Доброто от деня - 10.11.2021 г.
Рубриката ''Доброто от деня'' ни събужда с предпоставки за отлично настроение и идеи за благотворителност. В бюлетинът днес ще прочетете: разговор с Европейският шампион по таекуондо Кирил Илиев за трудностите в спорта, рецептата на успеха и бъдещето, коя българска платформа за късометражно кино има над 2,5 милиона гледания в цял свят, интервю с Лазар Радков – инициатор на "Капачки за бъдеще" за новата платформа Каузи.Бг, която връща доверието в смисъла на благотворителността, как можем да помогнем на лечебните заведения у нас в период на здравна криза, ваксината срещу HPV намалява случаите на рак на маточната шийка до 90%, какво трябва да знаем по темата.
Европейският шампион по таекуондо Кирил Илиев: Най-ценният ми урок е да не се отказвам
Учтивост, почтеност, постоянство, самоконтрол, непоколебим дух. Това са петте принципа на корейското бойно изкуство таекуондо, започнало развитието си през 40-те и 50-те години на миналия век. За таекуондистите по света тези качества са ключови – както в тренировъчната зала, така и извън нея – в отношенията им с хората и в различните житейски ситуации.
Кирил Илиев добре познава и постоянството, и самоконтрола, и непоколебимия дух. 21-годишният спортист от Благоевград се занимава с таекуондо от 16 години насам, а през 2018 г. започва да тренира и кикбокс. Днес Кирил постига невероятни успехи на европейската и световната спортна сцена, а отдадеността и подкрепата на близките и треньорите му помагат да продължава напред.
Наскоро, едва в рамките на една седмица състезателят стана световен вицешампион по кикбокс в категория киклайт до 57 кг. и грабна бронзовия медал в лайт контакт до 57 кг. на същото първенство в италианския град Йезоло. Само няколко дни по-късно Кирил Илиев стана и европейски шампион по таекуондо, след като спечели всичките си срещи в континенталния турнир на остров Крит, Гърция.
Какво коства на един спортист да трупа подобни постижения в рамките на толкова кратък период? Какво е чувството да представляваш страната си на най-големите световни състезания и да развяваш българското знаме от най-високото място на почетната стълбичка? И как изглежда рецептата за успех на най-новия европейски златен медалист по таекуондо? Ще научим в разговора ни с Кирил Илиев ТУК.
Платформата за късометражно кино No Blink вече се радва на над 2,5 милиона гледания
За последните 6 години от своето съществуване, българска филмова плаформа No Blink вече има близо 100 000 редовни зрители и над 2,5 милиона гледания! През октомври 2015 г. се заражда идеята за първият онлайн каталог за късометражно българско кино в едно таванско помещение между 10 колоритни личности. Така стартира и сайтът noblink.bg, а сега 6 години по-късно той има зад гърба си редица премиери, събития, подкастът ''Кино с думи'', стрийминг платформата за българско кино и театър – GLEDAM.BG, филмови награди, субтитри за глухи хора и още много други вълнуващи дейности.
Повече за платформата и как повлия пандемията на киното, вижте в статията.
Как платформата Каузи.Бг връща доверието в смисъла на благотворителността
"Вярваме, че 100% от средствата, дарени за дадена кауза, трябва да достигат до нея." В това се състои мисията на Каузи.Бг – най-новата платформа за благотворителност и добротворчество. Нейната идея е да популяризира смислените дългосрочни каузи в България, като позволява на потребителите лесно и бързо да допринасят към тях с малки ежемесечни дарения и дори само с регистрацията си да подкрепят каузите, към които са съпричастни.
Защо е нужна подобна платформа за целите на благотворителността в България и колко смели са мечтите на нейните създатели? Научаваме от Лазар Радков – инициатор на "Капачки за бъдеще" и част от екипа на Каузи.Бг.
Зов за помощ: Стани доброволец в ковид отделение или дари финансови средства
Напрегната здравна ситуация в страната и хилядите нови случаи на COVID-19 всеки ден натоварват болничните отделения до краен предел. В опита да овладеят ситуацията, лечебните заведения отправиха апел, че се нуждаят от допълнителна помощ в борбата с вируса на първа линия.
Кои три болници в страната призовават за дарения и още доброволци и как можем да се включим в борбата срещу вируса от първа линия, научете ТУК.
Ваксината срещу HPV намалява случаите на рак на маточната шийка до 90%
Ваксината срещу човешки папиломен вирус (HPV) намалява риска от развитие на рак на маточната шийка сред жените с близо 90 процента. Това установи проучване, финансирано от Cancer Research UK, предаде BBC. Изследването е наблюдателно, базирано на регистъра и е публикувано на 3 ноември в медицинското списание The Lancet. В него се изтъква, че програмата за имунизация срещу HPV е елиминирала до голяма степен рака на маточната шийка при жени, родени от 1 септември 1995 г. Според публикацията това е първото подобно проучване, базирано на реални данни.
Според статистиката на Световната здравна организация (СЗО) твърди, че ракът на маточната шийка е отговорен за смъртта на повече от 300 000 жени всяка година. Той е и четвъртият най-често срещан рак при жените в света.
Именно поради сериозността на заболяването и неговото влияние върху женското здраве и живот, в статията ще ви разкажем най-важните акценти по темата, които трябва да знаете.