Успелите

Будителите в родното образование - Силвия Генова

В Деня на будителите ще Ви срещна с едни прекрасни млади вдъхновители! Това са четири дами, които имат мисията да запалят светлината у своите ученици и студенти. Те са се посветили на вълшебството, наречено преподаване. Обичат България и вярват, че образованието ни има нужда от свежия полъх на новите идеи, методи и знания, които да ни направят по-добри. Защо са избрали професията на учителя? Какво ги вдъхновява и какво ги мотивира? Това са историите на Силвия, Кети, Антония и Мария.

Силвия Генова - на 26 години от Бургас. Освен филолог и педагог по образование, тя е и сертифициран планински водач. Тази есен за първи път е класен ръководител на I-ви клас в Частно основно училище „Изгрев” в Панчарево.

Ето как започва пътят ѝ на учител:

След като завърших висшето си образование, имах нужда да бъда полезна не само на себе си, но и на другите, затова реших да стана учител. В рода ми има доста хора, които да се посветили на тази професия. При първия ми досег с децата, осъзнах, че много искам да работя с тях.

Силвия и колегите ѝ преподават по Слънчевата педагогика на Петър Дънов. В нея много силно застъпено е взаимодействието с природата и музиката. Работи се на нивото на ума, сърцето и волята.

Стараем се да открием талантите на детето и да му помогнем да ги развие. Работим с малко на брой деца в класовете и това ни позволява да обърнем специално внимание на всички.

Разказва, че учениците се обръщат към нея по име – Сиси. Но това не означава, че нямат респект – напротив:

За мен не е важно обръщението, а самото отношение. Те ме възприемат като приятел, но когато сме в час – си е време за час. Уважението се изгражда първо в семейството, а в училище може само да се развие и затвърди. Това е възможно само ако родители и учители са в постоянна връзка и следват една цел.

Кой е урокът, който искаш твоите ученици да запомнят?

Искам децата да развиват уникалните си таланти и заложби. Искам да знаят, че всяко тяхно действие, дума, мисъл – има последица и е важно да могат да поемат отговорност за решенията си. Уча ги да са по-близо до природата, защото тя е най-големият учител.

slyncheva, pedagogika, dunov

А теб на какво те учат децата?

Учат ме на чистосърдечност и да не съм обременена от предразсъдъците, които имат възрастните. Научили са ме на толерантност, търпение. Благодарение на тях вече не се афектирам от дребни несполуки. Учат ме да съм по-искрена, защото те веднага усещат, ако се преструваш.

Каква е мотивацията ти да бъдеш учител?

Чувствам се полезна, че мога да участвам в промяната на децата, че мога да ги науча на ценности. Имах един ученик, който ходеше на частни уроци по английски език. След един от часовете, преподавателката го попитала:

- Е, как е тук, по-хубаво ли е от училище? 

И детето отговорило:

- Не, моето училище е най-хубавото!

Ето ова е смисълът и мотивацията.

Защо си избрала да живееш, работиш и да се развиваш в България?           

Тук е моят дом. Тук са семейството, приятелите ми. Имам много дълбока връзка с тази земя не само заради хората, но и заради енергията, която усещам тук. Ходила съм в чужбина, но там няма какво да ме задържи. Обичам България!


Вижте и историите на будителите Кети Димитрова, Антония Богданова и Мария Златева.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Боряна Кръстева

Пътешественик по душа и разказвач по призвание. Автор на блога "Пътеписаници".

Оставете коментар

0 коментара