Доброто от деня - 28.09.2021
И днес бюлетинът ни "Доброто от деня" е тук за твоята ежедневна доза добри новини и истории. Този вторник ще те запознаем с идеята зад приложението за природосъобразно придвижване БезКола.бг, блестящото българско представяне на Световните танцови финали, спасяването на мечката Симона от отстрел и новата кислородна терапия, която дава надежда за лечението на Алцхаймер. За финал пък сме ти приготвили инициативи за безплатно обучение по програмиране, инвестиции и финанси.
Приложението БезКола.бг: Придвижвай се бързо, комфортно и екологично
През последното десетилетие броят на регистрираните в столицата автомобили се е увеличил почти двойно. Пренасищането на града с коли води до нарастване на трафика, сериозно замърсяване на въздуха, повече пътни инциденти и нужда от допълнителни паркоместа, които често нарушават благоприятния облик на градската среда.
Именно тези проблеми адресира БезКола.бг - проект за приложение, което комбинира различните алтернативи на колите като метод на придвижване в града. По него работи екип от четирима младежи - Ирина, Велека, Светлин и Живко - силно заинтересовани от развиването на бизнес и опазването на околната среда. За да развият идеята си и да натрупат опит в стартъп сферата, те се включват в предприемаческата програма Panda Labs на WWF България.
По план приложението БезКола.бг обединява на едно място електрическите тротинетки, електрическите автомобили и вариантите за споделено придвижване, за да може всеки, който пътува без кола из големия град, да се ориентира бързо и лесно в различните алтернативи за по-екологично придвижване от точка А до точка Б.
Повече за приложението и идеята зад него ни разказва Ирина Коцева от екипа на БезКола.бг. Интервюто с нея можеш да прочетеш ТУК.
Блестящо представяне и десетки отличия за България от Световните танцови финали!
От 1 до 5 септември тази година се проведоха Световните танцови финали в Опатия, Хърватска. В престижното състезание страната ни бе представена от спортните клубове "Ера" в Пловдив и София, танцово студио "Амелия" в София и танцова школа "Естрела" в Бургас. Техните танцьори извоюваха редица световни титли и медали, като се отличиха с талант, дисциплина и отдаденост.
От Световните танцови финали (World Dance Masters Finals) в началото на месеца пловдивският клуб "Ера" се завърна с четири световни титли, вицешампиони и един бронзов медал. Във възрастовата група на сеньорите в стил "лирикъл" Виктория Илиева грабна златото и четвъртата си световна титла, а в стил "акробатични танци" Дилек Хаджиалиева стана шампионка за трети път. Стела Боянова спечели своето второ злато в стил "етно" в групата на сеньорите, а при юношите в стил "лирикъл" Димитър Мирчев се класира на първо място в блестящия си дебют на световното състезание.
ТУК ще научиш повече за останалите титли на българските танцьори в Световните танцови финали.
Как мечката Симона е спасена от отстрел заедно с малките си?
Историята на мечката Симона е толкова различна и вълнуваща, че се превръща в прецедент за страната ни. Мони е първата „проблемна” мечка в България, която се улавя с цел преместване, а не отстрел, каквато е досегашната практика. Надяваме се подобни случаи вече да бъдат ежедневие, имайки предвид негативната статистика, според която България е единствената страна в Европа, в която популацията на кафявите мечки драстично намалява. Факт е, че в нашите земи близо 100 мечки стават жертва на бракониерство всяка година.
Вече четвърта година Мони си е харесала района на село Могилица, Смолянско. Обикаляйки местноста, мечката навлиза и в дворовете на хората от селцето. Именно този навик ѝ коства добрата репутация и през 2020 г. е класифицирана като „проблемна”. Етикетът, който получава, позволява да бъде отстреляна законно, въпреки забраната за подобни действия у нас, защото мечките са застрашен вид. Пролуката в закона позволява това правило да бъде заобикаляно, в случай че представител от вида доказано застрашава човешки живот.
Как този проблем е преодолян в случая на мечката Симона и как природозащитниците успяват да я спасят? Отговора ще откриеш ТУК.
Кислородна терапия дава нова надежда в борбата с болестта на Алцхаймер
Развитието на болестта на Алцхаймер може да бъде забавено или дори прекратено посредством кислородна терапия. Това показва ново проучване, публикувано в медицинското списание Aging. С опитното наблюдение за първи път в научните среди терапия без лекарства се доказва като ефективна в предотвратяването на биологичните процеси, пораждащи коварната болест.
Зад проучването стои екипът на проф. Ефрати от университета в Тел Авив, който изследва възможностите за употреба на кислородна терапия в барокамера (HBOT) с цел подобряване на мозъчните функции.
В хода на наблюдението HBOT е приложена както върху възрастни пациенти, показали симптоми на болестта на Алцхаймер, така и върху животни, генетично принудени да я развият. Проучването отбелязва редица положителни резултати от лечението, сред които подобряване на съдовата функция и притока на кръв към мозъка, засилване на паметта, увеличаване на вниманието и скоростта при обработка на информацията.
ТУК ще се запознаеш отблизо с иновативната терапия против болестта на Алцхаймер, както и с положителните резултати от прилагането ѝ.
Стартира безплатно обучение за програмисти в Стара Загора
Академията Strypes Lab 2021 обяви безплатни обучения за два от най-популярните програмни езици – Python и C през месец октомври в Стара Загора и околността. Курсовете имат за цел да предложат успешна кариера в сферата на информационните технологии на младежи, студенти или вече практикуващи технологични професии, които искат да се преквалифицират.
Фирмата организатор Strypes си партнира с Община Стара Загора и очаква своите кандидати до 1 октомври 2021 г. Курсът е с обща продължителност три месеца и ще се провежда изцяло в дистанционна форма с помощта на двама преподаватели със завиден опит зад гърба си - Бойко Банчев и Траян Илиев. При успешно представяне на края, най-добре представилите се участници ще бъдат поканени да се присъединят към екипа на Strypes, където ще имат възможността да стартират работа по проекти за някои от водещите високотехнологични компании в Западна Европа.
Повече за безплатните обучения и академията, която ги организира, ще научиш ТУК.
С безплатен курс стартира програмата "Инвестиции и лични финанси" на Finance Academy
Образователната организация Finance Academy има за цел да повиши финансовата култура в България с помощта на поредица от курсове, които обясняват основните принципи за управление на пари на достъпен език. Вторият сезон на програмата по Инвестиции и лични финанси стартира през октомври с безплатен курс.
В обновеното издание на финансовата академия се присъединяват нови международно установени имена, сред които Пламен Моновски - създател на Ledger Capital и най-младият изпълнителен директор в най-голямата компания за управление на парични средства в цял свят- BlackRock, Валентин Михов - блокчейн и крипто експерт и проф. д-р Даниела Бобева - консултант на Световната банка и автор на първия в България учебник по лични финанси.
Още за програмата и възможностите, които тя предлага, можеш да прочетеш ТУК.