния или депресия. Едни от основните причини за безсънието са стресът, някои заболявания, хормонален дисбаланс.

На първо място е важно да се знае, че най-пълноценен е сънят през нощта – тогава в организма протича процеса на регенерация на клетките и от тях се изхвърлят токсините.

Някои от следните съвети могат да ни помогнат в борбата с безсънието и да направят нощният сън много по-пълноценен и спокоен.

1. Изградете си режим на съня.

clock

Ако искате да заспивате без усилие и да се събуждате рано и бодри, е необходимо да си изградите режим, който да спазвате всеки ден, независимо дали сте на работа или сте в почивка. Придържайки се към редовен график, тялото ви ще привикне към него и така ще знае кога е време за сън. Все пак всеки организъм има нужда от достатъчно сън всеки ден, за да изпълнява пълноценно своите функции.

2. Изчистете съзнанието си.

girl-1081721_960_720

Важно е когато заспивате, да изчистите съзнанието си от излишни мисли, тревоги или задълженията за идния ден. Ако смятате, че трудно бихте могли да забравите за проблемите и тревогите, научете се да медитирате и практикувайте редовно този древен метод за редуциране на умората преди сън.

 3. Инвестирайте в качествен матрак.comfortable bed

Много хора подценяват необходимостта от качествен и удобен матрак. За добър и пълноценен сън е много важно матракът да бъде комфортен – нито много твърд, нито много мек. Просто се уверете, че матракът отговаря точно на вашите критерии за удобство. Важна е и температурата в стаята да не е прекалено висока, а и добрият матрак не позволява спарване.

4. Мястото на телевизора не е в спалнята.

watching tv in bed

Старайте се да не гледате телевизия или да не използвате компютър и мобилен телефон поне един час преди сън. Електромагнитните полета и синята светлина, които се излъчват от тези устройства не влияят добре на съня. Те възпрепятстват производството на мелатонин – хормонът на съня, чиято секреция се увеличава на тъмно. Също така е важно помещението да е достатъчно тъмно и да няма ненужни източници на светлина.

5. Тренирайте сутрин!

photo-1445384763658-0400939829cd

Спортът и движението ни дават енергия и здраве, също така помагат за добрия сън. Но е важно всякакви активности да бъдат извършвани през първата половина на деня. Тренировката освобождава ендорфини (хормони на щастието) и увеличава нивата на адреналин, а това пречи на съня. Всеки е усещал как след интензивна тренировка или физическо натоварване въпреки умората, изпитва прилив на енергия. Затова е важно тренировките да бъдат ситуирани в активната част на деня.

6. Яжте леки храни преди сън.

protein-foods

Преяждането и консумирането на тежка или нездравословна храна вечер може не само да затрудни храносмилателната ви система, но и да попречи на добрия сън. От друга страна, храната, богата на протеини действа благоприятно преди сън заради засилено производство на хормона серотонин, който ви кара да се отпуснете. Консумирайте лека и богата на протеини храна преди лягане. Чаят от лайка също действа благоприятно.

7. Ограничете консумацията на алкохол.

photo-1444728399417-08d2aa39e6f4

Обикновено алкохол се консумира вечер. Много често с повод или без се озоваваме с празна чаша в ръка след полунощ. Така освен че сме нарушили графика си, е много вероятно да понижим качеството на съня.


Множество фактори оказват въздействие върху качеството на съня – както външни от околната среда, така и вътрешни. Това е сложен процес, разделен на няколко фази. Но спазвайки тези прости правила вие може да подобрите значително качеството на съня си и да се събуждате бодри, енергични и отпочинали.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Кристина Вълкова

Свободолюбива личност, пътешественик по душа. Обича слънчевите дни, красивите гледки и разходките. Цени хубавата музика и истинската храна. Не обича празни приказки и лошо отношение. Самоопределя се като човек с характер. С интереси в областта на здравословния начин на живот и новите технологии.

Оставете коментар

0 коментара