Доброто от деня - 11.01.2022
Днес "Доброто от деня" призовава да помогнем на Калин да пребори рака на белия дроб и на кампанията на млада жена, която набира средства за закупуването на перуки на онкоболни пациенти. Повод за гордост са десетокласниците от Ямбол, които разработиха биоразградима маска от оризова хартия и Владислав Христов, който бе отличен в Международния конкурс за хайку "Мариока" в Япония. "Нощ на предприемачите" се завръща на 31 януари, денят на българското кино ще бъде отбелязан с "13 филма за 13 януари", а София стартира филмовата 2022 година.
Да помогнем на Калин да пребори рака на белия дроб
Преди две години Калин Кирилов бива диагностициран с Умерено Диференциран Плоскоклетъчен Карцином на белия дроб или най-просто казано - вид рак, който засяга белите дробове. Семейството и приятели на мъжа стартираха дарителска кампания по събиране на средствата по неговото лечение, защото Национална здравноосигурителна каса (ЗНОК) не може да покрие лечението. Необходимата сума е 20 000 евро.
Според съпругата на Калин - Албена Михайлова, след множество трудности до изясняване на диагнозата и неправилно приложено лечение в България, решение бива намерено в болница в Турция, споделя тя в интервю пред Виктория Симеонова от “Господарите”.
Как да помогнеш на Калин виж ТУК
Млада жена набира средства за закупуването на перуки на онкоболни пациенти
През 2018 година Кремена бива диагностицира с рак на гърдата. Въпреки своите опасения за здравето си, тя започва борбата с коварната болест. Вече в ремисия, тя застава зад кампанията на Комплексния онкологичен център в Бургас за събиране на средства и перуки задруги онкоболните пациенти.
“Има и жени, които предвид на това, че може да им опада косата, не се съгласяват да започнат химиотерапия. Все пак като имат една такава перспектива, може предварително да изберат перуките, мисля, че ще има едно много позитивно чувство за тях, от гледна точка на тяхното лечение и външен вид” - споделя управителят на Комплексния онкологичен център в Бургас проф. д-р Христо Бозов за bTV.
Как да се включиш в кампанията научи ТУК
Десетокласници от Ямбол разработиха биоразградима маска от оризова хартия
"Плашещо и пагубно е за природата случващото се около нас - огромни сметища от неразградими маски и латексови ръкавици. Следващият ни проект ще е алтернатива на ръкавиците" - младият изобретател Александър Кабрански пред Даниела Костова от БНР.
Стефания Лазарова и Александър Кабрански от паралелката по биология към Природо-математическата гимназия "Атанас Радев" в Ямбол създадоха биоразградима предпазна маска за лице за еднократна употреба, изработена от оризова хартия. Заради своя иновативен подход двамата десетокласници получиха специални отличия от Ученическия институт на Българската академия на науките. Техен научен ръководител е преподавателят им по биология Даниела Паликова.
Още по темата прочети ТУК
"Нощ на предприемачите" се завръща на 31 януари
“Идеята е, човек да излезе от зоната си на комфорт, да прекара добре и да изпие едно питие, като се запознае с нови хора“ - каза Ивайло Георгиев, основател на „Нощта на предприемачите“ (Entrepreneurs Night Out) за БНР.
“Нощта на Предприемачите” е ежемесечно събитие за всеки с изявен интерес към стартирането и/или развитието на собствен си бизнес. Целта на събитието е да събере на едно място предприемчиви личности, които да споделя за своя опит в бизнес средите, да обменят бизнес идея, да обогатят познанията си за предприемачеството или пък да се запознаят с бъдещ работодател.
Повече виж ТУК
Владислав Христов бе отличен в Международния конкурс за хайку "Мариока" в Япония
“Хайку има много входове, затова е толкова популярна поезия в момента” - споделя писателят Владислав Христов пред Свободна Европа
Изкуството да кажеш всичко в три реда - това е хайку, най-късата поетична форма в световната литература и характерен представител на традиционната японска лирическа поезия.
Още за произведението и конкурса научи ТУК
Денят на българското кино ще бъде отбелязан с "13 филма за 13 януари"
“Българан е галант” - това е името на първия български игрален филм на Васил Гендов, излъчен пред родната публика на 13 януари 1915 година. Лентата е заснета само за 6 дни на столичната улица „Славянска“ с филмов апарат, купен на старо от Будапеща. Самият филм не е съхранен на лента до наши дни, защото се смята, че е загубен през 40-те години при бомбардировките над София по време на Втората световна война. Останали са само няколко кадъра.
От 2005 година насам датата 13 януари е обявена за професионален празник на работещите в киното и официален ден на българското кино.
В своето седемнадесето издание, денят на българското кино ще се проведе традиционно на 13 януари под надслов “13 филми за 13 януари”. Четири киносалона в София - "Одеон", "Дом на киното", G8 и "Синегранд" и по един в Пловдив, Велико Търново и Варна също ще се включват в инициативата. Входът е свободен.
Повече за програмата на събитието и филмът “Страх” виж ТУК
София стартира филмовата 2022 година
С началото на новата календарна година, София стартира и филмовата 2022 година с поредица от кино събития, част от които "Успелите" ще споделят с вас. От 14 до 30 януари ще се проведе ежегодния филмов фестивал Sofia Menar Fest, който ще запознае българската публика с културата и традициите на държавите от арабския свят. Така с 14-ото издание на Sofia Menar Fest ще бъде отбелязано началото на филмовата 2022 година. Освен в София, кино прожекции от фестивала ще се проведат паралелно и в други български градове.
По време на фестивала зрителите ще можат да се насладят на над 40 премиерни заглавия на най-доброто от игралните, документалните и късометражните филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка. Също така организаторите са подготвили и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и представяне на обичаите на етническите групи, обитаващи тези земите. Организатор на събитието е “Позор”, а неговият старт ще бъде дадено в Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
Още по темата прочети ТУК